Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Máte slunečné a vlhké stanoviště? Pak jsou tyhle trvalky to pravé pro vás

Jestli řešíte, jaké trvalky vysadit na místo, kam svítí slunce, ale přesto je tam vlhko nebo dokážete zajistit kvalitní zálivku, máme pro vás hned pět tipů. Jde o květiny se spoustou krásných květů, takže vaši zahradu rozzáří barvami.

Jana Bitalová | 13. 03. 2024

Plamenky, kopretiny, záplevák a další… tyhle květiny ze slunného a vlhkého stanoviště vykouzlí rozkvetlou oázu.

Plamenka latnatá

Plamenka má květenství plná drobných kvítků v odstínech růžové, červené, modré, fialové a bílé. Zajímavé jsou pak zvláště květinové záhony, na nichž nakombinujete několik barev. Dorůstá se zhruba 80 cm a je nenáročná. Kvete od července do září, přičemž do zahrady láká motýly. Odkvetlé květy je potřeba otrhávat, aby rostlina měla sílu na další květenství. Na podzim je nutné ji zastřihnout a v zimě vydrží mrazy téměř k 30 stupňům Celsia.

Info ikona
Trvalka Phlox.

Kopretina velkokvětá

„Stěžuju si svému stínu kdo mi podá kopretinu? Kdo mi srdce zahřeje?“ zpívala Leontýnka ve slavné pohádce Ať žijí duchové. Vysaďte si proto kopretinu velkokvětou na své zahradě, aby vás také potěšila. Vyroste do výšky desítek centimetrů a kvete od června do srpna. Vysazuje se přitom právě na jaře nebo na podzim a k hnojení je vhodný kompost.

Info ikona
Trvalka kopretina.

Záplevák

Má sice zvláštní název, nicméně jeho květy přechází od žluté po oranžovou. Například druh Biedermaier můžete do zahrady vysazovat od března do října a kvete od července do září. Dorůstá zhruba metru až 130 cm a jde o medonosnou trvalku, takže bude prospěšná pro včely i další hmyz.

Info ikona
Trvalka záplevák.

Stračka

Stračka je rod, který zahrnuje celou škálu druhů. Některé však mohou být letničky, takže vybírejte pečlivě. Trvalá je třeba Stračka velkokvětá, která nabízí odstíny bílé, fialové a modré barvy. Semena se vysévají do hloubky půl centimetru v rozmezí 20 cm, klíčí při pokojové teplotě až šest týdnů a v polovině května je vhodné sazenice přesunout ven. Ovšem pozor, jde o mírně jedovatou rostlinu, která může způsobit podráždění kůže. 

Info ikona
Trvalka stračka.

Pivoňka lékařská

Pivoňky jsou stálicí českých zahrádek a právem si toto postavení zaslouží. Kvete od května do června, někdy dokonce ještě v červenci, a to velkými květy, které výrazně voní a mají odstíny růžové, červené až purpurové. Už v době antiky lidé věděli, že pivoňka je nejen krásná, a to jak v zahradě, tak ve váze, ale navíc má léčivé účinky. Kromě toho provoní váš domov svou omamnou vůní. Důvodů, proč pěstovat pivoňky, je tedy celá řada. Vysadit ji můžete na jaře nebo během podzimu.

Info ikona
Trvalka pivoňka.
Mohlo by se vám líbit

Krásná letní zahrada: Motýlí keř

Od července až do října okouzluje komule Davidova krásou, barvou a vůní nejen nás, ale i celou hmyzí říši.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Zahrada
Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina

Zahrada
Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

Zahrada
Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon

Rododendron svými květy rozzáří vaši zahradu, terasu i balkon