Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Chcete ukočírovat své měsíční výdaje? Vyzkoušejte pravidlo 50/30/20

Info ikona
Peníze

Finanční gramotnost pomalu ale jistě prostupuje českou společností. Přesto mnoho z nás pravidelně bojuje s rodinným rozpočtem a na konci měsíce škudlí každou korunu. Pomocnou ruku nám přitom nabízí jednoduché pravidlo 50/30/20.

Zboží i služby zdražují, úrokové sazby rostou,…a výplata? Ta zůstává stále stejná! Není divu, že následně mnoho z nás bojuje s měsíčním rozpočtem a přemýšlí, jak překlenout poslední týdny do výplaty. V takovou chvíli se vyplatí, když se nad svým rozpočtem zamyslíme a pokusíme se situaci alespoň trošku ukočírovat. V ideálním případě můžeme o pomoc požádat finančního poradce, díky kterému poměrně rychle zjistíme, jak bychom s financemi měli nakládat. Na druhou stranu nic nebrání tomu, abychom se zkusili řídit pravidlem 50/30/20, které proslavila americká senátorka a právnička Elizabeth Warren.

Mohlo by se vám líbit

50/30/20 v praxi

Pokud z excelových tabulek máte osypky, bojíte se investic a bitcoiny jsou pro vás velkou neznámou, pak si pravidlo 50/30/20 zamilujete především pro jeho jednoduchost. Podle Elizabeth Warren byste každý měsíc měli myslet na to, aby 50 % z vašeho příjmu padlo na základní lidské potřeby. To znamená, že do této kategorie spadají položky jako nájem, nákup potravin nebo benzín. Následně by 30 % vaší mzdy mělo patřit „radostem“. Zimní kabát, lístky do divadla, kafíčko s kamarádkou nebo předplatné oblíbeného časopisu - to všechno jsou věci, které vám udělají radost, ale zároveň nejsou životně důležité. Zbývajících 20 % vyplacené částky byste, alespoň dle slov Elizabeth Warren, měli každý měsíc ušetřit. Samozřejmě, procenta se můžou lehce lišit, přesto je dobré vědět, jak by poměr mezi jednotlivými výdaji měl vypadat.

V případě, že patříte do skupiny lidí, kteří každý měsíc spatří na svém účtu nepříjemnou nulu, pak pro vás máme jednoduchý tip. Ihned po výplatě si určitou část peněz předveďte na spořící účet. Uvidíte, že následně dokážete ze zbylých peněz vyžít, a zároveň vás bude těšit myšlenka, že si konečně tvoříte finanční polštář. Ten přijde vhod v krizových situacích, jako je výpověď v práci nebo nečekaná oprava spotřebiče.

Info ikona
Peníze

Sledujte své výdaje

Jak často sledujete v internetovém bankovnictví své výdaje? A jak dobrý přehled máte o položkách, za které utrácíte? Ať chcete nebo ne, každý člověk by měl vědět, za jaké věci a služby nejvíce utrácí. Zkuste proto pečlivě sledovat své měsíční výdaje, a následně prozkoumejte největší „odtoky“ peněz. Možná zjistíte, že zbytečně utrácíte za jídla v restauracích, možná vás vyděsí částka, kterou platíte za sportovní aktivity. Přitom nic nebrání tomu, abyste si obědy připravovali do krabičky a sportovní lekce omezili na půlku a dorovnali je domácím cvičením nebo během.

Pozor si také dejte na drobné, leč pravidelné, výdaje. I když vám přijde, že každodenní padesátikoruna za kafe vás nezruinuje, na konci měsíce se z kafíčkových seancí může vyklubat poměrně vysoká položka. Také v tomto ohledu zkuste najít kompromis. Co si takhle pořídit kvalitní kávovar domů a kavárny navštěvovat jenom s kamarádkami?

Cesta je cíl

Jistě se shodneme na tom, že začít sledovat finance, není složité. Mnohem náročnější je vydržet a nesklouznout ke starým finančním návykům. Pokud to ale dokážete, pak vás čeká odměna v podobě nulového strádání a naducaného finančního polštáře. A jak už jsme zmiňovali na začátku, není žádnou hanbou, když požádáte o pomoc finančního poradce, který vám stanoví rodinný rozpočet přímo na míru.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku