KVÍZ: Slova, která člověk snadno vysloví, ale při jejich psaní se zamyslí. Nachytají vás, nebo ne?
Český jazyk je krásný, ale zároveň trochu náročný. Existují v něm totiž výrazy, u nichž se snadno pozastaví i sami Češi. Zjistěte, jak jste na tom s českými záludnostmi vy.
Možná si také pamatujete diktáty na základní škole a to, jak učitelé měli v oblibě do nich řadit nejrůznější chytáky a používat tak složité věty, které by nikdo v běžné mluvě neřekl. Když jste je psali každý týden, měli jste správný pravopis jistě dobře natrénovaný. Jak jste na tom ale dnes?
V českém jazyce máme spoustu záludných slov. Některá tak vůbec nevypadají, ale když je má člověk napsat, zarazí se. Mezi ně patří například přídavné jméno tematický, které se skutečně píše krátce; slovo jedení, které může znít trochu zvláštně, ale opravdu se jedná o správnou variantu; či výraz skloubit, který se píše se s, ne se z. Zda ovládáte další záludné výrazy můžete zjistit v našem kvízu.
Vliv proměn české mluvy na její správnost
Jazyk je živý organismus a neustále se proměňuje. Dnes se v českém jazyce používá mnoho anglicismů, a to nejen ve slovníku puberťáků, ale i u generace Z a mileniálů. Zároveň je v současné době v módě nahrávání hlasových zpráv, aby lidi nemuseli vypisovat dlouhé slohy. A nakonec na sociálních sítích, zejména ve zprávách mezi uživateli, mnoho lidí neřeší, zda píše vše správně. To jsou některé z důvodů, proč může více lidí ve správném pravopisu pochybit.
Opakování je matka moudrosti
Zároveň mohou být ale moderní technologie i přínosné a mohou vám pomoci se v psaní těchto záludností zlepšovat. Doporučujeme vám sledovat na Instagramu profil Červená propiska, kde dvě korektorky – Karla a Sabina – pravidelně objasňují podobná slova, jaká se objevila v kvízu. Další záludnosti si můžete procvičit v diktátech na stránkách Pravopisně.cz v sekci Pravopisná cvičení. A pokud přeci jen dáváte přednost klasice, doporučujeme knihu Jsme v češtině doma?, ve které jsou zařazeny jevy, na které se často ptali tazatelé v internetové jazykové poradně.
- Zdroj článku
-
pravopisne.cz, instagramový profil Červená propiska, facebookový profil Češtinářské špeky