Sněženky a bledule: Přinášejí jaro a lákají „květinové“ turisty
Sněženky patří mezi nejpůvabnější posly blížícího se jara. Křehce vypadající rostlinky si dokáží prorazit cestu na svět i přes zbytky sněhu. Brzy je následují i jejich příbuzné, bledule jarní.
Sněženka podsněžník je jednou z prvních rostlin, které u nás na konci zimy vykvétají i v přírodě. Sněženkových lokalit ale ubývá, především kvůli ztrátě přirozených biotopů těchto květin. Proto se sněženky postupně dostaly mezi zvláště chráněné druhy rostlin. Existence sněženek je historicky zaznamenaná již od prvního tisíciletí. Ve starověku bývaly nazývané „mléčnými květy“. Odtud také jejich rodové jméno Galanthus, složené z řeckých slov gala (mléko) a anthos (květ). Během středověku začaly být spojované s nevinností a čistotou. Skromné sněženky jsou i typickou jarní ozdobou mnoha zahrad. Jsou nenáročné a pokud mají vhodné podmínky, samy se rozrůstají.
Semena sněženek jsou mravenčí lahůdkou
Sněženka je vytrvalá rostlina s poměrně krátkou vegetační dobou. Vyrůstá z cibulky, která má malý průměr (pouze 2-3 cm). Úzké dlouhé listy se objevují se téměř současně s poupaty, ale během kvetení jsou mnohem menší než stonek s květem. Po odkvětu listy dále rostou a mohou dosáhnout délky kolem 20-30 cm a šířky až 3 cm. Kvítek má šest okvětních plátků, tři vnitřní a tři vnější. Vnější podlouhlé mají bílou barvu, zatímco tři kratší vnitřní jsou na okrajích srdčitě vykrojené a mají zelený lem. Květ dozrává v trojpouzdrou tobolku s mnoha semeny. Ta jsou vybavena rohovitým výrůstkem, který velmi chutná mravencům. Díky nim se také rostlina přirozeně šíří. Tip: Sněženku lze pěstovat i bez zahrady, např. na balkóně. K tomu je třeba na podzim vybrat silné cibulky a vysadit je do květináčů po 5-8 kusech, v hloubce je 3-4 cm. Květináče by měly být skladovány ve tmě a po celou dobu skladování by se teplota měla pohybovat kolem 3-4 ° C. V období, kdy by rostlina měla kvést, ji přeneseme na stanoviště, kde by pro dlouhodobé kvetení je mělo být kolem 15 ° С.
Sněženky a bledule jsou příbuzné, ale květy se výrazně liší
Sněženku podsněžník a bleduli jarní bychom si neměli plést, i když jsou to příbuzné z rodu amarylkovitých a jsou stejně jedovaté od cibulky po květ. Obě jarní krásky mají šest okvětních lístků, ale tam podobnost končí. Sněženka má tři vnitřní lístky o polovinu kratší než vnější a jsou na konci vykrojené a zeleně lemované. Bledule má všechny stejně dlouhé, pod špičkou žluté a tvoří baculatou lucerničku. Rostlinka je o trošku robustnější, ale stejně křehká jako sněženka. Český název dal bleduli (latinsky leucojum) v 19. století Jan Svatopluk Presl. Velice dobře se jí daří na velmi vlhkých a výživných půdách, roste v zahradách, na nivních loukách a v lužních lesích v dosahu potoků a pramenišť. Brzy zjara z šupinatých cibulí ukrytých v půdě vyraší úzké, masité listy, obvykle 3-4 z jedné cibule. Na obloukovitě zahnutém bezlistém stonku se rozvine jeden, případně dva zvonkovité květy. Vonící kvítky mají šest lístků s výraznou žlutou skvrnou na hrotech, jakou rozhodně u sněženky nenajdeme. Dříve u nás rostla poměrně hojně, podobně jako v celé střední Evropě, ale kvůli ničivým zásahům do životního prostředí přírodních stanovišť rychle ubývá. Dnes je bledule jarní ohrožený druh, chráněný stejně jako sněženka.
Sněženková a bledulková turistika: Koukat a netrhat!
Fascinující rozkvetlé sněženkové a bledulové „lány“ ve volné přírodě přitahují každoročně mnoho obdivovatelů. Pověstné jsou sedlnické sněženky, tisíce sněženek rozkvétají například také v lese u Dobříně nedaleko Roudnice nad Labem. Dobříňský háj je přírodní památkou a kromě sněženky podsněžníku tu v lužním lese postupně vykvétají i další druhy vzácných květin, například křivatec žlutý či sasanka pryskyřníkovitá. Žijí tu také chráněné a ohrožené druhy hmyzu. Na území rostou také staré duby, které kdysi byly součástí aleje. Rozsáhlé porosty bledulek se dají najít na lokalitě Trojhora na Litoměřicku. v přírodní rezervaci Ransko v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy nebo v údolí Chlébského potoka a v dalších lokalitách. Vzhledem k tomu, ze sněženka i bledule patří mezi ohrožené druhy naší květeny, jsou chráněné ve všech jejich podzemních i nadzemních částech. Trhání květů, vyrývání rostlin či cibulek je tedy zákonem zakázáno. Nenechavcům hrozí až dvacetitisícová pokuta.
- Zdroj článku
-
autorský článek, pink.gr