Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 typů syndromu podvodníka: Jste přirozený génius nebo sólista?

Info ikona
Imposter syndrome

Každý z nás někdy pochyboval o vlastních úspěších, talentu nebo schopnostech. Bohužel, s tímto pochybováním jde častokrát ruku v ruce syndrom podvodníka, který nám neustále našeptává, že jsme úspěšní jenom díky „náhodě“ nebo „známým“.

Pokud se podíváme syndromu podvodníka na zoubek, zjistíme, že jde o jednoduchý psychologický vzorec, ve kterém jednotlivec neustále pochybuje o svých úspěších. Na pochybách je dokonce i ve chvíli, kdy existují neprůstřelné důkazy o jeho schopnosti, talentu či úspěchu. Přesto daný člověk propadá trudomyslnosti, nevěří si a dokonce se bojí, že jeho kolegové či nadřízený jednoho dne zjistí, že šlo o „náhodu“. A víte co? Nic nezjistí! Podle terapeutky Abby Rawlins dokonce existuje pět typů syndromu podvodníka, se kterými se v běžném životě můžeme potýkat.

Mohlo by se vám líbit

Perfekcionista

Patříte k lidem, kteří na sebe mají příliš vysoké nároky? A pokud selžete, pak vás trýzní výčitky svědomí i pocit nedokonalosti? Následně je možné, že si dobrovolně odpíráte finanční odměny, protože máte pocit, že jste si je „nezasloužili". Stejně tak je možné, že se zbytečně shazujete před nadřízeným nebo před kolegy! Důvod? Neodvedli jste svou práci na 1000 %. „Vaše touha po dokonalosti a strach z neúspěchu vás vedou k tomu, že zbytečně přemýšlíte nad detaily a oddalujete deadline. Není nic výjimečného, když následně bojujete s přepracováním,“ míní terapeutka Abby Rawlinson.

Superžena

Na sociálních sítích to vypadá, že ženy během čtyřiadvaceti hodin zvládají všechno! Od pracovních úkolů, péče o děti až po úklid a přípravu večeře hodnou michelinské hvězdy. Bohužel, právě pod tímto sociálním tlakem vzniká další typ syndromu podvodníka, který si říká superžena. „Věříte, že všechno dokážete a nejste schopní říct ne, protože chcete se všemi držet krok,“ říká na adresu superženy Rawlinson. Jednoduše řečeno máte pocit, že musíte vynikat v každé roli, kterou vám život nabídne. Jenže, realita se od sociálních sítí značně liší, a tak dříve nebo později zjistíte, že se všemi míčky žonglovat nemůžete.

Info ikona
Superžena

Odborník

Nejlepší seriál na Netflixu? Už jste ho viděli! Nový francouzský prezident? Vy už máte jasno! Přesný dopad pandemie koronaviru na každodenní život? Ten jste předpovídali už před dvěma lety! Pokud jste tzv. odborník, pak máte o všech společenských problémech a fenoménech jasno ještě dřív, než se stanou skutečností. Zároveň ale máte pocit, že toho nikdy nevíte dost. A tak se snažíte získat co nejvíce zkušeností, znalostí a vědomostí. Věříte totiž, že jednoho dne budete kompetentní ve všech oblastech lidského života. Do té doby se ale cítíte jako "podvodník", který své znalosti získal náhodou.

Sólista

Všichni se pravděpodobně shodneme v tom, že nezávislost a naprostá důvěra ve vlastní rozhodnutí, patří k silným osobnostním stránkám. Přesto i v tomto případě můžeme sklouznout k syndromu podvodníka. Je totiž velmi snadné nabýt dojmu, že veškerou práci musíte zvládnout sami. „Sólisté obvykle odmítají pomoc, a to především z toho důvodu, aby prokázali své schopnosti. Tímto přístupem ale vytvářejí toxické vzorce negativního sebevědomí," říká terapeutka.

Přirozený génius

Pokud se u vás projevuje syndrom podvodníka – přirozený génius, pak máte pocit, že všechny úkoly musíte zvládnout s nadhledem a lehkostí. Kdyby se tak nestalo, rázem byste přišli o svou nálepku „přirozený talent“. Mimochodem, tento typ syndromu podvodníka můžeme často vídat ve školních lavicích, kdy spolužáci tvrdí, že se na test neučili, a přesto dostanou jedničku. Následně člověk rychle sklouzne k porovnávání se a získá dojem, že pokud písemky také nebude zvládat levou zadní, pak ztratí pomyslné žezlo „přirozeného génia“.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit