Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Proč byste měli vidět dokument Podvodník z Tinderu?

Jméno Simon Leviev v posledním týdnu otřáslo nejen českým internetem. Podvodník, který se na Tinderu vydával za dědice diamantového impéria, si pohrával nejen s city, ale také s peněženkami mnoha žen. Výsledkem jeho počínání jsou obrovské dluhy napálených dívek, 15 měsíců vězení a dvouhodinový dokument s názvem Podvodník z Tinderu (The Tinder Swindler).

Možná si říkáte, že seznamovací aplikace jsou pro vás španělskou vesnicí. Možná se zkratkovitě schylujete k myšlence, že si dotyčné ženy „za to můžou samy“. Pravdou ale zůstává, že téma seznamovacích aplikací je v naší společnosti hojně probíráno a pravděpodobně ho řeší alespoň jeden člověk ve vašem blízkém okolí. To mimochodem potvrzuje i výzkum realizovaný spolčeností Nielsen Admosphere, který proběhl metodou online sběru na vzorku pěti set respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let.

Mohlo by se vám líbit

V zajetí seznamovacích aplikací

Začíná to nevinně. Z hecu nebo zvědavosti si stáhnete seznamovací aplikaci a netrpělivě vyčkáváte, co se bude dít. Světe div se, nic! A tak trávíte v aplikaci čím dál tím více času, protože věříte, že jednou se ke svému vysněnému protějšku proklikáte. Možná se vám to povede za pár dnů, možná u aplikace strávíte několik měsíců…
marianne.cz

Polovina internetových Čechů vyzkoušela online seznamku

O strastech i slastech online seznamování už jsme na stránkách Marianne napsali mnoho. Z vlastní zkušenosti víme, že rande přes Tinder může skončit svatbou, a stejně tak máme v živé paměti i nepovedené schůzky s pochybnými muži. Zdá se, že v tomto ohledu „zapadáme“ do české společnosti, která podle výzkumu Nielsen Admosphere má s online seznamováním hojnou zkušenost. Konkrétně více než tři pětiny Čechů považují online seznamky za běžnou součást dnešních dnů, přičemž téměř polovina dotázaných má s touto formou seznamování též osobní zkušenost.

Říkáte si, že na tomto zjištění není nic převratného? Možná vás ale překvapí, že polovina dotazovaných nevzpomíná na online seznamování dobře a zkušenost hodnotí jako negativní. Podstatně častěji byly z online seznamek zklamané ženy než muži. Tři čtvrtiny dotázaných také souhlasily, že osobní seznámení prostřednictvím seznamovací online platformy může být nebezpečné. A tím se opět vracíme na pomyslný začátek našeho textu, tedy k dokumentu Podvodník z Tinderu.

Buďte v obraze

Strategie Simona Levieva (nebo spíše Shimona Hayuta) byla vlastně nesmírně jednoduchá: V první vlně se vydávat za zbohatlického syna, potvrzovat svou image značkovým oblečením, výlety tryskáčem a velkorysými gesty, získat si důvěru dané ženy, a následně s nabytou důvěrou pracovat ku vlastnímu prospěchu. Ponziho schéma par excellence!

Jenže s jídlem roste chuť i pocit neohroženosti. A tak jednoho dne, po dlouhé spolupráci mezi oběťmi a norskými celostátními novinami, spadla klec. Ve vězení se ale Simon Leviev dlouho neohřál, neboť od izraelského soudu „dostal“ patnáct měsíců. Větším trestem je paradoxně odvysílaný dokument Podvodník z Tinderu, a především zablokování jeho profilu v seznamovacích aplikacích, jako je Tinder, Match.com, Plenty of Fish nebo OkCupid. Pokud se ale podíváme na instagramový profil Simona, zjistíme, že výčitky svědomí tohoto jednatřicetiletého Izraelce rozhodně netrápí. A klidný spánek mu zřejmě nenarušuje ani skutečnost, že své oběti ošidil zhruba o 10 milionů dolarů.

I když to na první pohled není patrné, dokument Podvodník z Tinderu nám dává zajímavý vhled do naší společnosti. Nejde jenom o fakt, že hojně používáme seznamovací aplikace. Mnohem zásadnější je zjištění, že máme tendenci věřit všemu, co vidíme. Spatříme obrázek muže ve značkovém oblečení, a ihned máme dojem, že jde o dobře situovaného jedince. Uvidíme fotografii, na které je daný muž s krvavou stopou na hlavě, a ihned věříme tomu, že byl napaden. Možná je v nás všech zakořeněné, všemi známé – co je psáno (viděno), to je dáno. Jenže život se od dob vynalezení Guntenbergova knihtisku výrazně změnil, a my bychom na to neměli zapomínat. Ani na Tinderu.

Mohlo by se vám líbit

Fantomové vztahy aneb Když rozchod přijde dřív než seznámení naživo

Uplynulé koronavirové měsíce byly náročné nejen pro páry, ale také pro svobodné lidi. Samota, lockdown i všudypřítomná negativní energie si žádala alespoň malé světlo na konci tunelu. A tím světlem se staly online seznamky a seznamovací aplikace, které oplývaly zajímavými profily. Bohužel, z lásky za časů korony se rychle vyklubaly tzv. fantomové vztahy.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte slavné módní kousky a návrháře podle jediného obrázku?

Kvíz: Poznáte slavné módní kousky a návrháře podle jediného obrázku?

Zábava
Horoskop od 27. května: Ryby mají vyhledat samotu, Váhy přehodnotit záměr

Horoskop od 27. května: Ryby mají vyhledat samotu, Váhy přehodnotit záměr

Zábava
Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Zábava
Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách

Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách