Endometrióza jako nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku
Endometrióza. Slovo, které do svého slovníku nechce zařadit žádná žena. Přesto jsou statistiky České gynekologické a porodnické společnosti neúprosné a ukazují, že endometriózou trpí každá desátá Češka.
Když vás úmorně bolí hlava, zajdete si na neurologii. Když si zlomíte nohu, směřujete na chirurgii. Ale když trpíte šílenými menstruačními bolestmi, sáhnete po růžové pilulce a v duchu si řeknete: „Musím to vydržet!“ A právě mylná představa toho, že silné menstruační bolesti jsou normální, je živnou půdou pro endometriózu.
Nenápadná endometrióza
Silné menstruační bolesti leckdy nechávají v klidu nejen samotné ženy, ale také gynekology. Důkazem je článek britské spisovatelky Mattie Lacey-Davidson, která trpěla příznaky endometriózy dlouhá léta. Teprve ve chvíli, kdy se bolestmi neudržela na nohou, lékaři poprvé vyslovili diagnózu s názvem endometrióza. „Bojovala jsem s natolik silnými menstruačními bolestmi, že jsem nemohla sedět ani stát rovně. Gynekolog mě vyšetřil a doporučil mi, abych začala užívat antikoncepční pilulky,“ vzpomíná Lacey-Davidson na rok 2007. Jenže, antikoncepce její problémy nevyřešila, navíc bolest nebyla „už jenom“ součástí menstruace, ale také sexuálního styku. „Znovu jsem navštívila lékaře, ale testy neukázaly na žádný problém.“
A tak se Mattie Lacey-Davidson snažila s bolestí sžít a uvěřit lékařům, že je doopravdy zdravá. Pomyslná poslední kapka přišla o pět let později, kdy ji bolest po sexu naprosto paralyzovala. „Šla jsem na toaletu, a když jsem došla ke dveřím, bolest z břicha a ze zad mi vystřelila do stehen. Podlomila se mi kolena a upadla jsem.“ V ten moment lékaři skutečně uvěřili, že s Mattie Lacey-Davidson není něco v pořádku a provedli první vyšetření pánve, které nepřineslo uspokojivé výsledky. Následovalo další gynekologické vyšetření, které skutečně potvrdilo, že se jedná o endometriózu.
Nejen silné menstruační bolesti
Příběh Mattie Lacey-Davidson není ojedinělý a možná i vy máte ve svém okolí kamarádku, známou nebo příbuznou, která si na diagnostikování endometriózy musela počkat několik měsíců, v horším případě dokonce let. Jen Gunter, autorka knihy Bible vagíny, upozorňuje, že bolestivá menstruace není jediným symptomem endometriózy. „Endometrióza může způsobit zjizvení mimo dělohu a příležitostně dokonce i zjizvení dělohy a horní části vagíny. S výsledným zjizvením souvisí i bolest při sexu: obvykle nastává při hlubší penetraci,“ upozorňuje gynekoložka.
Také podle lékařky Kateřiny Šédové nelze endometriózu spojovat pouze s menstruačními bolestmi. Mezi další příznaky patří bolest břicha či podbřišku, časté a bolestivé močení i vyprazdňování a porucha plodnosti. „Pokud na sobě zpozorujete některý z výše zmíněných příznaků, neváhejte a navštivte svého gynekologa. Ten se zeptá na potíže a vyšetří vás. K vyšetření endometriózy může napomoci ultrazvuk, zlatým standardem k určení diagnózy je pak laparoskopie spojena s odebráním vzorku tkáně. Jedná se o operaci, při které si pomocí několika malých řezů lékaři prohlédnou vaši dutinu břišní,“ vysvětluje Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.
Za endometriózu nemůže menstruační kalíšek
Jeden z mýtů říká, že endometrióza vzniká u žen, které s oblibou používají menstruační kalíšek. Rychlostí blesku tento mýtus vymažte z hlavy a v žádném případě mu nevěřte. „Mezi endometriózou a menstruačními pomůckami žádná souvislost neexistuje,“ apeluje Jen Gunter. Ostatně otázka, proč endometrióza vzniká, stále na svou odpověď čeká. „Známé jsou pouze rizikové faktory vedoucí k jejímu vzniku. Mezi ně se řadí výskyt endometriózy v rodině, krátké trvání menstruačního cyklu, bezdětnost či pozdní těhotenství, brzká první menstruace a pozdní menopauza,“ vyjmenovává Šédová.
Co s ní?
Smířit se musíme také s faktem, že endometriózu lékaři neumí plně vyléčit. Léčba se zaměřuje na zmírnění bolesti, zabránění dalšímu růstu ložisek a zachování plodnosti. K tomu se obvykle využívají hotrmonální přípravky a léky proti bolesti. "U těžkých případů se může využít také chirurgická léčba, která spočívá v odstranění ložisek endometriózy a rozrušení srůstů. Pokud si již žena nepřeje mít děti, může být odstraněna také děloha s vaječníky. Po menopauze dojde k poklesu hormonů a příznaky vymizí," píše Loono.
Zdroj: Jen Gutner (kniha Bible vagíny, vydal Jan Melvil), nezisková organizace Loono, stylist.co.uk