Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Na talíři i na zahradě: Fazolky jako lusk, které chutnají a jsou zdravé

Zelené, žluté a strakaté lusky chutnají jako příloha, v salátech, polévkách, na kyselo nebo s opečenou slaninou. Na trhu je nyní řada méně známých keříčkových a pnoucích odrůd. Vypěstovat si je můžete i na své zahradě. Víte, jak na to?

Jana Kantorová | 20. 04. 2023

Fazole jsou zdravá lahůdka. Dříve se konzumovaly především semena, bohatá na bílkoviny, ale dnes jsou velmi oblíbené také celé zelené lusky, které se dají upravit nejrůznějšími způsoby. Pěstují se pnoucí a keříčkové odrůdy, jedlé jsou i okrasné šarlatové fazole.   

Galerie: Vypěstujte si zdravé fazolky
Mohlo by se vám líbit

Zahrada: Sbírka dřevnatých pokladů

Stromy fascinují. Život většiny z nich trvá déle než lidský a neletí tak rychle. To v minulosti oslňovalo hlavně zdejší aristokraty, proto cizí, exotické stromy vozili na svá panství, kde se jimi chlubili. Osvícenější tvořili cenná botanická zákoutí – arboreta.
marianne.cz

Keříčkové, pnoucí a okrasné fazolky 

Rozeznat jednotlivé druhy fazolí v zahradě je poměrně jednoduché. Vedle keříčkových a pnoucích fazolí (Phaseolus vulgaris) se často pěstuje jedlý i okrasný fazol šarlatový (Phaseolus coccineus). Nároky na výsadbu a sklizeň mají téměř stejné. 

Podle starého zahradnického přísloví se fazole musejí vysévat ‚naboso‘, což znamená, že před výsevem je nutné počkat, dokud není půda dostatečně vyhřátá a vysušená, rostlinky neohrožuje chlad a přízemní mrazíky. Při výsevu je zase radno dodržovat pravidlo, že „fazole mají slyšet zvonit zvony“. Aby k nim hlas zvonů dolehl, musí nad nimi být nejvýše 1–2cm vrstva hlíny.  

Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz

Jak na správné pěstování?

Pravidelné zalévání je důležité zejména v době klíčení, květu a dozrávání. Kdo chce vypěstovat zvlášť silné keříčkové fazole, může kolem mladých rostlinek, když jsou vysoké tak na výšku dlaně, nakopčit zkypřenou zeminu. Pro pnoucí variety je nezbytná opora v podobě tyčí nebo stabilních konstrukcí. Pozor: opěrná tyč nesmí být silnější než 5 centimetrů a na místo se musí dát již při výsevu, protože mladé úponky začínají hledat oporu hned po vyklíčení. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, odkud je jen pouhých pár kroků do lesa

V náručí Liščího lesa oddechuje klidným spánkem zahrada, ve které se zabydlela pohoda s celou řadou domácích i cizokrajných rostlin.
marianne.cz

Semena, nebo lusky?   

U keříčkových i pnoucích fazolí najdeme odrůdy, šlechtěné speciálně pro sklizeň mladých lusků, tak pro sušení a ‚luštění‘ semen. Lusky, pěstované pro semeno, se nechávají plně dozrát na rostlině, kde samy částečně vyschnou. Kdo si chce vypěstovat vlastní sadbu, vybere si několik nejkrásnějších lusků z celé úrody a ty sklidí jako první v době, kdy suchý lusk připomíná pergamen. Důležité je nechat potom semena několik dnů v teple a suchu ‚dojít‘. Semena na sadbu skladujte v chladu a temnu v pevně uzavřených lahvích

Mohlo by se vám líbit

Jak vám mohou houby dopomoci k tomu, abyste byli co nejzdravější

Když vyrazíte na houby, nemusí to být pouze do lesa a nemusí vždycky skončit jen na talíři. Některé totiž mohou posloužit také jako přírodní lékárna. Pojďme se blíž podívat na dvě z jejich nepřeberného množství, které lze koupit ve specializovaných obchodech nebo si je můžete vypěstovat doma.
marianne.cz

Jak fazolky sklízet a zpracovat?   

Ke sklizni fazolí je potřeba opatrnosti, aby se nepoškodily mladé lusky a květy. Za lusk netaháme, ale pevně ho uchopíme do dlaně, palcem a ukazovákem odlomíme tenký krček. Pilný zahradník, který fazole často protrhává, dosáhne mnohem většího výnosu, protože taková rostlina nasazuje více květů a plodů. 

Z čerstvě natrhaných zelených lusků se odkrojí špička a poté se nakrájejí na dva až tři centimetry dlouhé kousky. U některých starších odrůd je potřeba ještě odstranit pevná vlákna z horního i dolního švu. Nově vyšlechtěné odrůdy tato vlákna nemají

Mohlo by se vám líbit

Jak si vytvořit svou zeleninovou zahrádku v bytě

Pokud patříte mezi ty, kteří bydlí v bytě ve městě, ale přesto byste byli rádi, kdybyste si mohli vypěstovat alespoň nějakou svou zeleninu, máme pro vás tipy, jak na to. Tedy co pro začátek potřebujete, kam svou zahrádku umístit i co je vhodné zasadit jako první.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Zimní spánek v přírodě: Co se děje s rostlinami a zvířaty během mrazivých měsíců

Zimní spánek v přírodě: Co se děje s rostlinami a zvířaty během mrazivých měsíců

Zahrada
Dopřejte si hřejivou zahradu i v zimě díky světlu, dřevu, ohni i dece

Dopřejte si hřejivou zahradu i v zimě díky světlu, dřevu, ohni i dece

Zahrada
Zahrada pár kroků před jarem: Co je dobré udělat na začátku roku a co ještě počká

Zahrada pár kroků před jarem: Co je dobré udělat na začátku roku a co ještě počká

Zábava
Kvíz: Češi jsou milovníci kriminálek. Jak dobře znáte postavy ze slavných kriminálních seriálů?

Kvíz: Češi jsou milovníci kriminálek. Jak dobře znáte postavy ze slavných kriminálních seriálů?

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 999 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + PÉČE L'OCCITANE + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + PÉČE L'OCCITANE + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit