Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

DENÍK BERLÍŇANKY: Roušky jsou fajn, vzkázala Angela

Po celou dobu našich berlínských „koronaprázdninách“ se bavím i tím, že srovnávám opatření v Čechách a v Německu. Je zajímavé pozorovat rozdílné přístupy obou národů...

Anonymous | 18. 04. 2020

Jedna věc se v boji proti koronaviru mezi Německem a Českem zásadně liší: jsou to roušky. Zatímco v Česku není možné už delší dobu bez zakryté pusy a nosu vyjít ven a lidi s nimi nedávno chodili běhat i do lesa, v Německu si s tím nikdo hlavu dlouho nelámal. Nikdo je tu moc nenosil. A to ani na frekventovaných místech jako jsou supermarkety nebo lékárny. A dokonce ani na pohotovosti, kam jsme museli během karantény s dítětem, je nikdo neměl. Němci tvrdí, že hlavní je mýt si ruce a v obchodech si udržet odstup od ostatních, i proto jsou u pokladen nalepené speciální čáry značící rozestupy. A prodavačky bez roušek jsou od ostatních oddělené plexisklem.

My jsme začali roušky nosit jako správní Češi zároveň s českým nařízením. Nebereme si je do parku, zato do supermarketu, ani do lékárny bez nich nejdeme. Zajímavé bylo sledovat reakce místních na nás a jejich vývoj. V Berlíně se prostě roušky nenosily zpočátku vůbec a místní zvyklí na různé módní kreace, na nás v roušce často zírali. Někteří se na nás dívali dokonce i se zdviženým obočím. V počátcích tady totiž platilo nařízení roušku nosit jen v případě, že jsou lidé nakažení nebo mají symptomy nemoci. Takže si umíte představit, jak se na nás Němci dívali, když jsme mezi ně vyrazili do supermarketu, kde jsme mnohdy byli jediní s roušku. Byl to pro mě takový stres, že jsem chodila nakupovat jen s manželem a hráli jsme hru, že jsme počítali, kolik lidí v roušce potkáme. A že jich moc nebylo.

Jenže vše se rychle měnilo. Postupně se vyvíjela i doporučení. Jako jeden z prvních veřejně vystoupil přední virolog Christian Drosten s tím, že nosit roušku má smysl a dokonce komentoval i Čechy, kteří si je doma šijí a dával je Němcům i za příklad. Roušky později doporučil i Institut Roberta Kocha, který ale následně zase doporučení mírnil. Byl to dost zmatek, do kterého vnesla světlo teď Angela Merkelová, která čerstvě vystoupila s projevem a nosit roušky přímo doporučila (není to však povinné). Mezitím se ale už samovolně zvedl počet nakupujících v roušce natolik, že jsme konečně v Berlíně přestali být za české orouškované exoty!

VERU
Ještě v březnu byl každý v Berlíně s rouškou za exota

Prostě Němci začali roušky postupně nosit tak nějak dobrovolně a obchody zaplnily ručně šité roušky, které si můžete koupit třeba i u nás v optice nebo v naší večerce. Zajímavé však je, jak tohle téma spojilo Čechy v Německu: vznikly tady různé skupiny na podporu roušek a iniciativy, do kterých se zapojily i instituce jako třeba Česká škola bez hranic, která roušky šije a nabízí. Já jsem zase podpořila jednu českou lékařku z Berlína v její vlastní osvětové kampani. Můžu v podstatě říct, že roušky nás Čechy v Německu tak trochu spojily.

Nakonec jsem ale ráda za volnější německý přístup a třeba i za to, že mě nikdo nešmíruje a nenahlašuje, zda jsem si roušku někde nesundala… (jako se to dělo v Česku a občas to ke mně prosáklo přes média).

A jak zvládáme jinak naši berlínskou karanténu? Jak jsem psala, vadí mi de facto zavřené hranice do Česka. Vše kolem vývoje v ČR sleduju. Jinak jsem aktuálně nadšená z obyčejných věcí: jsem ráda, že jsem překonala strach a řídím v poloprázdném centru Berlína, kde můžu teď kdekoli zaparkovat! Mám radost, když můj syn napíše správně diktát z češtiny, kterou se s ním denně učím. Jsem nadšená ze slunečného počasí. A mám ráda i nádherný les, který jsme objevili u Berlína ve Wandlitz a kam jezdíme teď každou neděli na piknik. Je to náš nový zvyk, na který se těším. A právě takové rituály mě drží nad vodou.

Jinak, nebudu nalhávat, že být stále doma s dětmi jen s omezenými aktivitami, je náročné. Občas šílené! Zvlášť s tak společenskými a energickými dětmi jako ty naše.

Já osobně jsem se upínala k datu 20. dubna, kdy se měla původně začít uvolňovat opatření a otvírat školy a školky. Teď už však vím, že to bude nejdřív 4. května, což je můj další záchytný bod. Děti (i my) školu potřebují.

Ale jsme v tom teď všichni rodiče stejně. Ať už jsme v Berlíně nebo v Praze.

veru

ČTĚTE TAKÉ: 

DENÍK BERLÍŇANKY: Za uzavřenými hranicemi

DENÍK BERLÍŇANKY: Pohádka o princi Siegenotovi a silné Rosalindě, která porazila draka!

 

DENÍK BERLÍŇANKY: Berlín za časů Korony

cover

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Životní styl
Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit