Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Neštovice a jejich problematický průběh v dospělosti: Co dělat, pokud si jimi děti ještě neprošly

Neštovice u dětí nejsou nic příjemného, ale jejich tělíčko se s nimi obvykle dokáže poměrně hladce vypořádat. U dospělých bývá jejich průběh daleko závažnější. Někteří rodiče proto nechávají své potomky cíleně nakazit, aby si nemocí prošli, dokud jsou ještě malí. Otázkou je, zda je tahle možnost ta správná a jaké jsou další varianty.

Tereza Čaladi | 26. 03. 2023

Plané neštovice jsou strašákem všech rodičů. Obvykle začínají jako svědivá vyrážka. Později se objeví několik milimetrů velké puchýře, které poté praskají a na jejich místech se tvoří strupy. To doprovází často horečky, bolesti hlavy, snížení chuti k jídlu, kašel či bolest v krku. Velkým problémem je nejen to, že je dětem špatně, ale i fakt, že je svědí celé tělo. Pokud si přitom puchýře rozškrábou, hrozí, že se jim do nich dostane zánět a zůstanou po nich trvalé jizvy.

Je tak potřeba je vysušovat a svědění tlumit vhodnými přípravky (pomáhá například tekutý pudr). Zároveň je důležitý klid, v opačném případě virus Varicella zoster, který neštovice způsobuje, má tendence útočit na mozkové blány. To poté může způsobit vážnější onemocnění, jako je například meningoencefalitida varicelová.

Neštovice se obvykle objeví v dětství, v dospělosti jsou problematické

S onemocněním se setká už v dětství až 95 % populace. Postihuje přitom nejčastěji děti ve věku od tří do deseti let. V dětství se přitom tělo dokáže s infekcí obvykle dobře vypořádat. V dospělosti bývá její průběh horší. Obecně platí, že u dospělých osob a osob s poruchou imunity je průběh neštovic závažnější – mívají více teploty, výsev exantému je bohatší a je vyšší riziko komplikací – lokální záněty, postižení plic nebo centrální nervové soustavy. Nelze říct, který věk je na prodělání neštovic nejlepší, ale je jistě dobré si touto infekční nemocí projít v dětství. Překonané onemocnění zanechává doživotní imunitu. Ale jistě je dobré chránit novorozené děti, osoby s poruchou imunity a osoby s významným postižením kůže – například atopickým ekzémem,říká pediatrička Helena Jandová.

Jedná se přitom o vysoce infekční onemocnění, které se přenáší přímým kontaktem s nakaženým, nebo vzduchem kapénkami, tedy například kašlem, kýcháním a podobně. Kdo plané neštovice ještě neprodělal a je v kontaktu s nemocným, má velice vysokou šanci, že onemocní. Nakažený se přitom stává infekčním 1-3 dny před vypuknutím prvních příznaků a nakažlivost trvá až do zaschnutí posledního puchýře.

Mohlo by se vám líbit

Proč děti stůňou

S rýmou a kašlem, když ve vzduchu lítá víc bacilů než molekul kyslíku, se počítá. Jenže děti trápí občas i jiné neduhy, se kterými by si možná jejich imunita poradila, kdyby neměly plnou hlavu starostí. Protože i děti je mají. A kvůli komu? Kvůli nám, rodičům. V nové knize lékaře Jana Hnízdila Příběhy obyčejného uzdravení je dětským nemocem věnovaný celý oddíl složený z mnoha příběhů. Jeden z nich přinášíme. K zamyšlení.
marianne.cz

ly by se děti nechat cíleně nakazit?

S tímto vědomím nechávají někteří rodiče své děti cíleně nakazit tím, že se setkají s kamarády dětí, kteří onemocnění už mají. Podle výše zmiňované pediatričky by měli být lidé opatrní u dětí, které spadají do rizikových skupin – tedy mají slabou imunitu, trpí atopickým ekzémem, či se jedná o příliš malé děti, ale jinak podle ní není vyloženě chybou jít infekci naproti. Tento názor je ovšem rozporuplný a jiní odborníci před tímto počinem varují. Doktorka přírodních věd Aneta Medonosová působící v laboratoři Synlab, která se zabývá diagnostikou krve, varuje, že „nikdo nezaručí, že zrovna vaše dítě nebude mít těžký průběh. Neúmyslně se při tom mohou nakazit i jiné, a často i rizikové osoby například v důchodovém věku,“ což objasnila na serveru Zdraví národa. Pokud se tedy rozhodnete pro cílenou nákazu, je potřeba, abyste byli velmi opatrní a věděli, s jakým nebezpečím do toho vstupujete.

Jsou tu ovšem i jiné možnosti, jako očkování. Pokud dítě neprodělá jasnou infekci neštovicemi do teenagerovského věku – zhruba 13-15 let, doporučuji jistě očkování. Vzhledem k závažnějšímu průběhu v dospělosti, navíc Varicella zoster virus má schopnost poškodit nenarozené dítě a těhotnou ženu. Většinou před plánovaným očkováním teenagerovi nabereme krev, ze které se dá s jistotou zjistit, zda neštovice opravdu neprodělal. Může se stát, že průběh neštovic byl velmi mírný a rodina si tento moment nepamatuje,“ uzavírá pediatrička Jandová.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Nastartujte svůj imunitní systém

Není vidět, a přesto v našem životě hraje důležitou roli. Imunitní systém je alfou omegou šťastného a zdravého života. Přesto mnozí z nás na péči o imunitu zapomínají, a leckdy ji přehlížejí. Naučte se několik základních kroků, díky kterým imunitní systém podpoříte a uděláte tak radost svému tělu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Menstruace během dovolené: Víme, jak ji zvládnout i co si sbalit, abyste si užila volno na maximum

Zdraví
Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Jak se dobře vyspat během letních veder: Jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy