Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Je láska na první pohled opravdu možná?

Zanedlouho se pod větvemi rozkvetlých třešní začnou procházet zamilované dvojice. Není však láska jako láska. Věříte v tu na první pohled? A dá se věřit jí?

Veronika Hong | 27. 04. 2018

Na světě existují dva druhy lidí: Ti, kteří čekají šest měsíců, než řeknou “Miluji tě” a ti, kteří se zamilují na první pohled. Samozřejmě jsou i varianty mezi, ale v podstatě bychom to mohli shrnout i takto. 

“Láska na první pohled” je spíše taková metafora, kterou rádi používáme, když chceme vyjádřit, že náš partner byl tím vyvoleným od samého začátku bez špetky pochybností nebo zaváhání. Je však láska na první pohled skutečná?

Věda a láska na první pohled

Většina lidí si myslí, že láska na první pohled znamená zamilovat se okamžitě do naprosto cizího člověka v momentě, kdy vstoupí do našeho zorného pole. Vědci mají trochu komplikovanější vysvětlení. 

Doktor Aaron Ben Zeév, bývalý prezident univerzity v Haifě a profesor filosofie, napsal velmi zajímavou studii na téma lásky na první pohled. Zeév v ní zmiňuje dva argumenty, kterými lidé nejčastěji zpochybňují tuto lásku. Tím prvním je, že se nemůžete zamilovat do někoho, koho vůbec neznáte. Takže cokoliv k tomuto člověku cítíte, je jen zbožným přáním. 

Tento argument předpokládá, že romantická láska nemá nic společného s fyzickou přitažlivostí a že je potřeba znát charakteristické vlastnosti určitého jedince. Ale s čím už nepočítá, je fakt, že lidé spontánně hodnotí jiného člověka na základě zažitých stereotypů. Takže, pokud vidíte někoho, kdo vás přitahuje, přivlastníte mu charakteristiky podle toho, jak vypadá. Zamilujeme se tedy do představy, ne do reality. 

Láska na první pohled může být často matoucí, protože je většinou založena na imaginaci a idejích. V každém případě to nevylučuje fakt, že se stále jedná o lásku a často velmi intenzivní,” říká doktor Zéév. 

Druhý argument říká, že aby se dva lidé do sebe zamilovali, musí spolu strávit nějaký čas. Tento argument předpokládá, že láska není jen pocit, ale výsledek určitého procesu. Doktor Zeév ale oponuje: “Fakt, že láska na první pohled může být založena na nedůvěryhodných informacích neznamená, není formou intenzivní lásky.”  

Mezi ostatními specialisty na lidské chování však převládá názor, že láska na první pohled je založena na sexuální přitažlivosti. Pamatujete si, jak se v seriálu Sex ve městě ptala Carrie pana Božského, jestli věří v lásku na první pohled? Odpověděl, že věří na chtíč na první pohled. I když to asi nebylo, co chtěla Carrie slyšet, shrnuje to názory mnoha odborníku. 

Lásku na první pohled máme v DNA

Podle neurologických studií je náš mozek schopný učinit rozhodnutí o tom, jestli nás někdo přitahuje, v jedné desetině sekundy. Když vidíme někoho, kdo se nám líbí, během prvního přímého kontaktu náš mozek vypustí hormon oxytocin - hormon lásky. To zásadně ovlivňuje náš vztah k této osobě. Rozhodují také faktory jako způsob verbálního vyjadřování, pohyby těla, vůně a dotek. Navíc, pokud jste otevřeni myšlence, že byste se mohli do této osoby zamilovat, je zde velká pravděpodobnost, že se tak stane. Zatímco spolu mluvíte, nemáte ani tušení, že váš mozek si už od začátku “očichává” objekt zájmu, aby věděl, zda je jeho genetická výbava pro vás ideální.

Je to pravá láska? 

Láska na první pohled by se dala srovnat spíše se zamilovaností. Během té vypouští mozek do těla hormony (oxytocin, dopamin), vyvolávající podobný stav euforie, který způsobují návykové látky. Ne náhodou se říká, že láska je droga. Nesmíme však opilost láskou zaměnit za lásku, která drží pohromadě dlouhodobý vztah. 

Ať už tento stav nazýváme jakkoliv, zažít ho chceme aspoň jednou všichni. Naštěstí díky výzkumům už víme, že každý člověk je geneticky naprogramován, aby se mohl zamilovat na první pohled. Není to jen pro vyvolené. Může se to stát i vám.

Deset znamení, které vám napoví, že jste se zamilovali na první pohled:

1. Máte v břiše motýlky, jen co ho/ji vidíte.

2. Vše, po čem toužíte, je jeho/její pozornost.

3. Nevadí vám, že není váš typ.

4. Nemůžete na něj/ni přestat myslet.

5. Romantika převládá nad logikou. 

6. Máte pocit, že ho/ji dlouho znáte.

7. Jste si jistá, že tohle bude ten nejlepší vztah na světe. 

8. Umíte si představit váš společný život. 

9. Cítíte silnou fyzickou přitažlivost. 

10. Chcete znát každý detail jeho/jejího života.

Věřte své intuici

Už víme, že láska na první pohled je z velké části založena na chemických reakcích v těle vyvolaných sadou vlastností někoho, s kým přijdeme do kontaktu. I když vaše srdce říká “ANO!!! Tohle je to pravé!”, je úplně v pořádku o tom pochybovat, pokud vám zbytek těla (intuice) říká, abyste byli opatrní. Tam někde venku je láska pro nás všechny, ale neměli bychom jí bezhlavě propadnout jen proto, že nám první setkání podlomilo kolena. O tom, jestli vydrží, musí rozhodnout rozum. Ve vztahu totiž jen láska nestačí, i když vznikla na první pohled. 

 

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě