Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Zaostřeno na zdravý chrup aneb Jak vypadá správné čištění zubů?

Info ikona
Zub

Už od útlých let víme, že zubní kartáček je naším celoživotním parťákem, kterému musíme věnovat pozornost nejméně dvakrát denně. Přesto mnozí z nás péči o zuby nevěnují dostatek pozornosti. To se bohužel dříve nebo později projeví na zdraví dutiny ústní.

Každodenní používání zubního kartáčku + pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře! Tak zní jednoduchý „návod“, jak pečovat o své zuby. Pravdou ale zůstává, že tato péče leckdy nestačí. Se zubním kazem si totiž není radno zahrávat, a proto je opravdu důležité, abychom předcházeli jeho vzniku. „Ne všichni ví, že je zubní kaz infekčním onemocněním, a proto může docházet k jeho přenosu na další zuby v dutině ústní,“ vysvětluje doktorka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. „Rozsáhlý kaz může vést k úplné destrukci korunkové části zubů, ze kterých pak zbudou pouze kořeny. Je proto zapotřebí se o zuby náležitě starat,“ dodává. Zanedbání ústní hygieny neohrozí jen váš úsměv, ale může výrazně zkomplikovat také vaše zdraví. Infekce ze zubního kazu může proniknout do krevního oběhu, což je nebezpečné zejména pro ty, kteří trpí onemocněním srdce nebo ledvin, mají umělou chlopeň nebo se na operaci srdce chystají.

Mohlo by se vám líbit

Pečujete o svůj chrup dostatečně?

Jak už bylo zmíněno, čištění zubů je základ, bez kterého nelze začít ani zakončit den. Zuby si čistěte kartáčkem tak dlouho, dokud neodstraníte zubní plak. K ruce si můžete vzít také jednosvazkový kartáček, zubní nit a mezizubní kartáček. S touto trojkou pomocníků budete mít stoprocentní jistotu, že vaše zuby budou jako perličky. Pokud jde o výběr zubní pasty, ujistěte se, že obsahuje fluor. „Fluorid je hlavní obranou proti zubnímu kazu. Funguje tak, že bojuje proti bakteriím, které mohou vést ke kazu, a zároveň poskytuje ochrannou bariéru pro vaše zuby,“ vysvětluje lékařka Christine Frank pro Healthline. Skvělým doplňkem může (ale i nemusí) být ústní voda. V tomto ohledu je důležité, abyste se poradili se svým zubním lékařem. Některé ústní vody totiž nejsou vhodné například pro lidi s citlivými dásněmi.

Na správné technice záleží

Vzít kartáček do ruky, automaticky „přeleštit“ zuby, vyplivnout pastu a jít! I když by se mohlo zdát, že takový přístup k čištění zubů bohatě stačí, opak je pravdou. Nezisková organizace Loono proto detailně popisuje, jak vypadá správná technika čištění zubů: Kartáček sklopíme v úhlu 45 stupňů směrem k dásni tak, aby se jeho vlákna dostala do žlábku mezi zubem a dásní. Čistíme jemnými vibračními pohyby nebo malými kroužky, kousací plošky zubů čistíme horizontálním pohybem. Nezapomínáme ani na zadní plochy zubů. Zuby si čistíme tak dlouho, dokud neodstraníme veškerý plak. Večer následuje po vyčištění zubů klasickým kartáčkem ještě čištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky. Mezizubní kartáček nasměrujeme do mezizubního prostoru co nejblíže k dásni a projedeme skrz, následně kartáček vytahujeme v kontaktu s dásní. K vyčištění stačí 1 až 2 pohyby dovnitř a ven. Na úzké mezizubní prostory, do kterých nelze zavést mezizubní kartáček, a prostory, kde se zuby dotýkají větší plochou, použijeme zubní nit.

A na dentální hygienu chodíte?

V úvodu jsme zmiňovali, že preventivní prohlídky u zubního lékaře není radno podceňovat. Podobně je to ale také s pravidelnou návštěvou dentální hygieny. Zatímco zubní lékaři pečují o celkové zdraví ústní dutiny a spravují škody napáchané bakteriemi, dentální hygienistky udržují spolu s pacientem ústní dutinu v takovém stavu, aby toho bylo zapotřebí napravovat co nejméně. Pokud ještě na dentální hygienu nechodíte, zkuste se poohlédnout ve svém okolí a najít někoho, kdo vám s péči o chrup bude pravidelně pomáhat.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku