Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Vagina, nebo vulva? Proč je důležité, abychom si nepletli tyto dva orgány

Info ikona
žena

Proč bychom je měly rozlišovat a proč vlastně máme s jedním z těch pojmenování (některé z nás i s oběma) problém? Odpovídá gynekoložka Kamila Žižková.

Autor: Kamila Žižková

Nedávno jsem se setkala s titulkem článku: Jste spokojená s tím, jak vypadá vaše vagina? Jinde se zase ptali: Holíte si správně svou vaginu? Možná si říkáte: co je na nich špatně? Zkráceně všechno. Vagina se totiž z podstaty věci holit nedá a také její vizuální stránka je poněkud irelevantní. Ale vezměme to od začátku.

Vulva je označení pro zevní pohlavní orgán ženy. Na vulvě najdeme klitoris, malé a velké stydké pysky, vyústění močové trubice a poševní vchod. Vagina nebo tradičněji pochva je pokračováním vaginálního vchodu. Jde o trubicovitý orgán sloužící k pohlavnímu styku, k porodu dítěte a odtoku menstruační krve. Tak, teď už tyhle dva pojmy nikdy nezaměníte.

Mohlo by se vám líbit

Endometrióza jako nejčastější gynekologické onemocnění žen v produktivním věku

Endometrióza. Slovo, které do svého slovníku nechce zařadit žádná žena. Přesto jsou statistiky České gynekologické a porodnické společnosti neúprosné a ukazují, že endometriózou trpí každá desátá Češka.
marianne.cz

Každá jiná, a tak to má být

Teď už tedy víte, že pokud jsou ženy občas s něčím vizuálně nespokojené, nebývá to vagina, která je schovaná uvnitř, ale vulva. A tam už mnohé z nás různé estetické pochyby mají. Někomu se nelíbí tvar nebo velikost malých stydkých pysků. Nedávno se mě třeba v ambulanci mladá slečna ptala, jestli tam dole nevypadá divně. Nejdříve jsem nechápala, ale potom se dívka nechala slyšet, že jí připadá, že má zvětšené a vytahané malé stydké pysky a uvažuje o plastice. K tomuto závěru ji přivedlo sledování porna. Určitě není jediná, kdo má tyhle obavy, ostatně v pubertě jsem je měla i já sama. A ne videa, ale gynekologická praxe mi ukázala, že byly úplně liché.

Každá vulva je totiž jiná, svým způsobem jedinečná. Jen v celkovém pohledu jsou všechny stejné. Když na vulvy koukáte každý den, tak už vám nepřijde divné nic. Protože kolik vulv běžná žena za svůj život vidí, aby mohla říct, co je normální? Je vůbec nějaký tvar „normální“?

Chci říct, že důvodem k plastické úpravě zevního genitálu, třeba labioplastice neboli úpravě stydkých pysků, by nemělo být přesvědčení založené na zhlédnutí videa a srovnávání se s pornohvězdami, ale jedině subjektivní nespokojenost s „praktičností“ vulvy. Někdy mohou totiž zvětšené stydké pysky překážet při sportu, sezení nebo pohlavním styku, a pak už může být operativní zákrok ke zvážení.

Info ikona
vagina

Když vagina „zlobí“

Hloubka a vzhled vaginy je velmi individuální. Podle některých studií je průměrná délka/hloubka vaginy necelých deset centimetrů, jiné zdroje uvádí hloubku až sedmnáct centimetrů. Na rozdílech se podílí genetika a nemalou mírou i etnický původ (nejhlubší vaginy mají ženy tmavé pleti). Velikost a hloubka vaginy se může měnit podle situace: při vzrušení se roztahuje a prodlužuje. Tím se vysvětluje, že i úzká vagina se při milování přizpůsobí penisu, není tedy třeba bát se, že by to nešlo. Problém ale může nastat u takzvaného vaginismu, kdy dochází k mimovolnímu stažení svalů. Pak je penetrace opravdu nemožná, přestože je vagina je prostorná dostatečně.

I když by se to mohlo zdát logické, podle výzkumů není žádná souvislost mezi věkem a hloubkou vaginy. Na její tvar nemá vliv ani častý pohlavní styk. Ke změnám dochází až v období menopauzy, kdy pochva a zevní genitál vlivem poklesu hormonů, množství kolagenu a redukcí tuku atrofuje neboli stárne. Někdy může pak být pohlavní styk bolestivý, nebo dokonce úplně nemožný a nutná je lékařská pomoc.

Některé ženy udávají, že na prostornost pochvy měl vliv porod, případně porody dětí. Tyto změny ale nejsou trvalé, a pokud ano, tak jsou minimální. Spíše než k domnělému „vytahání“ dochází při porodu často k poškození závěsného aparátu pochvy nebo dělohy a žena může časem – typicky během menopauzy a po ní – pociťovat takzvaný sestup, způsobený zborcením klenby pochvy. Vagina v takovém případě nedrží, kde má, ale obrací se „naruby“ jako ponožka. Kýlu si žena může nahmatat jako bouli v rozkroku, která jde obvykle snadno zastrčit zpět. Ačkoli nejde o život ohrožující stav, většinou jej ženy chtějí kvůli pohodlí řešit. Nabízejí se například speciální pesary, poševní plastiky nebo síťky.

Každopádně vám z praxe mohu říct, že při pohledu na vulvu nebo vaginu nejsme schopni jednoznačně říci, jestli žena rodila a kolikrát, nebo nerodila, a také nám její vizuální podoba nedokáže prozradit vůbec nic o tom, jestli provozujete extrémní sexuální praktiky. Krátce řečeno: za svoji vulvu ani vaginu se v žádném případě nemusíte stydět, protože každý lékař či lékařka jich viděli už tisíce a žádná varianta je nezaskočí.

Mohlo by se vám líbit

Vulvodynie: Intimní problém, který mnoho žen přehlíží

Záhadná nemoc! Tak lze jednoduše popsat vulvodynii, nepříjemnou bolest či pálení vulvy, se kterou se ve svém životě setkalo osm až patnáct procent žen. Proč vulvodynie získala přízvisko „záhadná“? A jaké jsou nejčastější příznaky této chronické bolesti?
marianne.cz
Zdroj článku