Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Člověk by se v žádném věku neměl stydět za svůj úsměv. A rovnátka mu s tím mohou pomoci

Info ikona
Dospělá žena s rovnátky usmívající se na svého partnera

Možná máte jako mnoho lidí spojena rovnátka s dospívajícími dětmi. Pravdou ale je, že na jejich nasazení není nikdy pozdě.

Tereza Čaladi | 24. 11. 2022

Rovnátka jsem měla už v dětství, ale bohužel se mi zuby kolem dvacátého roku opět rozjely. Nesla jsem to špatně, protože jsem člověk, který má rád dokonalý americký úsměv. Skutečně mě trápil pohled do zrcadla, takže jsem začala pátrat, co vše by nasazení rovnátek obnášelo. Měla jsem štěstí, v našem městě zrovna otevřela ordinaci nová ortodontistka a byla jsem tenkrát jedna z prvních klientek. A tak jsem si v šestadvaceti letech nechala nasadit rovnátka,“ vypráví dvaatřicetiletá Zuzana.

A Zuzana rozhodně není jediná, kdo si nechal v dospělosti rovnátka nasadit. Podle MUDr. Jany Oulické, která působí ve společnosti Rovnátka s.r.o., tvoří dospělí pacienti zhruba 60 % jejich klientely, přičemž nejstarší pacientce, která u nich byla léčena fixním aparátem, bylo 74 let.

Pro nasazení rovnátek tak skutečně není nikdy pozdě. Léčba se jen trochu liší od té u dětí. „Ortodontická léčba dospělých pacientů je specifická v tom, že zuby se pohybují pomaleji a po vyrovnání mají větší tendenci k návratu do původní polohy. Musíme tedy více dbát na to, abychom dosažený výsledek udrželi,“ říká MUDr. Oulická.

Častým důvodem, proč si dospělý pacient přeje rovnátka, je přitom estetika, jak je zmíněno výše v konkrétním příběhu. Ale může se jednat i o jiné důvody. „Řada našich dospělých pacientů je k nám odeslána protetikem, implantologem, parodontologem. Například po ztrátě zubu chybí prostor na implantát, nebo nelze zhotovit protetickou práci vzhledem k postavení zubů. Či při onemocnění závěsného aparátu dochází k zvýšené pohyblivosti zubů a jejich vyklánění s tvorbou mezer. Léčebný plán je pak nezbytně nutné připravit společně s těmito specialisty,“ objasňuje MUDr. Gabriela Bartheldiová.

Mohlo by se vám líbit

Čistíte si správně zuby? Aneb Největší mýty v péči o chrup

Že nám pravidelná dávka sladkostí, ranní káva a ignorování mezizubního kartáčku k hollywoodsky zářivému úsměvu zrovna nepomůžou, víme všichni. Ale tušili jste, že vašim zubům ve skutečnosti nejvíc škodí něco úplně jiného?
marianne.cz

Jaká rovnátka pořídit

V současnosti se už nemusíte bát „pusy plné plechu“, dnes je řada „neviditelných“ variant. Existují keramická rovnátka, která se tvarově velmi podobají kovovým a která jsou buď průhledná, nebo v barvě zubů. Z větší vzdálenosti si jich ani nevšimnete. Jedná se o nejlevnější typ estetických rovnátek. Další variantou jsou lingvální rovnátka (nejznámějším typem jsou Ingognito či Win), která nejsou vůbec vidět, jelikož jsou nalepena z vnitřní strany zubů. Jejich cena je ovšem vyšší a vzhledem ke svému umístění mohou být nepohodlná a mohou ovlivnit řeč pacienta. Navíc jsou vhodná pouze u méně náročné léčby. Poslední možností z estetických rovnátek jsou takzvané alignery, neboli fólie. Jedná se o sadu plastových dlah, které rovnají zuby a které je potřeba měnit po několika dnech. Jejich velkou výhodou je, že jsou vyndávací, ačkoliv aby byly účinné, je je potřeba nosit alespoň 22 hodin denně. Existuje i léčba fóliemi zvaná do it yourself, v jejímž rámci probíhají vstupní konzultace pouze online, po telefonu nebo si otisky provádí pacient sám z domu. Před nimi však odborníci varují a důrazně je nedoporučují. Jelikož následně i samotná léčba je na pacientovi a obvykle probíhá bez průběžných kontrol.

Typ rovnátek se však odvíjí zejména od doporučení odborníka, v tomto případě tedy vašeho ortodonisty, s nímž je potřeba jejich volbu probrat a přizpůsobit konkrétnímu problému, který chcete rovnátky vyřešit. Zuzaně i přes tyto možnosti byla doporučena klasická kovová rovnátka jako nejrychlejší možnost srovnání zubů s tím, že je bude mít dva roky.

Namísto dvou let ale nakonec rovnání trvalo dvakrát tolik. „Upřímně jsem z toho už byla trochu špatná. Čtyři roky jsou dlouhá doba a dost často jsem si říkala, že bych do toho už nikdy nešla, kdybych věděla, že nastane taková prodleva. Ale jakmile mi paní doktorka rovnátka sundala, nastala chvíle naprosté euforie a byla jsem ráda za perfektní výsledek. Často slýchám chválu na svůj úsměv a moc mě to těší. Rozhodně to za to stálo a i když jsem v průběhu litovala, šla bych do toho znovu,“ dodává radostně na závěr.

Léčba s rovnátky obvykle trvá 18 až 30 měsíců. Dle MUDr. Gabriely Bartheldiové je základem každé léčby pečlivá příprava individuálního léčebného plánu. Pro jeho tvorbu je důležité znát přání pacienta a stav tvrdých a měkkých tkání. Následně při konzultaci s pacientem se vybere aparát, kterým se dosáhne domluveného výsledku a bude nejlépe pacientem akceptován.

Na závěr lze ještě zmínit, že pokud zvažujete kovová rovnátka s nadějí, že vám něco proplatí pojišťovna, zde vás zklameme. Nově od ledna 2022 pojišťovna hradí ortodontickou péči pouze do 22 let.

Mohlo by se vám líbit

Většina Čechů nedbá na prevenci. Vznikla aplikace, která to chce změnit

Mnoho lidí považuje chození na preventivní lékařské prohlídky za zbytečné, a potom na to těžce doplácí. Aplikace Preventivka, kterou založila organizace Loono, chce prohlídky více normalizovat a zároveň poskytnout kvalitní a ověřené informace o zdraví.
marianne.cz
Zdroj článku