Pomalu se připravte na přesazování pokojovek: Únor je také poslední šancí pro zapomenuté květinové cibulky
Těšíte se na jaro? Vaše rostliny také, ať už mluvíme o těch venku nebo o pokojových. Nastává čas postarat se o zelené krásky uvnitř domu a také napravit případné opomenutí u venkovních cibulovin.
Na mnoha pokojových rostlinách vidíme po dlouhých zimních měsících známky „únavy“. Snížená hladina světla a suchý vzduch si vybírají daň v podobě žloutnoucích i padajících listů a zpomaleného růstu. Jemným prořezáním odumřelých částí a žlutých lístků rostlinám pomůžeme. Podpoříme růst nových výhonků a zlepšíme přístup slunečního svitu. „Zvyšte množství světla, které rostliny dostávají, tím, že je přesunete na světlejší místa nebo je doplníte pěstebními světly. Udržujte vlhkost vzduchu rosením listů nebo umístěním zvlhčovače do blízkosti rostlin. S přibývajícími dny postupně zvyšujte zálivku, ale dejte pozor, abyste to nepřehnali,“ radí David Benda, odborník na zahradu z projektových marketů Hornbach.
Pokojové rostliny dávají přednost přesazování zjara
Květiny, bylinky a okrasné pokojovky mohou zůstat poměrně dlouho ve stejném květináči s jednou zeminou, ale aby zůstaly co nejdéle zdravé a krásné, přesazování je nutné. Mělo by se provádět každé dva až tři roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března a maximálně do července, kbelíkové v květnu. Všechny rostliny byste však měli mít přesazené nejpozději do července nebo počkat až na další rok. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro zdravé rostliny je výběr správného substrátu. „Substrát je často přehlížený, ale hraje klíčovou roli ve zdraví rostlin,“ říká David Benda a dodává: „Správná směs pomáhá rostlinám upevnit kořeny, absorbovat vodu a předcházet chorobám. Výběr správného substrátu pro vaši rostlinu je nezbytný pro její dlouhodobou prosperitu.“ Pro většinu pokojových rostlin je vhodnější lehká směs, která podporuje dobré odvodnění. Mezi běžné možnosti patří směsi na bázi rašeliny, kokosového vlákna a perlitu. Sukulentům se nejlépe daří v kaktusové směsi s extra drenáží, zatímco tropické rostliny ocení bohatší substráty, které udržují vlhkost. Na typ substrátu je třeba myslet také ve chvíli, kdy vyséváme nové rostlinky. „Pokud hledáte substrát vhodný pro klíčení semen, zvolte výsevní substrát. Provzdušňuje, stabilizuje vlhkost a zároveň chrání a vyživuje rostlinu. V kombinaci s hnojivem se takový substrát postará o rovnoměrné využití všech užitečných prvků,“ vysvětluje odborník.
Nestihli jste podzimní výsadbu cibulovin. Co teď?
S jarem jsou spojené zářivé barvy a nádherná vůně narcisů, hyacintů, tulipánů a dalších cibulovin. Nestihli jste jejich podzimní výsadbu? Nemusíte zoufat! Stihnete ji ještě i během února, avšak s určitými pravidly. „Pokud chcete cibuloviny vysazovat přímo do země, musíte počkat na několikadenní oteplení. Neměly by se totiž vysazovat do zmrzlé půdy. Po zasazení je však nezalévejte, jak byste to dělali při podzimní výsadbě,“ vysvětluje David Benda. „Další možností je předpěstování jarních cibulovin v interiéru. Tento proces je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje určitou pozornost při načasování, teplotě a světle.“ Většina jarních cibulovin potřebuje před kvetením období chladu, jakési napodobení zimních podmínek. To je nezbytné k tomu, aby se dostaly z vegetačního klidu. Cibulky v květináčích umístěte na několik týdnů (10 až 16, podle druhu květu) na chladné a tmavé místo, například do sklepa, garáže nebo na balkon. Po skončení chladového období přeneste květináče na světlé, teplé místo s nepřímým slunečním světlem. Zalévejte mírně a za několik týdnů začnete pozorovat tvorbu výhonků a poupat. Cibulky udržujte na slunném místě a zvažte také přidání lehkého hnojiva na podporu květů. „Takto předpěstované cibulky je ideální přesadit do země až po odkvětu, můžete je ponechat i venku na zahradě v květináčích. Po odkvětu můžete cibulky přesadit přímo do země, aby byly připraveny na příští sezónu,“ dodává odborník z Hornbachu.
- Zdroj článku
-
autorský článek, hornbach.cz