Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Chlapská rýmička: mýtus, nebo realita? Máme pro vás odpověď

S mužským nachlazením je spojeno to, že po prvním kýchnutí ulehají a léčí se, zatímco ženy dále normálně fungují. Říká se, že pouze přehánějí. Ale je to tak? Nebo mají opravdu predispozice k tomu, že je pouhá rýma odbourá více než ženy? Podívali jsme se na to z vědeckého hlediska.

Tereza Čaladi | 2. 01. 2023

Jakmile člověk slyší pojem „chlapská rýmička“, obvykle si vybaví muže, který je jen trochu nachlazený a už se tváří, jako kdyby se jednalo o jeho poslední dny. Přitom ženy, když jsou nachlazené, tak obvykle stále zvládají svůj běžný denní rytmus a k tomu se občas vysmrkají.

Jednoduše to tak působí, že muži zveličují závažnost svých příznaků a ženy toho více vydrží. Ale je to skutečně takhle jednoduché? Studie totiž prokázaly, že „man flu“ (neboli „mužská chřipka“, jak je tento stav označovaný v angličtině) má reálný základ.

Jednak byli muži s chřipkou hospitalizováni častěji než ženy. Mimo to dochází k více úmrtím mezi muži než ženami (stejného věku) v důsledku chřipky.

Tímto tématem se detailněji zabýval kanadský výzkumník Kyle Sue, který je klinickým odborným asistentem na Memorial University of Newfoundland. A došel k zjištění, že existují určité důkazy, že hormony a další faktory mohou způsobit, že muži jsou náchylnější více než ženy k nachlazení i chřipce a mají zároveň horší průběh těchto onemocnění.

Mohlo by se vám líbit

Léky na horečku pro děti nejsou k dostání. Jak ji snížit bez nich?

Když jsou děti nemocné, je to pro rodiče jedna z nejnáročnějších situací, s nimiž se setkají. A o to více, když nemají léky, které by svým zlatíčkám mohli podat, aby se jim ulevilo. Přitom se mnoho z nich nyní potýká s nějakým respiračním onemocněním v rámci epidemie. Otázkou tedy je, jak zajistit aby dětem bylo lépe a neměly zvýšenou teplotu i bez léků.
marianne.cz

Co tedy stojí za „chlapskou rýmičkou“?

Výše zmíněný odborník se před pár lety konkrétně ve svém článku rozhodl přezkoumat stávající studie ve snaze zjistit, zda muži své příznaky jednoduše zveličují, nebo jsou na tom imunologicky hůře než ženy. A došel k zajímavým, poměrně překvapivým, zjištěním.

  • Muži mají jiný imunitní systém než ženy

Řada studií na myších, které Sue zkoumal, dokázala, že ženský imunitní systém je aktivnější než ten mužský a muži tak mají slabší imunitní reakce na respirační viry. To vedlo k přesvědčení, že hormony závislé na pohlaví hrají podstatnou roli v projevech a dopadech chřipky. A sice že testosteron by mohl tlumit imunitní odpověď na chřipku, zatímco některé ženské pohlavní hormony by ji mohly posílit. To se ukazuje tak, že muži mají horší příznaky, trvají déle, je větší šance, že budou hospitalizováni a pravděpodobněji na toto onemocnění zemřou.

  • Specifický vliv testosteronu

Článek navíc ukázal, že muži s vyššími hladinami testosteronu měli nižší protilátkovou odpověď na vakcíny proti chřipce. Lepší protilátková odpověď přitom může snížit závažnost chřipky. Což prokazuje imunosupresi testosteronu.

  • Roli zde hraje i menopauza

Další zmíněná studie zkoumala mononukleární buňky od skupiny zdravých lidí rozdělených podle věku a pohlaví. Buňky byly poté vystaveny rinoviru (nositel nachlazení). Ty od premenopauzálních žen měly silnější imunitní odpověď na rinovirus než buňky od mužů stejného věku. Tento rozdíl nebyl pozorován, když buňky od mužů byly srovnávány s vrstevnicemi po menopauze, což opět poukazuje na hormonální souvislost.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů jak zatočit s chřipkou a nachlazením

Něco na vás leze? Povolejte na pomoc bylinky!
marianne.cz

Jak se tedy ukázalo, studie naznačují, že mužská chřipka není pouze pejorativní výraz, ale reálný problém. Asi polovina světové populace jsou muži. Považování mužských virových respiračních symptomů za ‚přehnané‘ bez vědeckých důkazů by mohlo mít důležité důsledky pro muže, včetně nedostatečného poskytování péče,“ píše Sue. Výzkumník zároveň připustil, že studie nezohlednily další rozdíly mezi muži a ženami, jako například to, jak moc jednotlivci kouřili, nebo že bylo zjištěno, že se muži o sebe starají méně a méně často vyhledávají lékařskou péči než ženy. „Je potřeba více studií, kvalitnějších studií, které kontrolují další faktory mezi muži a ženami, než budeme moci definitivně říci, že tento rozdíl v imunitě existuje,“ řekl magazínu Guardian.

Mohlo by se vám líbit

Jeden prášek denně a tolik změn. Jak může hormonální antikoncepce ovlivnit vztah?

Jistě víte, že vedlejší účinky hormonální antikoncepce mohou ovlivnit například vaši váhu a náladu. Ale napadlo vás někdy, jaké mají účinky na vztah samotný? Podle nedávné studie totiž rozhodně ne malé. Podle 85 % žen jim jej poškodilo.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Krása
Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí

Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí