Chlapská rýmička: mýtus, nebo realita? Máme pro vás odpověď
S mužským nachlazením je spojeno to, že po prvním kýchnutí ulehají a léčí se, zatímco ženy dále normálně fungují. Říká se, že pouze přehánějí. Ale je to tak? Nebo mají opravdu predispozice k tomu, že je pouhá rýma odbourá více než ženy? Podívali jsme se na to z vědeckého hlediska.
Jakmile člověk slyší pojem „chlapská rýmička“, obvykle si vybaví muže, který je jen trochu nachlazený a už se tváří, jako kdyby se jednalo o jeho poslední dny. Přitom ženy, když jsou nachlazené, tak obvykle stále zvládají svůj běžný denní rytmus a k tomu se občas vysmrkají.
Jednoduše to tak působí, že muži zveličují závažnost svých příznaků a ženy toho více vydrží. Ale je to skutečně takhle jednoduché? Studie totiž prokázaly, že „man flu“ (neboli „mužská chřipka“, jak je tento stav označovaný v angličtině) má reálný základ.
Jednak byli muži s chřipkou hospitalizováni častěji než ženy. Mimo to dochází k více úmrtím mezi muži než ženami (stejného věku) v důsledku chřipky.
Tímto tématem se detailněji zabýval kanadský výzkumník Kyle Sue, který je klinickým odborným asistentem na Memorial University of Newfoundland. A došel k zjištění, že existují určité důkazy, že hormony a další faktory mohou způsobit, že muži jsou náchylnější více než ženy k nachlazení i chřipce a mají zároveň horší průběh těchto onemocnění.
Co tedy stojí za „chlapskou rýmičkou“?
Výše zmíněný odborník se před pár lety konkrétně ve svém článku rozhodl přezkoumat stávající studie ve snaze zjistit, zda muži své příznaky jednoduše zveličují, nebo jsou na tom imunologicky hůře než ženy. A došel k zajímavým, poměrně překvapivým, zjištěním.
-
Muži mají jiný imunitní systém než ženy
Řada studií na myších, které Sue zkoumal, dokázala, že ženský imunitní systém je aktivnější než ten mužský a muži tak mají slabší imunitní reakce na respirační viry. To vedlo k přesvědčení, že hormony závislé na pohlaví hrají podstatnou roli v projevech a dopadech chřipky. A sice že testosteron by mohl tlumit imunitní odpověď na chřipku, zatímco některé ženské pohlavní hormony by ji mohly posílit. To se ukazuje tak, že muži mají horší příznaky, trvají déle, je větší šance, že budou hospitalizováni a pravděpodobněji na toto onemocnění zemřou.
-
Specifický vliv testosteronu
Článek navíc ukázal, že muži s vyššími hladinami testosteronu měli nižší protilátkovou odpověď na vakcíny proti chřipce. Lepší protilátková odpověď přitom může snížit závažnost chřipky. Což prokazuje imunosupresi testosteronu.
-
Roli zde hraje i menopauza
Další zmíněná studie zkoumala mononukleární buňky od skupiny zdravých lidí rozdělených podle věku a pohlaví. Buňky byly poté vystaveny rinoviru (nositel nachlazení). Ty od premenopauzálních žen měly silnější imunitní odpověď na rinovirus než buňky od mužů stejného věku. Tento rozdíl nebyl pozorován, když buňky od mužů byly srovnávány s vrstevnicemi po menopauze, což opět poukazuje na hormonální souvislost.
Jak se tedy ukázalo, studie naznačují, že mužská chřipka není pouze pejorativní výraz, ale reálný problém. „Asi polovina světové populace jsou muži. Považování mužských virových respiračních symptomů za ‚přehnané‘ bez vědeckých důkazů by mohlo mít důležité důsledky pro muže, včetně nedostatečného poskytování péče,“ píše Sue. Výzkumník zároveň připustil, že studie nezohlednily další rozdíly mezi muži a ženami, jako například to, jak moc jednotlivci kouřili, nebo že bylo zjištěno, že se muži o sebe starají méně a méně často vyhledávají lékařskou péči než ženy. „Je potřeba více studií, kvalitnějších studií, které kontrolují další faktory mezi muži a ženami, než budeme moci definitivně říci, že tento rozdíl v imunitě existuje,“ řekl magazínu Guardian.
- Zdroj článku
-
bmj.com, health.harvard.edu, medicalnewstoday.com, healthline.com, theguardian.com