Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada v podhradí Šelmberka jako pozdrav z dávné bylinkářské historie

Info ikona
ADÉLA MCLINTOCK

V podhradí Šelmberka nedaleko Mladé Vožice to vře vůní bylin, kterým lidé připisovali zázračnou moc a sílu už v dobách středověku. A proč zrovna středověk? Zkrátka proto, že fascinuje manželské duo Evu a Aleše Nové.

Eva Všetíčková | 3. 09. 2022

Jestli v naší krásné zemi umíme vytvořit něco opravdu výjimečného, pak to jsou bylinkové zahrady. Ač je každá opentlená jedinečnou atmosférou, jedno mají společné – rostliny utopené ve sluneční lázni. Trochu jinak je to v zahradě, na kterou vás chceme pozvat.

Text: Adéla McLintock

Galerie: Zahrada Šelmberk

Dávná moudrost

I sem však slunce zavítá – byliny jej k životu potřebují stejně jako vodu a vzduch. Nikdy ale není samo. Věrně ho doprovází stín vrhaný lístky bezu, akátů, lip, jasanů a dubů, které je celé dny diskrétně cloní od zbytku světa. Působivá hra světla a stínů je tím divočejší, čím víc se do větví listnáčů opírá vítr a vy se tak můžete zaposlouchat do ševelení i tajemných zvuků přicházejících z nedalekého lesa, kde stojí včelí úly opečovávané včelaři ve lněných tunikách a ručně vyplétaných slamácích. K jejich nejoblíbenějším bylinkám patří samo sebou ty medonosné, jako jsou pohanka s brutnákem, divizna, fenykl, levandule či kozlík lékařský s bílými až narůžovělými květenstvími na stoncích tak vysokých, že na ně děti sotva dosáhnou. Pohlednou bylinu lidé ve středověku považovali za všelék. Lze ji najít volně v přírodě, parádu nadělá i na okrasném záhonu mezi trvalkami. Tinktura z něj zlepšuje spaní a ulevuje od bolestí hlavy.

Info ikona
Eva Nová ve své bylinkové zahradě

Poznejte a přiučte se

Záliba ve středověku zavála Evu a Aleše Nové sem na Šelmberk, hradní zříceninu v jižních Čechách, kterou spravují a každoročně, už skoro dvacet let, tu pořádají Festival historických řemesel a technologií, na kterém se můžete naučit třeba základy předení a tkaní, nahlédnout do historie vaření piva či objevíte kouzlo středověkéh tisku. Založili zde také školicí centrum zaměřené na vzdělávání v oblasti historie, tradičních řemesel, experimentální archeologie, ekologické a environmenální výchovy. Život našich předků a jejich řemeslný um připomínají sice hlavně lidem na Šelmberku, ale prostřednictvím mobilních ukázkových dílen i jinde po republice. I bylinková zahrada je tu od toho, aby rostliny se schopností kořenit, obarvovat, čistit, uzdravovat, a někdy prý dokonce čarovat, neupadly v zapomnění. Například chutná, suchu odolná a čmeláky zbožňovaná šalvěj našla domov v jednom ze šedesáti záhonů, kterým odměřují čas sluneční hodiny z dílny mistra kováře usazené ve voňavé náruči mateřídoušek, tymiánu a bazaky. Poetiku místa vzdáleného jen hodinu jízdy od Prahy můžete poznat na vlastní smysly. Na Šelmberku budete vítáni.

Info ikona
Zřícenina hradu Šelmberk

Zřícenina hradu Šelmberk se zachovalou věží z poloviny 13. století je dominantou celé lokality, která rozhodně stojí za návštěvu.

Zdroj článku