Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

NOVÝ PODCAST MARIANNE: Monika Mudranincová a Martin Zikmund mluví o 13 hříších rodičovství

Jste málo sebevědomí? Potřebujete, aby vás pořád někdo chválil? Nedotahujete věci do konce? A víte, že většina vašich problémů pramení z dětství? Pojďme s tím něco udělat.

Anonymous | 13. 03. 2020

Ideální rodiče neexistují. Smiřte se s tím. I když vás milují, chybují - mnohdy nechtíc a nevědomky. Co myslíte, že to s dívkou udělá, když jí tatínek opakovaně řekne: „Nepřibrala jsi trochu?“ Nebo když maminka v návalu vzteku vyhrkne: „Nemám tě ráda, když tohle děláš!“ Zdánlivě neškodné výroky se mohou zarýt pod kůži a způsobit vážné problémy v dospělosti. Jaké? To se dozvíte v podcastové sérii 13 hříchů rodičovství, která je určena pro všechny, kdo kdysi byli dětmi.

V jednotlivých epizodách se šéfredaktorka Monika Mudranincová baví s psychoterapeutem Martinem Zikmundem o tom, jak klíčovou úlohu v našem životě hrají rodiče, a to jak v dobrém, tak ve zlém. „Díky 13 hříchům rodičovství své rodiče lépe pochopíte. Dojde vám, že jsou to taky jen lidi. A že rodičovství je ta nejtěžší životní disciplína, která se nikde nevyučuje,“ říká Monika. A Martin ji doplňuje: „Musíme vás ale varovat, že tohle naše povídání bude vzbuzovat emoce, a ne vždy pozitivní. Možná se budeme dotýkat i vašich niterních pocitů a vzpomínek, na které chcete zapomenout.“

Moni
Podle Martina Zikmunda je terapie cestou ke svobodě, k životu v souladu se sebou. Ve své praxi řeší i traumata dospělých, kterým jejich rodiče zkomplikovali život. Šéfredaktorka Monika je matkou 23 leté dcery a dcerou své 74 leté maminky. „díky Martinovi jsem udělala důkladnou sondu do svého dětství a mnohé mi došlo. Byly to očistné momenty,“ přiznává.

Oba autoři ale slibují, že se v každém díle doberou šťastného konce a dojdou k bodu, kdy se posluchačům i hodně uleví - díky Martinovým analýzám a radám se budou moci z přešlapů svých rodičů poučit a pokusit se neopakovat chování, které jim ubližovalo.

„Mottem našeho podcastu je i to, že je vlastně úkolem rodičů svým dětem tak trochu pos*at život, protože právě vůle dělat věci jinak je tím, co pohání lidstvo kupředu a děti k budoucí samostatnosti a zodpovědnosti za svůj život. Jestli je totiž něco pro rodiče i děti opravdu zhoubné, tak je to úzkostný strach z toho udělat nějakou chybu, který některým rodičům doká- že třeba i sebrat veškerou radost z rodičovství,“ dodává Martin.

Bůh či hypothalamus (dle vaší preference) nás vybavil intuicí, schopností vnímat své tělesné pocity a reagovat na jejich základě. Někdy stačí intuici prostě jen naslouchat. Těm největším rodičovským přešlapům lze totiž docela snadno předejít. A o tom je právě náš nový podcast, který si můžete poslechnout na webu Marianne zde, dále pak na Spotify a Apple Podcast.

Související články

Zábava
Cestujte nalehko a neplaťte za zavazadlo navíc. Poradíme vám, jak se efektivně sbalit do batůžku

Cestujte nalehko a neplaťte za zavazadlo navíc. Poradíme vám, jak se efektivně sbalit do batůžku

Zábava
Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar

Zážitek na celý život. Soutěžte o setkání s fotbalovými superstar

Zábava
Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Sezóna hiků je tady: Zjistěte, jakou výbavu si s sebou vzít a jak se efektivně sbalit

Zábava
Pět aplikací, které vám usnadní život. Už je máte v mobilu?

Pět aplikací, které vám usnadní život. Už je máte v mobilu?