Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kutilství jako lék na úzkost aneb Vše o nové knize herečky Sutton Foster

Je tu mnoho strategií, jak se vyrovnat se stresem a úzkostí. Mezi ně patří procházky, muzika, klasická terapie, ale i kutilství. To pomohlo i herečce Sutton Foster, která o své cestě životem, který byl prolnutý řemeslnými projekty, napsala dokonce knihu.

Tereza Čaladi | 18. 10. 2022

Sutton Foster je americká herečka, zpěvačka a tanečnice, která je známá zejména svou prací na jevišti na Broadwayi. Za ni dvakrát získala cenu Tony za nejlepší herečku v muzikálu (v roce 2002 za roli Millie Dillmount v Thoroughly Modern Millie a v roce 2011 za roli Ren Sweeney v Anything Goes). V televizi hrála Foster hlavní roli v komediálním dramatu Family Bunheads v letech 2012 až 2013. A v letech 2015 až 2021 se proslavila svou rolí Lizy Miller v komediálním dramatu Younger (Znovu 20).

Když Sutton Foster není zrovna na jevišti či před kamerou, je tu velká šance, že háčkuje, vyšívá, peče, kreslí, zahradničí...zkrátka nějak kutí. A právě o svém druhém já (mimo záři reflektorů) se rozhodla napsat knihu, která vyšla letos v září pod názvem Hooked: How Crafting Saved My Life (v překladu Jak mi kutilství zachránilo život).

V knize píše o tom, jak jí zaneprázdněnost rukou pomohla vyrovnat se se stresem a tlakem spojeným s kariérou a vzestupy a pády života, ve kterém od své rodiny, blízkých nebo kolegů vždy nedostávala to, co potřebovala. Vyrůstala s maminkou, která trpěla agorafobií, tedy úzkostnou poruchou, která se projevuje jako strach z otevřených prostranství. Lidé s tímto onemocněním se tedy v pozdější fázi i bojí opustit svůj domov. Helen Foster se ovšem se svou nemocí nikdy neléčila a její stav se začal zhoršovat už když byla Sutton a její bratr v pubertě. A její stav výrazně ovlivnil jejich vztahy. Helen se svým synem přestala mluvit téměř na 10 let, čímž utrpělo spojení mezi sourozenci i mezi Sutton a jejím otcem. Z toho důvodu začala již v 19 letech háčkovat, což jí pomáhalo tuto situaci zvládat.

Osud své matky považuje za velkou součást sebe a prolíná se celou knihou. Netýká se ovšem pouze jí. Ruční práce jí pomohly zachovat zdravý rozum ve více temnějších období jejího života, jak se svěřila v rozhovoru pro New York Times. A každá kapitola zachycuje jedno z nich spolu s vyráběním, kterému se v té době věnovala. Poté, co její matce diagnostikovali melanom, vyšívala sovy. Když si procházela rozvodem s hercem Christianem Borlem, uháčkovala celou deku. Když čekala příchod své dcerky Emily, kterou se svým manželem Tedem Griffinem adoptovali v roce 2017, vytvořila hned 10 originálních přikrývek.

Info ikona
Háčkování

Podle terapeutů ruční tvorba funguje jako přírodní antidepresivum, jelikož když tvoříte něco rukama a zároveň se soustředíte na to, abyste to dělali správně, pak to zaměstnává 60 % mozku. Tvoří se tak situace velmi podobná mediatci a člověk je schopný zapomenout na stresory každodenního života a být součástí něčeho zcela jiného. Tudíž dochází k uvolnění stresu a napětí v jeho těle.

A přesně tak jej popisuje i Foster: „Když mám pocit, že je můj život šílený, řeknu si ‚budu háčkovat‘ a najednou všechno dává smysl. Je to pro mě nástroj pro zvládání stresu číslo 1. Léčí mě to,“ řekla v rozhovoru s Oprah Winfrey.

Herečtí kolegové, kteří se přidali do tvoření s Foster

Svým tvořivým já je známá i mezi svými kolegy. Například Hilarry Duff, která s ní účinkovala v seriálu Younger, dala jako svatební dar uháčkované chobotničky. Mimo to spolu pletly v zákulisí během natáčení. Dalšího svého kolegu z této show, Petera Hermanna, inspirovala k háčkování. A ona se naopak nechala inspirovat Hugh Jackmanem, s nímž nyní natáčí film The Music Man, který rád peče chleba. Jednou jí přinesl bochník a ona se na popud toho rozhodla naučit, jak se peče chléb, aby mu ho mohla přinést na oplátku zpět.

Mohlo by se vám líbit

K ovládnutí meditace nemusíte být nutně jogíny, stačí se řídit 7 jednoduchými kroky

Možná se vám také stalo, že jste někde zaslechli, jak lidé začali meditovat a najednou se jim začalo dařit. První myšlenkou, která vás napadne, může být, „pff, jasně, jakoby vesmír takhle fungoval.“ Ale ve skutečnosti to není o žádné nadpřirozené síle jako spíše o zklidnění mysli a srovnání si toho, kdo chcete být a jak toho dosáhnout. Teď už je pouze otázkou, jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii