Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Uzdravení ve stínu lípy

Útočiště pod ní lidé hledali před paprsky slunce i bouřkou. Věřili, že lípy obývají dobří duchové a blesk sem neudeří... Strom má ale jiné kouzlo. Zázračně působí hlavně jeho květ.

Jana Kantorová | 13. 09. 2023

Text: MONIKA OTMAROVÁ  

Lípy se jako léčivky využívaly od starověku. Staří Řekové zpracovávali zejména jejich kůru, jíž léčili malomocenství, řídnoucí kštici či plnou ztrátu vlasů. Ostatně lipový odvar, který prokrvuje a přispívá k výživě podkožních buněk (nejen) pokožky hlavy, s oblibou připravovaly i naše babičky. Tradovalo se také, že šťáva z lipové kůry čistí krev a hojí popáleniny. Dnes je populární květ lípy, ale také ten lidé sbírají už po staletí. Vypravit se pro něj je nejlepší v červnu a červenci, kdy jsou všechny druhy lip v květu.

Pozor, není lípa jako lípa! S košíkem na sběr se vyplatí navštívit tu velkolistou nebo malolistou čili srdčitou. Právě jejich květy se k léčebným účelům hodí nejlépe. Sbírají se celá květenství s listem, květy nesmí být přezrálé či s plody. Aby se zachovaly co nejsilnější účinky, sběr má probíhat za suchého počasí a v odpoledních hodinách. Suší se pak ve stínu, aby slunce nevytáhlo typické nasládlé aroma. Takto usušený květ si zachová barvu, vůni, a hlavně účinky po dlouhou dobu. 

Galerie: Zdraví ukryté v květech lípy
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Přírodní podpora imunity

Bylinky jsou skvělým pomocníkem při posílení zdraví, a to zvláště v zimních měsících. Ale nenechte se zmást – posilovat imunitu se vyplatí i v létě. Protože pak budete připraveni na chladný podzim a nemoc vás neskolí.
marianne.cz

PRO ZDRAVÍ I KRÁSU 

Lípa může za svá divotvorná, zdraví prospěšná kouzla děkovat zejména dvěma účinným látkám obsaženým v květech. První z nich je skupina látek s názvem flavonové glykosidy. Mají antioxidační a protizánětlivé účinky, přispívají ale také ke zklidnění mysli. Lipový květ proto působí příznivě na nervy; funguje proti nachlazení, podporuje vypocení a pozitivně ovlivňuje i činnost ledvin. Pro mnohonásobně lepší účinky se doporučuje kombinovat ho s hluchavkou a bezem. Druhou účinnou látkou jsou silice s farnesolem neboli derivátem v podobě olejovité kapaliny, pro nějž je typická silně květinová vůně. Tyto látky podporují regeneraci buněk a obnovují kožní tkáně, lipové květy se díky nim využívají i v kosmetice a prospívají rovněž užitím vnějším. Přípravky s lipovým květem hydratují pleť, vyhlazují jemné vrásky a zvyšují pružnost pokožky. Zmíněný odvar z lipového květu se kupříkladu hodí jako napařovací lázeň na obličej, zmenší tak póry. V odvaru se lze doslova vykoupat do krásy, pokožka bude po lázni jemná a hebká. Koupel s lipovým květem působí i antistresově. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinková zeštíhlovací kúra

V létě touží naše tělo po odlehčení kvůli vysokým teplotám a touze vypadat dobře v plavkách. V zimě zase po těžkém jídle. Vyzkoušejte recepty, které pomohou nastartovat metabolismus, a zároveň u toho shodíte i nějaké přebytečné kilo.
marianne.cz

ČAJEM TO NEKONČÍ... 

Příznivé účinky na zdraví nemá jen lipový čaj, známý „prohřívač“ a „nakopávač“ imunitního systému. Podobně funguje i lipový med, možná už jen svou nádhernou vůní. Jako účinné při kašli a nachlazení se osvědčily rovněž lipové bonbony. I ty se dají připravit v domácích podmínkách – stačí svařit med, krystalový cukr, citronovou šťávu a silný lipový čaj v tuhou hmotu. Pochoutkou je též lipové víno

Tip redakce:  

Ani lipové plody nepřijdou nazmar. Nasbírají-li se v plné zralosti, tedy ty spadlé ze stromu, a opraží se v troubě, vznikne výborná lipová káva.  

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Divoký a výjimečný mák

O prospěšnosti máku setého se už dobře ví. Možná jste ale netušili, že co se týká zdravotních benefitů, je na tom vlčí mák podobně.
marianne.cz

Sirup proti rýmě a kašli 

Co je potřeba: 3 velké hrsti lipového květu, 40 květů černého bezu, velká hrst natě tymiánu, 18 hřebíčků, 6 svitků skořice, citron, pomeranč, 4 lžičky kyseliny citronové, 3 kg nerafinovaného cukru 

Příprava:

1. Lipový květ, černý bez, tymián, hřebíček, skořici smíchejte a zalijte vodou. Citron a pomeranč oloupejte, nakrájejte na kousky a přidejte k bylinkové směsi.

2. Vše krátce povařte. Přikryté pokličkou nechte vychladnout a 24 hodin macerovat. Hotový základ sceďte.

3. Přisypte kyselinu citronovou a cukr. Tekutinu opět zahřejte a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Sirup za horka nalijte do sterilizovaných lahví. 

Užívání: Sirup pomáhá při rýmě, kašli a posiluje imunitu. Lze z něj připravit čaj, a to zalitím 1 lžíce sirupu šálkem horké vody. A navíc chutná i dětem! 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť

Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť

Zahrada
Přilákejte včely a čmeláky do své zahrady. Budou vám užitečnými společníky

Přilákejte včely a čmeláky do své zahrady. Budou vám užitečnými společníky

Zahrada
Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Zahrada
Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel

Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel