Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Tipy redakce Marianne, jak být produktivní při práci z domova

Info ikona
Homeoffice

Ani redakce Marianne neunikla v poslední době tolik skloňovanému home office. A jelikož jsme v domácí kanceláři letos strávily už spoustu času, máme své osvědčené tipy, jak být produktivní a nepodléhat nástrahám domova.

Petra Šroubek Pohlová - zástupkyně šéfredaktorky

Pozimní lockdown beru jako procházku růžovým sadem, protože tentokrát je otevřená školka (halelujah!) a doma jsme “jen” tři - já, muž a dvanáctiletý syn. Přiznávám se, že všechna ta krásná doporučení ohledně domácích rituálu typu “oblečte se jako do práce” mě zcela míjí. Vím, že produktivní jsem hlavně brzo ráno, takže můj rituál je začít v pyžamu po snídani co nejrychleji, dřív než se proberou spolupracovníci a začnou mě zasypávat maily. K pruduktivitě mi také výrazně pomáhá vědomí, že odpoledne mě čeká druhá směna v podobě domácí výuky, takže prostě není čas ztrácet čas.

Markéta Vörös - kosmetická redaktorka

Náš velký dřevěný stůl v jídelně se pro tento rok stal mou kanceláří, kterou občas vyměním za vyhřátého ušáka. Nejdřív z něj ale musím vyhodit fenku Ellu, která si ho přivlastnila. Nedivím se, je hned vedle topení s výhledem na zahradu. Pro mě je home office určitě skvělým benefitem, protože neztrácím čas dojížděním do redakce (bydlím kousek za Prahou) a mám na práci svatý klid. Ale, nemohla bych tímhle stylem fungovat napořád. Jsem velmi společenská a lidi kolem sebe potřebuju. A náš pravidelný šálek odpolední kávy v redakci Marianne mi momentálně fakt chybí. Musím se ale přizpůsobit situaci, a tak se snažím, aby i homeoffice měl řád a já se z toho úplně nezbláznila. Vstanu po sedmé hodině, umyju si hlavu (nikdy nechodím doma s vlasy neumytými déle než dva dny) a občas přidám i trochu rtěnky. Každý den se navoním oblíbenou vůní a k práci si zapálím si svíčku. Jo a po obědě si dělám kávu do svého oblíbeného cibuláku. Jisté rituály musí zůstat zachovány.

Mohlo by se vám líbit

Myjete si během pandemie ruce? Nezapomínejte také na svou duši

elle.cz

Monika Majarová - grafička

Teď už mám home office ráda, ale musela jsem se naučit mít disciplínu. Ve smyslu, vstát brzo a ideálně se zavřít do pracovny, abych měla pocit, že jsem v kanceláři. Nejhorší jsou pauzy na oběd, protože si je zpříjemňuji Netflixem. Problém je, udržet se a zůstat jen u jednoho dílu rozkoukaného seriálu. Takže homeoffice za mě super, jen je potřeba být na sebe opravdu tvrdý a dodržovat to do list na každý den.

Alžběta Rybářová - online redaktorka

S home office jsem právě "v komplikovaném vztahu". Na začátku to byla velká láska. Měla jsem růžové brýle, líbila se mi její svoboda i to, že do kanceláře nemusím hodinu dojíždět vlakem. V posledních měsících ale hormon lásky přestává působit, a tak nám to s home office občas skřípe. Naštěstí už vím, co v takovou chvíli dělat! Prvním pomocníkem je přestávka - udělám si kávu, jdu do města pro chleba nebo jenom na krátkou procházku kolem baráku. Možná to zní jako klišé, ale mám pocit, že mi pomáhá i příjemná atmosféra. Většinou rozsvítím lampu, zapálím svíčku a udělám si takové hygge po Česku. Vím, že hodně lidí radí, abyste se během home office oblékali stejně jako do práce. Pravdou ale zůstává, že já nedám dopustit na pohodlné tepláky a mikinu. V posledních týdnech jsem se také naučila vařit dopředu, díky čemuž ušetřím čas a nemusím se každé ráno budit s hrůzou, co zase budu vařit. 

Mohlo by se vám líbit

Seriál Emily in Paris: Návrat do budoucnosti a módní pohled Anit

elle.cz

Eva Kadavá - lifestyle redaktorka

Home office mne donutil po letech uklidit pracovnu, která se pomalu stávala skladištěm. Výhodou je, pokud souběžně neprobíhá distanční výuka syna, naprostý klid a prostor pro soustředění. Nevýhodou, že odpolední kávu si musím dát bez drahých kolegyň. 

Eliška Vrbová - módní redaktorka

Mým nejoblíbenějším rituálem při home office je kafe. Razím přesvědčení, že by se člověk měl neustále na něco těšit, a já se při práci z domova nejvíc těším právě na svůj kávový rituál. Dopoledne si obvykle dávám klasické espresso, ale odpoledne věnuju přípravě kávy delší čas. Nedávno jsem totiž objevila kouzlo filtrované kávy V60, která dokáže pořádně nakopnout. Je to čistá alchymie, stačí jen o stupeň hrubší mletí nebo teplejší voda a káva může hned chutnat úplně jinak! A když už mě k lepší pracovní morálce nepřivede ani šálek poměrně silné kávy připravené doma, vyrazím na krátkou procházku po okolí zakončenou jak jinak než kafem u okýnka oblíbené kavárny. Ta totiž chutná ještě o kousek lépe. 

Mohlo by se vám líbit

5 pohodlných kousků, ve kterých bude váš home office hned příjemnější

marianne.cz

Karolína Peřinová - online editorka

Pohodlné oblečení, svíčka, řád, káva - to všechno mé kolegyně již zmínily a já se pod to podepisuju. Mám ale ještě jeden malý tip. V práci se neobejdu bez to do listů. Dlouhou dobu jsem si je psala do telefonu, a to z toho důvodu, že za normálních okolností střídám během dne práci z domova, kanceláře, focení a často i z vlaku, a úkoly v telefonu mám tak stále u sebe. Na home office se mi ale začalo stávat, že když jsem si šla smazat hotový úkol, najednou jsem se ocitla na Instagramu a několik minut jsem jím scrollovala. Ať žije prokrastinace. Zkusila jsem si tedy úkoly psát na papír a odškrtávat hezky po staru tužkou. A vida, pomohlo to.

A jak se z domova pracuje vám? Máte taky nějaké své tipy, jak během home office zůstat produktivní?