Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Geniální vědkyně, která změnila postavení žen: Marie Curie-Skłodowská se vdávala v laboratorním obleku, výzkum ji stál život

Dodnes patří k nejvýznamnějším osobnostem světové vědy. Za své objevy získala dvě Nobelovy ceny, stala se první profesorkou na slavné pařížské Sorbonně a vděčíme jí za teorii radioaktivity. Připomeňte si s námi životní příběh jedinečné ženy, Marie Curie-Skłodowské.

Aneta Akgül | 16. 11. 2024

Marie Salomea Skłodowska se narodila 7. listopadu 1867 ve Varšavě jako nejmladší z pěti dětí. Oba její rodiče byli velmi vzdělaní – maminka studovala na jediné soukromé dívčí škole ve Varšavě, kde následně začala i vyučovat. Otec se po vystudování univerzity v Petrohradě stal učitelem matematiky a fyziky. Bylo tedy jasné, že má Marie ke studiu velké předpoklady. A ty také později všem dokázala.

Mohlo by se vám líbit

Před 95 lety se narodila Grace Kelly: Po kabelce s jejím jménem touží ženy po celém světě, ona však žila ve zlaté kleci

Její život se zdál být harmonickou dokonalostí, ale skutečnost byla zcela jiná. Filmová hvězda, monacká kněžna a jedna z nejikoničtějších žen historie – to byla Grace Kelly. Při příležitosti výročí jejího narození před 95 lety si pojďme připomenout její život, vzestupy a pády, ale především odkaz, který po své tragické smrti zanechala.
marianne.cz

Počátky vědecké dráhy Marie Skłodowské

Jako první žena v historii se v roce 1881 dostala na fakultu chemie a fyziky na pařížské Sorbonně. Podmínky, ve kterých v Paříži žila a studovala, nebyly jednoduché. Dle dochovaných zdrojů častokrát neměla z čeho žít a ani za co se najíst. Aby měla dostatek finančních prostředků k přežití, během dnů studovala a po večerech doučovala. Marie byla velice cílevědomá, inteligentní a šla si za svými vědeckými sny. I přes nelehké podmínky se jí tak podařilo získat v roce 1883 diplom z fyziky. Začala proto pracovat v průmyslové laboratoři, ale ve studiích stále pokračovala. O rok později se jí podařilo získat licenciát z chemie.

Vědeckou kariéru začala praktikovat na francouzské Škole fyziky a chemie (ESPCI). Zde se jí ujal polský fyzik a profesor Józef Wierusz-Kovalský, který se snažil Marii sehnat větší laboratoř. Právě kvůli tomu se obrátil na fyzika Pierra Curie. S tím si Marie sedla nejen pracovně, ale i osobně – vzájemná náklonnost byla víc než zjevná. Ačkoliv je známo, že Pierre zpočátku o manželství nestál a chtěl se věnovat pouze vědě, kouzlu Marie podlehl téměř okamžitě. Netrvalo dlouho a Pierre požádal svou milou o ruku. Marie byla nejdříve na vážkách, protože jí hlavou neustále vrtala možnost vrátit se zpět do polské vlasti. Nakonec se však rozhodla strávit zbytek života se svou láskou v Paříži, a tak se 26. července 1895 vzali. Ačkoliv Marie původně pocházela z katolické rodiny, byla ateistkou. Svatba tedy proběhla bez náboženského obřadu a nevěsta dokonce neměla ani svatební šaty. Byla oblečena v tmavých laboratorních šatech, čímž se stala ještě unikátnější.

Mohlo by se vám líbit

Pilotka, která naučila ženy létat: Amelia Earhart se narodila před 127 lety. Její zmizení je dodnes záhadou

Odvaha, síla a odhodlání. Těmito slovy bychom mohli charakterizovat Amelii Earhart, americkou pilotku, která jako první žena obletěla Atlantský oceán. Byla velmi ambiciózní a chtěla dokázat velké věci. Osud s ní však měl jiné plány. V roce 1937 spolu se svým navigátorem zmizela nad Tichým oceánem. Pojďme si při příležitosti výročí jejího narození připomenout její pozoruhodný příběh zahalený tajemstvím, který nás fascinuje dodnes.
marianne.cz

První velký objev

Německý fyzik Wilhelm Röntgen odhalil na přelomu let 1895 a 1896 existenci rentgenového záření. Jeho objev inspiroval francouzského vědce Henriho Poincarého k tomu, že zkoumal, zda fluorescentní látky nevysílají podobné záření jako Röntgenovy paprsky. O to samé se zajímal i vědec Henri Becquerel, který objevil, že záření podobné zmiňovaným paprskům vydávají uranové soli. A objevil zvláštní věc – uran vysílal záření bez působení jakéhokoliv vnějšího zdroje. Tedy i ve chvíli, kdy uranové soli ležely v temnotě, zářily. Marie Curie-Skłodowska posléze toto záření označila jako radioaktivitu. A tímto momentem také začalo období nekonečného zkoumání a bádání, které nakonec přineslo pozoruhodný výsledek. Obdobné paprsky jako uran vysílá totiž nejen on, ale také thorium, polonium, které pojmenovali po Mariině vlasti a nakonec objevili látku ještě silnější, radium. Jelikož neměli dostatečné prostředky k tomu si pořídit pořádnou laboratoř, většina objevů byla uskutečněna v nevyhovujících podmínkách v provizorních prostorách. Ani jeden z manželů si navíc nebyl vědom dopadů, které radioaktivní látky mají. V roce 1903 získala doktorát a ve stejném roce se manželům podařilo získat Nobelovu cenu za fyziku, konkrétně za výzkum záření objeveného prof. Henri Becquerelem.

Info ikona

Druhá Nobelova cena a životní rána

Po získání Nobelovy ceny se manželský pár náhle proslavil. Pařížská Sorbonna nabídla Pierrovi místo profesora a dokonce založila jeho vlastní laboratoř, ve které byla Marie vedoucí výzkumu. Vše se rýsovalo růžově, avšak o rok později přišla osudová rána. Mariin manžel, životní partner a spolupracovník tragicky zemřel – přejel ho nákladní koňský povoz. Fakultní rada na Sorbonně se však rozhodla zachovat katedru vytvořenou pro Pierra a svěřila ji Marii. Ta se tak stala první profesorkou Sorbonny.

V prosinci roku 1911 získala druhou Nobelovu cenu, tentokrát za chemii. Díky té přesvědčila francouzskou vládu, aby vytvořila nezávislý Ústav pro radium, kde se prováděly výzkumy z chemie, fyziky a lékařství. Marie Curie-Skłodowska vědě a výzkumu věnovala celý svůj život. Zemřela 4. července 1934 a uvádí se, že příčinou její smrti byla aplastická anémie, což je onemocnění způsobující selhání kostní dřeně. To je často spojováno právě s dlouhodobým vystavením vysokým dávkám ionizujícího záření. Zanechala po sobě dvě dcery, přičemž starší Irène obdržela se svým manželem Nobelovu cenu za objev umělé radioaktivity.

Galerie: Připomeňte si pozoruhodný příběh Marie Curie-Skłodowské.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte slavné české dabéry podle tváře? Jejich hlas znáte lépe než jejich vzhled

Kvíz: Poznáte slavné české dabéry podle tváře? Jejich hlas znáte lépe než jejich vzhled

Zábava
Kultura s Marianne na prosinec 2024: Koncert ve stylu Sám doma i nový Louskáček

Kultura s Marianne na prosinec 2024: Koncert ve stylu Sám doma i nový Louskáček

Zábava
Kvíz: Víte, jak se jmenují exotické druhy ovoce a zeleniny? Zkuste je poznat podle obrázků

Kvíz: Víte, jak se jmenují exotické druhy ovoce a zeleniny? Zkuste je poznat podle obrázků

Zábava
AZ kvíz 2. část: Zkuste si legendární soutěž nanečisto. Odpovězte na otázky od M do Ž

AZ kvíz 2. část: Zkuste si legendární soutěž nanečisto. Odpovězte na otázky od M do Ž

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit