Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jsou barefoot boty pro děti vhodné? Zeptali jsme se odborníků

Info ikona
Dětské bosé nohy

Volba botiček pro nejmenší je zásadní záležitostí. Ovlivní totiž jejich chodidlo, ale i bolesti kolen a držení těla. V minulosti tu byly klasické boty, které se soustředily na zpevnění určitých částí chodidel. V posledních letech se staly ovšem trendem takzvané bosé boty. Které se již nevyrábějí pouze pro dospělé. Jak na děti působí, když běhají jako bez bot? Kdy je dobré barefoot boty zavést? A kdy se jim vyvarovat? Vyvstává zde mnoho otázek, proto jsme se pobavili hned s několika odborníky a pokusili se na ně odpovědět.

Tereza Čaladi | 7. 12. 2022

Možná si také vzpomínáte na dobu, kdy jste byli dětmi a běhali po venku v plátěných teniskách. Poté se vyvinuly pevnější boty, jejichž cílem bylo zejména fixovat nohu kolem kotníku. Teď jsou tématem boty, u kterých by noha v podstatě neměla poznat, že je má na sobě.

Poslední zmíněné se objevily teprve před několika lety a nazývají se barefoot boty. Již jejich název napovídá, na co se zaměřují. Vychází totiž z anglického slova „barefoot“, což v překladu znamená „bosá noha“. Jejich cílem tak je věrně napodobit chůzi naboso a zároveň nohy chránit před vnějšími poškozeními (například zraněními ostrými předměty) a proti vlivům počasí.

Tyto boty se od konvenčních liší zejména tvarem. Klasické boty vmačkávají prsty do špičky, u barefoot bot špička odpovídá tvaru chodidla a nabízí tak dostatečný prostor pro pohyb prstů. A celkově jsou tvarované s respektem k různé šířce chodidel. Dále mají tenkou, měkkou a ohebnou podrážku, která se přizpůsobuje chodidlu a umožňuje mu vnímat informace o povrchu, na kterém se pohybuje. Díky tomu zapojuje veškeré svaly, šlachy i kosti chodidel, což vede k tomu že přirozeně pracují a mohou se optimálně vyvíjet.

„Přirozený tvar nohy je taková ploutvička, kdy se chodidlo rozšiřuje v přední části a prsty tvoří přirozený vějíř. Konvenční obuv ale prsty deformuje a klenby se stávají nefunkčními. Má navíc silnou, neohebnou podrážku a dost často podpatek. Dokonce i dětská certifikovaná obuv může mít tvarovanou stélku podpírající podélnou klenbu. Správná funkce nohy je těmito mechanismy blokována,“ vysvětluje fyzioterapeutka věnující se podologii a konceptu bosé chůze u malých dětí, Lucie Kinclová. Je zároveň autorkou e-knih O dětských nožičkách a Zdravý vývoj dětských nožiček a jak na něj.

Podle dětské fyzioterapeutky Kristiny Černé může s lepší představou pomoci analogie s rukama, které jsou neustále v rukavicích. „Ruka tak taky ztratí některé dovednosti. Často bývají klasické boty úzké a prsty na nohou nemají prostor a tlačí se k sobě. Podobně to můžete vnímat v zimě, když si vezmete menší rukavice (palčáky) na ruce. Podrážka bot bývá tvrdší až tvrdá a noha nemá možnost se odvíjet při dopadu ani odrazu nohy od podložky. A bývají těžší, zbytečná váha na noze,“ vysvětluje. Výsledkem potom může být až propadlá klenba, překroucené prsty, vtočené palce či ploché nohy a podobně.

Kdy jsou barefoot boty pro děti vhodné a kdy se jim vyvarovat

Pokud sháníte pro vaše děti první botky a víte, že je jejich nožka i postoj těla jsou v pořádku (tedy pokud u nich není například riziko vrozené ortopedické vady), pak jsou barefoot boty velmi dobrou volbou. Děti ještě umí následovat své instinkty a přirozenost, kterou barefoot boty podporují. Zkrátka chodí tak, jak jim tělo přirozeně káže. A noha aktivně pracuje. Zejména vnímá a čte terén, kterému se dokáže kvalitně přizpůsobit. Zároveň došlap vychází ze všech prstů, především z palce. 

„Barefoot umožňuje noze fungovat na 100 %. Pro zdravé nohy je to to nejlepší, co jim můžete dopřát,” doporučuje Edita Prošková, podolog, podiatr a fyzioterapeut.

Lze je samozřejmě zavést i u starších dětí a dospělých. Ale pokud je někdo delší dobu zvyklý na klasickou obuv, měl by s bosými botami začít opatrně. Náhlá změna může způsobit bolest například kolen či pat. V klasických pevných botách byli dotyční nejspíše naučení na jiné našlapování (což může být také příčinou bolesti). Většina lidí chodí přes patu, ale správně by se mělo našlápnout nejdříve na přední část chodidla. Odborníci k tomu doporučují chodit v barefoot botách pomaleji a dělat kratší kroky. „U dospělých a starších dětí, kteří přechází a začínají s barefoot botou, je dobré boty kombinovat. Barefoot botou zatížit a vhodnou klasickou botou nechat nohu i odpočinout. Pokud se to přežene, může se noha přetížit a ublížit si. Vždy je potřeba používat selský rozum a všeho s mírou,“ vysvětluje dětská fyzioterapeutka Černá.

S tím souhlasí i dětská lékařka Helena Jandová. „Pro začátek chození mi barefoot dává smysl. Nožka, která toho ještě tolik nenachodí, pomalinku trénuje, reaguje na nerovný povrch a učí se jeho vnímání. Pro zdatné chodce je ale dobré kombinovat oba přístupy – barefoot a klasické boty, například s vyklenutým středem, a tudíž využívat pozitiv obou přístupů. Tedy dost prostoru v barefoot botách a vhodné držení nožky v klasických,“ říká.

Vedle toho je dobré se zamyslet i nad tím, v jakém terénu vaše dítko chodí a kde mu budou bosé boty vyhovovat. Něco jiného je, když běhá v lese, nebo když šlape po tvrdém asfaltu a kostkách ve městě. Optimální není ani dlažba či plovoucí podlaha. Pro klouby jsou jednoduše příliš tvrdé a mohou jim uškodit. Záleží sice spíše na způsobu dopadu chodidla a zpracování energie z dopadu, ale jak zmiňuje fyzioterapeutka Černá, pro nohy je lepší pestrost. Tvrdý povrch je pro ně přinejmenším nepříjemný.

Mohlo by se vám líbit

Pohled na dětské chování podle zásad pozitivního rodičovství

Pozitivní rodičovství si mnoho lidí vykládá mylně, jako volné rodičovství bez hranic. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Jak tedy pozitivní rodičovství vypadá?
marianne.cz

Jak barefoot boty vybrat

Pokud máte za to, že barefoot boty existují pouze v „letní variantě“, tedy jako tenoučké botky připomínající svým materiálem cvičky, pak vás musíme vyvést z omylu. Dnes existuje mnoho možností – od ponožkobot až po ty do sněhu, u kterých na první pohled ani nepoznáte, že se jedná o barefoot boty, jelikož existují i takové, co jsou vysoké, či s kožíškem.

Při výběru konkrétní boty pro vaše děti je potom podle dětské fyzioterapeutky Kristiny Černé dobré se soustředit na prostor, délku i šířku nohy, lehkost a měkkost podrážky. Musí dobře držet kolem kotníků, aby bota neklouzala a nevyzouvala se. Dítě v botě musí chvíli chodit,aby bylo jasné, že mu vyhovuje. Nesmí padat přes špičku, ani ji vtáčet. Při výběru velikosti boty je ideální, když můžete vyndat vložku z boty a postavit na ni chodidlo dítěte. Tam uvidíte, kde má kolik prostoru do délky a kolik místa mají prstce na nohách, tedy šířka boty. 

Mohlo by se vám líbit

Glosa Lucie Zídkové: Kdo se bojí andělů?

Za několik hodin to vypukne. Ulice a domácnosti zaplní trojice Mikulášů, čertů a andělů. Média zase chrlí články o tom, jak děti po jejich návštěvě koktají a co proti tomu máme dělat. Někdo doporučuje nezvat čerta a vystačit si s Mikulášem a andělem. Jinde se radí čertem nestrašit, nepodmiňovat nadílku dobrým chováním a za každou cenu stát při dítěti, nejlépe i fyzicky.
marianne.cz
Zdroj článku