Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak si vytvořit svou zeleninovou zahrádku v bytě

Info ikona
Žena zahradničí v bytě

Pokud patříte mezi ty, kteří bydlí v bytě ve městě, ale přesto byste byli rádi, kdybyste si mohli vypěstovat alespoň nějakou svou zeleninu, máme pro vás tipy, jak na to. Tedy co pro začátek potřebujete, kam svou zahrádku umístit i co je vhodné zasadit jako první.

Tereza Čaladi | 9. 04. 2023

Nejen že pěstování své vlastní zeleniny je dobré kvůli tomu, že víte, jak vznikla a že na ni nikdo v obchodě nesahal, zároveň má zahradničení blahohodárné účinky pro lidské zdraví. Studie tvrdí, že pravidelné zahradničení může snížit psychické problémy, jako jsou deprese a úzkosti, a zároveň snížit stres, bojovat proti vysokému krevnímu tlaku a také zlepšit celkovou fyzickou kondici. A to, že někdo nemá zahradu, nebo balkón, není problém. Zahradničit se dá i v bytě.

Jak tedy začít?

Nejprve je dobré si pořídit vybavení. Budete potřebovat lopatku, konvici s růžicí na konci, zeminu, květináče různých velikostí a nějaká semínka. Hodit se mohou také podtácky na květináče, zahradnické rukavice, krmivo pro rostliny a plastová fólie na ochranu podlahy. A můžete se do toho pustit!

Květináč naplňte zhruba do jedné třetiny zeminou a poté rostlinu (nebo semínka) umístěte do středu. Jemně dosypte zeminu kolem vnější strany rostliny, dokud nahoře nezůstane mírná mezera, takže když rostlinu zaléváte, nic vám z květináče nevyteče. Nakonec se ujistěte, že je zemina kolem rostliny jemně přitlačena, aby ji pomohla udržet se na místě. Velikost květináče přitom zvolte dle toho, co budete pěstovat. Neměl by být ani moc malý, ani moc velký, ale tak akorát. Může to mít potom vliv na zdraví rostliny.

Květináč potom umístěte tak, aby měla rostlina dost světla. Nejlépe tedy k oknu. Ideální je pět hodin světla denně. Záleží ovšem na tom, co pěstujete. Pokud si vyberete náročnější rostlinu, lze dokoupit doplňkové osvětlení. Ve většině případech to ale není potřeba.

Co se týče teploty v bytě, optimální je pro většinu rostlin kolem 15-22 ºC, i když mladší rostliny může být potřeba udržovat v o něco teplejším prostředí. Nejlepší je být opatrný a pravidelně sledovat své rostliny, zejména když jsou mladé: pokud se příliš zahřejí, uschnou; pokud jsou v příliš velké zimě, jejich růst bude zastaven a voda v zemině bude sedět déle v květináči, což může později způsobit problémy.

A jak moc zalévat? Zemina okolo rostlinky by měla být ve většině případech neustále vlhká. Obvykle tak stačí, když zaléváte 1-2 krát denně. I zde ovšem záleží na tom, co chcete pěstovat. Vždy je ale lepší zalít méně než více. Rostlina by neměla v květináči „plavat“.

Mohlo by se vám líbit

Jaká zelenina je nejlepší pro pěstování v bytě?

Odborníci z oblasti zahradnictví – Andrew a Christopher O’Donoghue, spoluředitelé britských Gardens Revived – doporučili britskému magazínu Stylist hlávkový salát, rukolu, kapustu, jarní cibulku, česnek a zázvor. Zde je několik základních informací k některým z nich.

Hlávkový salát

Umístěte stonek hlávkového salátu do vody (cca pět centimetrů). Ujistěte se, že nepokrývá více než dvě třetiny nádoby, a nechte jej na místě s dostatkem světla. Doplňte a vyměňte vodu, když je potřeba (obvykle když se trochu zakalí). Pokud máte prostor, přeneste stonek do zeminy a květináče, což mu umožní lepší růst, ale pokud máte jen okenní parapet s prázdnou sklenicí, bude to stačit. Pak stačí vždy pouze odloupnou listy, sníst je a nechat narůst další tak dlouho, jak vám salát dovolí. Než vyrostou první, tak to obvykle trvá 2-3 týdny.

Jarní cibulka

Umístěte kořínky cibulky do mělké sklenice s vodou tak, aby vrcholky nebyly ponořené. Vyměňte vodu každých pár dní a sledujte, jak zelené výhonky dále rostou. Z vršků seřízněte, co potřebujete, a jarní cibulky porostou, dokud se o ně budete starat. Trvá to zhruba 1-2 týdny.

Česnek

Zasaďte stroužky česneku kořeny dolů do malého květináče se zeminou. Umístěte je na místo se spoustou přímého slunečního světla. Porostou zhruba 1-2 týdny, stejně jako jarní cibulka.

Je jednodušší vypěstovat si vlastní bylinkovou zahrádku?

Ano. Bylinky se pěstují mnohem snadněji než zelenina, zejména když jste začátečníci. Můžete začít například s koriandrem, bazalkou či dalšími řezanými bylinami. Ujistěte se, že ze stonku vašich bylinek zbývá alespoň pět centimetrů a umístěte je svisle do vysoké sklenice s vodou. Nové kořeny by měly začít rašit po prvním týdnu, poté je můžete přemístit do malého květináče se zeminou na parapet. Dbejte na to, abyste je nepřelévali. Jakmile bylinky začnou vzkvétat, nikdy netrhejte více než třetinu rostliny. Jejich růst potrvá zhruba 2-3 týdny.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku