Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jeskynní syndrom: Když nejste připravení na postpandemický život

Život se opět vrací do normálu. Restaurace jsou otevřené, kadeřnické salóny vítají staronové zákazníky a dokonce můžeme zavítat i do divadla nebo kina. Najdou se ale lidé, kteří rychlou změnu pravidel nedokážou s úsměvem akceptovat. Propadli totiž jeskynnímu syndromu.

Od ledna jsme napjatě sledovali počty nakažených koronavirem a věřili, že číslo bude klesat. Neklesalo. A tak jsme upadli do tvrdého lockdownu, který neumožňoval překročit hranice okresu, natož kraje. Zvykli jsme si na home office, na pravidelné videohovory s rodinou a přáteli, a namísto chození do obchodů jsme využívali donáškové služby. Teď, po několika měsících domácího života, konečně přišel vymodlený návrat do normálu. Úleva či pocit štěstí ale nepřichází. Mnoho lidí totiž bojuje s tzv. jeskynním syndromem, tedy neschopností opustit izolaci a vykročit vstříc postpandemickému životu.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Dva typy jeskynního syndromu

Odborníci hovoří o tom, že lidé s příznaky jeskynního syndromu můžeme rozdělit do dvou táborů. Do první skupiny patří lidé, kteří si v loňském roce zvykli na tzv. „nový normál“. Práce z domova jim přinesla mnoho benefitů, dvoumetrové rozestupy na veřejnosti jim dělaly větší radost než dříve natěsnané fronty v supermarketech a videohovory vnímali jako skvělou možnost, jak se udržet v kontaktu s lidmi, na kterých jim záleží. Je pravděpodobné, že do této skupiny patří především introverti a extrovertní introverti, kteří ani za normálních okolností nepotřebují být v obklopení přátel nebo kolegů. Přesto v současné chvíli zažívají úzkostné pocity a nedokážou se z onoho zmiňovaného „nového normálu“ vymanit. Najednou cítí tlak společnosti, aby trávili volná odpoledne na zahrádkách restaurací, viděli se s přáteli a dohnali všechno, co jim lockdownová doba vzala. Co naplat, že by nejraději zůstali ve svém domově, pustili si další díl seriálu a vylepšovali recept na domácí kváskový chléb.

Zároveň se můžeme setkat s druhým typem lidí, pro které je charakteristický strach. Tito lidé se stále nemohou zbavit strachu z doposud málo poznané nemoci, a tak se dobrovolně vyhýbají společenským setkáním, velkým nákupům nebo klábosení se sousedkou přes plot. Doslova si tvoří svou jeskyni, ze které vycházejí jenom v nejnutnějších případech. A pokud vyjdou, pečlivě nasadí respirátor, hygienické rukavice a vyzbrojí se dezinfekčním gelem.

Info ikona
Žena

Jak se vymanit ze své jeskyně?

Patříte k lidem, kteří si na karanténu a introvertní způsob života zvykli? Děsí vás představa diáře přeplněného společenskými událostmi? Stydíte se odmítnout pozvánku na akci, na kterou se všichni těší? Pak vás pravděpodobně potěší, že byste s návratem do normálního života neměli pospíchat. Zkuste se po malých krůčcích otrkávat s postpandemickým životem, netlačte na pilu a namísto velkých večírků si dopřejte pouze odpolední sedánek s kamarádkami. Nenechte se strhnout davovým šílenstvím a raději si společenský kontakt dávkujte po malých kapičkách. Pokud budete mít pocit, že lítáte z jedné schůzky na druhou, trávíte večery na akcích a nemáte volné víkendy, bez výčitek si naordinujte několik dnů odpočinku a ryze introvertních koníčků.

Samozřejmě se může stát, že svůj domov nechcete opustit ze strachu z nákazy. I v tomto případě platí, že byste na sebe neměli naléhat a nutit se do věcí, které jsou vám proti srsti. Zkuste se pohybovat svým vlastním tempem. Nejprve se zbavte strachu, neporovnávejte se s tím, co dokážou ostatní, ale buďte ochotní podniknout malé kroky k překročení své komfortní zóny, abyste se dostali do další fáze,“ radí neuropsycholog Sanam Hafeez a dodává, že byste se v první řadě měli setkávat s lidmi, kterým důvěřujete a víte, že vás nemohou nakazit.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Šest typů osobnosti: Jste alfa, beta, gama, omega, delta nebo sigma?

Na internetu najdeme nespočet osobnostních testů, které nám říkají, jací jsme i nejsme. Pravdou ale zůstává, že většina těchto testů realitě neodpovídá. V současné době se ale velké oblibě těší osobnostní rozřazení, které je pojmenované podle písmen řecké abecedy. Jste neohrožená alfa, nebo citlivá omega?
marianne.cz

Související články

Životní styl
Jak přežít vedro ve městě: 8 praktických tipů, které vám zchladí hlavu i tělo

Jak přežít vedro ve městě: 8 praktických tipů, které vám zchladí hlavu i tělo

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek