Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Meteosenzitivita aneb Když počasí ovlivňuje naše zdraví

Info ikona
Počasí

Máte ve svém okolí někoho, kdo říká, že změnu počasí cítí v kostech? Pokud si myslíte, že jde o babské řeči, pak jste na omylu. Doopravdy existují lidé, kteří jsou citliví na změnu počasí a můžeme u nich hovořit o tzv. meteosenzitivitě.

Pod pojmem meteosenzitivita nehledejte žádné složitosti. Meteosenzitivita je citlivost na změnu počasí, která se vyskytuje zhruba u jedné třetiny populace. Nejčastěji se s meteosenzitivitou můžeme setkat u lidí s chronickými nemocemi, psychickými problémy nebo u lidí, kteří prodělali úraz. Na druhou stranu je důležité dodat, že i zdraví jedinci můžou během špatného počasí bojovat s lehčí formou meteosenzitivity. Ta se sice neprojevuje zhoršením zdravotních problémů, ale může potrápit spánkový režim, výkonnost nebo soustředěnost.

Život meteosenzitivního člověk

Pokud patříte k lidem, kterým je meteosenzitivita blízká, a zároveň se léčíte s vysokým krevním tlakem, pak v zimě a při prudším ochlazení můžete mít potíže související s chladem. Konkrétně můžete bojovat s dušností, bolestí na hrudi, kašlem, zahleněním nebo bušením srdce. Naopak v létě vám pokles tlaku může způsobit nevolnost, pocení, mžitky před očima až ztrátu vědomí. „Na změny teplot jsou citlivější lidé fyzicky méně výkonní, se sedavým způsobem života, žijící dominantně uvnitř budov. Ať už je příčina jakákoliv, lidé citliví na výkyvy teplot mají větší kardiovaskulární nemocnost a úmrtnost. Meteosenzitivita trápí také jedince, kteří mají více psychických problémů jako jsou úzkosti a deprese. U nich se může projevovat větší únavou, podrážděností či bolestmi hlavy,“ říká MUDr. Eva Kociánová.

Rychlé změny teploty

V posledních týdnech si s námi počasí pěkně pohrává. Zatímco jeden den bychom nejraději nosili plavky a trávili odpoledne u bazénu, druhý den hledáme deštník a oblékáme trenčkot. Také rychlé změny počasí můžou nepříznivým způsobem ovlivnit naši psychickou i fyzickou pohodu. „Když se počasí změní z plného slunce na oblačnost a déšť, můžeme se cítit letargicky a vyčerpaně. Rychlá a prudká změna počasí totiž zmate naše tělo,“ říká lékař Parvinder Sagoo pro Stylist a dodává, že změny počasí mohou způsobit také bolesti hlavy. „Pošmourná, šedá obloha, vysoká vlhkost a opakující se bouře mohou často způsobit bolesti hlavy,“ říká lékař. Zároveň upozorňuje, že bolest hlavy spojenou se změnou počasí doprovází další příznaky, na které bychom si měli dávat pozor. Konkrétně jde o nevolnost, pocit na zvracení nebo zvýšená citlivost na světlo.

Info ikona
Pool

Co můžeme pro své tělo udělat

Ano, počasí ovlivnit nemůžeme. Přesto můžeme udělat několik kroků, díky kterým změny počasí na svém těle příliš nepocítíme. "Když se počasí začíná měnit, doporučuji, abyste během dne pili hodně vody. Také si dělejte časté přestávky od obrazovky telefonu nebo počítače, abyste zabránili únavě očí,“ radí Parvinder Sagoo. Proti změnám počasí je dobré bojovat aktivitou a sportem. Z odborného pohledu je ideální kombinace aerobního a silového cvičení, třeba 4x týdně svižná procházka, jogging, kolo nebo plavání. Podle toho, co zvládnete a 3x týdně cvičení s váhou vlastního těla. Pokud nemáte čas na aktivní sport, tak nejpřirozenější formou udržení si pravidelné aktivity je i chůze.

Zdroj: MUDr. Eva Kociánová, srdcevhlave.cz, stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Světový den zdraví: Jak být stále v kondici?

Všichni si přejeme zdravý a spokojený život. Bohužel, mnoho lidí zůstane jenom u přání a neudělá nic, čím by šli svému zdraví naproti. Přinášíme tedy pět tipů, díky kterým dáte tělu jasnou zprávu, že je pro vás prioritou číslo jedna.
marianne.cz