Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak na okamžitou úlevu od stresu?

Info ikona
Cafe oliver

Všichni se snažíme předcházet stresovým situacím. Přesto čas od času vstoupí stres do našeho života a nadělá v něm nemalou paseku. Inspirujte se proto několika relaxačními technikami, které vám dodají notnou dávku klidu a úlevy.

Srdce buší, dech zrychluje a svaly napínají! Stresová reakce je nedílnou součástí našeho života a můžeme ji zažívat po malých kapkách (dopravní zácpa) i po kapkách velkých (strach o sebe či milovanou osobu). Přiznejme si, že není v našich silách, abychom se vyhnuli všem stresovým faktorům. Podstatné je pouze to, jak na stresové situace budeme reagovat. Zaměřte se tedy na relaxační odezvu, která je opakem stresové reakce. Tento stav hlubokého odpočinku přizve do vašeho života klid a životní sílu.

Mohlo by se vám líbit

Jednoduché způsoby, které vám pomohou zmírnit dlouhodobý stres

Život ve 21. století sice přináší mnoho radosti, avšak jeho nedílnou součástí je i stres. Někdy je ho méně, jindy se ho nakupí poměrně hodně. A jak s takovým stresem alespoň zčásti bojovat?
marianne.cz

Box Breathing

Ruku na srdce, přemýšlíte někdy o svém dechu? Hádáme, že nikoliv. Pokud jste ale ve stresu, pak je velmi důležité, abyste si uvědomili svou dechovou frekvenci. Jakmile se začnete soustředit na dech, jemně odpoutáte svou mysl od rušivých myšlenek a pocitů. Pomocnou ruku vám v tomto ohledu může nabídnout také dechová technika s názvem Box Breathing, tedy krabicové dýchání.

Usaďte se tedy na klidné a nerušené místo, a následně se nadechněte nosem do břicha a napočítejte do čtyř. Zadržte dech a opět počítejte do čtyř. Vydechněte nosem a napočítejte do čtyř. Zadržte dech a opět počítejte do čtyř. Vše opakujte čtyřikrát za sebou. Při této dýchací technice je důležité, abyste si uvědomovali váš dech a zbytečně nikam nespěchali, případně počítání nezrychlovali. Po čase můžete číslici čtyři vyměnit za pětku.

Skenování těla

Velmi užitečnou relaxační technikou je také tzv. skenování těla. Tato technika kombinuje vnímání dechu s progresivní svalovou relaxací. A jak na ni? Po několika minutách hlubokého dýchání se zkuste zaměřit na jednu napjatou část těla nebo skupinu svalů, ve které pomyslně uvolníte veškeré fyzické napětí. Samozřejmě tato technika je vyšší dívčí, a tak nelze předpokládat, že po prvním vyzkoušení pocítíte úlevu. Přesto nepolevujte a trénujte tuto techniku kdykoliv, kdy jste vystaveni stresové situaci.

Info ikona
Dýchání

Mindfulness

Kdo ještě neslyšel o technice mindfulness, ten jakoby vůbec nežil! Trénink všímavosti je skvělým pomocníkem pro každého člověka, který chce žít přítomným okamžikem, a zároveň potřebuje ukočírovat různorodé myšlenky. Mindfulness také oceníte v momentě, kdy jste vystaveni stresu a potřebujete se rychle uklidnit a nalézt vnitřní klid. Mimochodem, klinické testy dokonce ukazují, že všímavost může být stejně účinná jako antidepresiva.

Pokud si chcete osvojit mindfulness, pak si najděte klidné a pohodlné místo. Následně si sedněte na zem a narovnejte svá záda, krk a hlavu. Soustřeďte se pouze na přítomnost. Minulost ani budoucnost pro vás momentálně neexistuje. Následně se zaměřte na své dýchání. Všímejte si, jak vám vzduch skrze nosní dírky proudí do plic, a jak ho následně pomalu vydechujete z úst ven. Prožívejte každý svůj nádech. Vnímejte každou myšlenku, která přichází i odchází. Je jedno, jestli se jedná o strach, úzkost nebo třeba naději. Jakmile se taková myšlenka objeví, neignorujte ji. Jednoduše si ji zaznamenejte, zůstaňte v klidu a svůj dech použijte jako oporu. Pokud zjistíte, že vás myšlenky unášejí, nevadí. Zkuste se v klidu navrátit ke svému dechu a pokračujte v meditaci.

Zpátky do minulosti

I když to není jednoduché, zkuste během stresové situace proměnit svou mysl v kino, které vám z fleku přehraje všechny krásné scenérie, zážitky a momenty z vašeho života. Lépe řečeno vám naservíruje film plný radosti a klidu, díky kterému pocítíte uklidnění. Pokud nedokážete v náročných situacích „přepnout“ a podívat se zpátky do minulosti, pak si můžete pustit, například na YouTube, uklidňující scenérie, případně zapnout meditační hudbu či uchu lahodící zvuky.

Zdroj: oxfordmindfulness.org, health.harvard.edu, stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Jak bojovat s úzkostí a stresem? Slovinci vsází na včelí terapii

Co uděláte, když se cítíte pod psa? Možná jdete na procházku, možná si nalijete skleničku vína nebo vyrazíte na hodinu jógy. Pokud byste ale žili ve Slovinsku, pravděpodobně by vaše kroky směřovaly do včelína.
marianne.cz