Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 zabijáků produktivity a jak s nimi zatočit

Také si denně děláte seznamy úkolů, které musíte splnit? Ten pocit při odškrtávání jednotlivých položek je tak uklidňující, že? O to je ale horší pocit, když nestíháme a nestačíme vše splnit. Začneme panikařit a dobrá nálada je tatam. Někdy si to ani neuvědomuje, ale existuje několik zabijáků produktivity, kteří jsou denně přítomni v našem pracovním i osobním životě. Co jsou zač?

Všichni jsme se už alespoň jednou ocitli ve frustrující situaci, kdy nám povinnosti přerůstaly přes hlavu. Bohužel i to je součástí života a záleží na naší úrovni produktivity, jestli se v moři úkolů utopíme nebo z něj dokážeme vší silou vyplavat. Přečtěte si o zlozvycích, které nás brzdí v práci. Možná některé máte a ani o tom nevíte.

Neustálé kontrolování telefonu

Telefon může být při práci užitečným pomocníkem. Existuje několik aplikací, které ji mohou usnadnit jako třeba chytrý kalendář. Jak ale všichni víme, dokáže od práce i pěkně zdržovat. Ať už neustále kontrolujeme sociální sítě, na kterých se stejně nic neděje, píšeme si textové zprávy s kamarádkou nebo se zasekneme u sledování vtipných videí, telefon je jedním z největších zabijáků produktivity. Schválně si spočítejte kolikrát ho za hodinu zkontrolujete.

Jak se tohoto zlozvyku zbavit?

- Dejte telefon daleko od vašeho pracovního místa. Někam, kde na něj ani neuvidíte.

- Ztlumte si notifikace ze všech sociálních sítí.

- Pro váš klid, jestli se nestalo něco naléhavého, si vymezte přestávky, kdy ho můžete zkontrolovat – to ale s mírou.

Plán

Příliš mnoho úkolů

Nakládání si přespříliš práce, kterou nemůžeme zvládnout bez toho, aniž bychom se z toho stresovali, je specialita nejen workoholiků. Zkusme zpomalit, nejsme superhrdinové, abychom museli vše stihnout naráz. Může se stát, že s myšlenkou tolika povinností svou práci neodvedeme na sto procent. To zapříčiní další frustraci a najednou se ocitáme v nekonečném kolotoči stresu.

A proč vůbec máme tendenci nakládat si víc práce, než jsme schopni zvládnout? Možná je to způsob, jak si něco dokázat nebo prostě neumíme říkat ne. Faktem je, že kvůli přeplněnému kalendáři a seznamu úkolů trpí naše produktivita.

Jak se tohoto zlozvyku zbavit?

- Při plánování práce a úkolů k sobě buďte upřímní v tom, co v pohodě zvládnete a co už by na vás bylo moc.

- Když něco nestihnete splnit, nedovolte si, abyste se kvůli tomu cítili špatně.

- Myslete na to, že vaše duševní pohoda je nejdůležitější.

Neuklizené pracovní prostředí

Někdo je schopný pracovat u stolu, za kterým ho přes štosy papírů, šanonů apod. nenajdete. U někoho se ale chuť do práce odvíjí od toho, jak vypadá jeho pracovní místo. Neznamená to, že musíte mít tužky vyrovnané v řadě nebo mít stůl úplně prázdný. Pokud jste nad tím takhle nikdy nepřemýšleli, zkuste si na stole nechat jen to nezbytné. Možná vám čistý stůl dá větší prostor pro nové nápady a myšlenky.

Jak se tohoto zlozvyku zbavit?

- Před skončením pracovní doby si vymezte 5 minut na uklizení pracovního místa.

- Nejezte u pracovního stolu.

- Udělejte si pořádek i v šuplíkách a vytvořte si systém, díky kterému bude mít vše své místo a vy tak nebudete ztrácet čas hledáním.

Stůl

NEplánování dopředu

Za každým úspěšným projektem je někdo, kdo si dal tu práci naplánovat jeho jednotlivé fáze, a tím usnadnil jeho průběh a dokončení. Může se zdát, že plánování každého kroku je ztráta času, ale pocit, že nevíte kam dřív skočit není ideální. Vytvoření plánu toho, na čem budete pracovat a jak dlouho, vám umožní si práci rozvrhnout. Tím se vyvarujete pracování do noci i stresu.

Jak se tohoto zlozvyku zbavit?

- Umístěte plán na jedno místo, kde budou vidět všechny jeho kroky. V dnešní době existují i praktické plánovací aplikace, do kterých má přístup více lidí a vy s nimi plán můžete sdílet.

- Po splnění jednotlivých kroků plánů se vždy nějak odměňte.

Těžké nebo naopak žádné obědy

I taková "maličkost" jako je jídlo může ovlivňovat produktivitu. Základem dne by měla být vydatná snídaně, která vás nabije energií. Blíží se čas oběda a vy už se těšíte, co si dáte k snědku? Myslete na to, že čím víc se přejíte, tím víc poklesne vaše pracovní výkonnost. Na druhou stranu s hladem toho také moc neuděláte. Obědvejte proto většinou lehká jídla, která vás dostatečně zasytí. Říkáme většinou, protože občas si ten "cheat day" a guláš se šesti dopřát klidně můžete.

Jak se tohoto zlozvyku zbavit?

- Během dne si dejte několik malých a zdravých svačinek (např. ovoce nebo oříšky).

- Pijte dostatek vody.

ČTĚTE TAKÉ: 5 tipů jak zatočit s prokrastinací

 

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?