Do lázní za odpočinkem
Pobyt v lázních je pro mnohé z nás příležitostí, jak na pár dní zapomenout na stereotyp běžných dní, odpočinout si a udělat něco pro svoje zdraví. I to je potřeba, občas prostě musíme myslet sami na sebe. Lázně jsou k tomu jako stvořené, během procedur totiž nemusíme na nic jiného myslet.
A z jakých procedur se můžeme těšit? To záleží! Do jakých lázní se vydáváte? Jedete sem jen tak, nebo vás něco sužuje a vy chcete udělat něco pro svoje zdraví? Mezi nejoblíbenější procedury v tuzemských lázních patří:
- Koupele, a to jak ty vodní, tak suché. V prvním případě se k jejich přípravě většinou používají minerální prameny, které v lázních vyvěrají, koupel také může obsahovat další přísady nebo perličky vzduchu. Když přijde na suché koupele, pak je řeč o suché uhličité koupeli, během níž vám tělo uzavřou do speciálního vaku, který naplní oxidem uhličitým. Ten prokrví kůži, okysličí orgány a posílí celý váš organismus.
- Masáže mnoha druhů, a to nejen ty klasické, ale i ajurvédské, thajské, masáž lávovými kameny, nebo třeba reflexní masáž plosky nohou.
- Zábaly, během kterých se na tělo aplikují léčivé látky s blahodárnými účinky.
- Kneippův chodník, který zvyšuje odolnost organismu tím, že chodíte střídavě teplou a studenou vodou a malými oblázky na dně masírujete plosky nohou.
- Inhalace, během kterých vdechujete léčivé látky, většinou z minerálních vod.
- Dýchaní čerstvého vzduchu, pokud se vydáte do klimatických lázní. Jejich příkladem jsou u nás např. Mariánské Lázně nebo Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník.
- Aromaterapie, tedy terapie založená na použití vonných olejů, které blahodárně působí na celý náš organismus.
- Kryoterapie, aplikace chladu, která je nápomocná v boji s bolestí, otoky a záněty.
- Pitná kúra zaměřená na minerální prameny, které v lázních vyvěrají.
- Oxygenoterapie neboli kyslíková terapie, která regeneruje mozkové buňky a pozitivně působí jak na náš metabolismus, tak může oddálit proces stárnutí.