Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada: Zelená oáza vodních hrátek

Mít tak svůj vodopád, rybník, jezero, potok... Přání řady zahradníků. Proč ho nesplnit, když to lze? Voda povznese zahradu na malebný ráj.

Jana Kantorová | 2. 10. 2023

Text: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ a MICHAELA ŠMERGLOVÁ 

Osvěžení a ztišení, oživení a zklidnění jsou na první pohled protikladné momenty. Jeden živel je ale umí v sobě spojit a ve finále využít coby jedno velké plus – voda! A to je i zásadní důvod pro to, aby ta čerstvá a čistá byla zakomponována také v zahradním designu. Nakonec co může být poetičtějšího, než sledovat odraz nebe a rostlin na hladině vlastního jezírka? Kromě toho je takové jezírko místem pro pestrou směs rostlin v různých hloubkových zónách – od mírně vlhkého břehu přes zónu bažin k mělkým až hlubším vodním plochám (až kolem 50cm a hloubce 50–120 cm). Do každé z těchto zón jsou vhodné jiné bahenní či vodní rostliny.

De facto tím vzniká ideální biotop, v němž se časem sami objeví i zástupci živočišné říše. Vážky, čolci, žáby nebo malé divoké ryby typu slunka obecná, jejíž potěr může do zahrady přilákat také kachny. Když se jezírko trochu zvětší a na zahradě vyroste regulérní rybník, vyplatí se milovníkům vodních ploch vyrobit pohodlné sezení s výhledem na něj. Odpočinkové zázemí může vzniknout na přilehlé terase i na speciálně položené dřevěné palubě. Je-li v zahradě dost místa pro jednolitou vodní plochu, estetické a praktické řešení zároveň bude představovat síť zahradních cestiček. Tu a tam vedou blíž břehu, obsahují nášlapné kameny... Doslova kouzelný bývá rovněž můstek. Dobře se z něj pozorují rozkvetlé lekníny a je ideální na ochlazení nohou v letním parnu. 

Galerie: Jezírka, která vnesou do zahrady život
Mohlo by se vám líbit

Okouzlující bylinková zahrada v podzámčí valtického zámku

Zahradu v podzámčí zámku ve Valticích vás okouzlí rozmanitostí bylin i jejich vůní, které se v horkem tetelícím vzduchu v této přírodní lékárně i parfumerii prolínají jedna přes druhou.
marianne.cz

VODOPÁD POD OKNY 

Tekoucí voda umí vydávat tiché šumění, šplouchání, bublání i silný hukot. Někdy tak dokáže uklidnit, jindy vyvolat zvědavost a rozrušit. K efektu pádu vody jsou nutné výškové rozdíly: ať už přírodní, nebo umělé. Z fólií, štěrku a větších kamenů lze na svahu zbudovat malé „horské“ potůčky. Voda může protékat i mezi nádobami s přepadem či přes různé vodní prvky (ideální jsou kameny, působí přirozeně). Lze tak vytvořit i pramen toku; nádoba se může využít na konkrétní místo uprostřed jezírka či koryta potůčku, kde jen zdánlivě mizí do země. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada plná květů: Ibišek – Král pozdního léta

V době, kdy většině okrasných keřů dochází dech, přichází velká chvíle ibišku. Pokvete i na vaší zahradě?
marianne.cz

GEOMETRIE V HLAVNÍ ROLI? 

To se pak nabízejí kulatá i obdélníková jezírka. Rámovat je mohou desky z kamene, vybavit je lze pár vodními rostlinami – stylové prvky do venkovské zahrady jako stvořené! A co třeba mini jezírka, která jsou za chvíli vyrobená? Poslouží vodotěsné nádoby, jako jsou dřevěné sudy, zinkové kádě, byvší napajedla pro zvířata... Při osazování jen pozor na rychle rostoucí vodní rostliny. Nádobu záhy zaplní, a vodu pak téměř nebude vidět. Středně silné rostliny je dobré umístit do stabilních pletivových košů a na břeh velkého rybníka zvolit nejlépe vícero druhů vodních rostlin. Už příští léto se tak dá užívat bujného biotopu.  

Mohlo by se vám líbit

Zahrada Josefa Kamela v Žirči funguje jako voňavé poslání

Oč menší je rozlohou, o to větší má duši. V zahradě na Trutnovsku se totiž snoubí půvab bylinek s krásou pomoci lidem trpícím roztroušenou sklerózou. Bylinková zahrada v Domově svatého Josefa je místem odpočinku a relaxace nejen pro pacienty s touto diagnózou, ale také pro nejširší veřejnost.
marianne.cz

Jezírko pro mini zahradu 

Zinkovaná vana může být dobré řešení. Čím ji osázet? Hodí se zakrslý leknín, kosatec Kaempferův, orobinec nejmenší, šípatka, kejklířka skvrnitá, rožec, ptačinec žabinec. Kromě ptačince se rostliny vysazují do mřížkových košů s jezerní zeminou, povrch se zasype okrasným štěrkem. Ptačinec se později umístí hned do vody. Vana se naplní vodou několik centimetrů pod zamýšlenou hladinu, neboť ta se vložením rostlin zvedne. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada rajských pokušení na Drahanské vrchovině potěší oko a pohladí na duši

Vybudovat takový eden není jen tak, tím spíš, že v něm vedle sebe rostou bylinky jak tuzemské, tak exotické. Jarmile Podhorné se to ale podařilo. Přijměte tedy pozvání do naprosto unikátní bylinkové zahrady, jediné v Česku, kde vedle sebe v přátelském sousedství rostou všemožné léčivky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Zachytávejte dešťovku. Použijete ji na zahradě i v domácnosti a ušetříte

Zachytávejte dešťovku. Použijete ji na zahradě i v domácnosti a ušetříte

Zahrada
Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Zahrada
Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Krásky fuchsie: Rozzáří balkon, terasu i zahradu. Stačí se o ně dobře starat

Zahrada
Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!

Půdu už pro pěstování rostlin potřebovat nebudete. Vyzkoušejte hydroponii!