Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kamarádka, která se neptá aneb Proč někteří lidé mluví jenom o sobě?

Info ikona
Přátelství

Dokážete spolu mluvit hodiny, a přesto nepadne ani jedno slovo o vás. Píšete si každý den, a přesto se nedočkáte odpovědi na vaše otázky. Vypadá to, že žijete v blízkosti kamarádky, která se jednoduše „neptá“.

Snad každý z nás má ve svém okolí výřečnou kamarádku, která dokáže „vymluvit díru do hlavy“. Pokud ale při svém monologu nezapomíná na vaši přítomnost, sem tam se zeptá na názor, a především vám dokáže dát prostor k vyjádření, pak vám gratulujeme. Existují totiž i kamarádky, které neustále hovoří jenom o sobě, vaše problémy zcela přehlíží a vyžadují pouze dvě věci – vaši přítomnost a kývání hlavou. Všechno ostatní zvládnou bez problému samy.

Pokud se ale rozhodnete jejich sebestředné (samo)mluvě vzdorovat, netrpělivě vás vyslechnou a oslím můstek se zpátky dostanou ke svému tématu. Výsledkem je několikahodinový monolog, v jehož závěru vám hlava praská pod náporem nových informací a zpráv. Asi nikoho nepřekvapí, že takové přátelství nemusí mít dlouhého trvání.

Mohlo by se vám líbit

Změňte pravidla hry

Na jednu stranu vám kamarády chování vadí, na druhou stranu ji máte ráda a nechcete o ni přít. I proto se vyplatí, když nad jejím chováním nezlomíte hůl, a naopak se budete snažit o změnu konverzačních pravidel. Nejde o to, abyste kamarádce skákala do řeči a dokazovala, že vaše problémy jsou stejně podstatné jako její. Bohatě postačí, když ji během konverzace upozorníte, že vám neodpověděla na otázku, případně jí na přímo řeknete, že k jejímu tématu také máte co říct. Je totiž velmi pravděpodobné, že si kamarádka své monology vůbec neuvědomuje, a tak je pro ni důležité, abyste jí dala zpětnou vazbu. Následně sama poznáte, jestli se z vaší poznámky ponaučila, nebo opět najela do starých sebestředných kolejí.

Moje kamarádka narcistka

Bohužel, některé kamarádky vaše upozornění přehlédnou a nadále budou hovořit jenom o sobě. Většinou je takové chování typické pro narcistní povahy, které si myslí, že jejich problémy jsou na světě nejdůležitější. I když to není jednoduché, zkuste k vašemu přátelství přistupovat jako k partnerském vztahu. Uvědomte si, zda o takové kamarádství vůbec stojíte. Zkuste se zamyslet, zda váš vztah s kamarádkou není pouze jednostranný. A především promyslete, jestli vám setkávání s kamarádkou vůbec dělá radost. Možná sama zjistíte, že v takovém přátelství už nechcete nadále pokračovat a raději svou energii budete věnovat kamarádkám, které vás bez okolků vyslechnou.

Info ikona
Kamarádství

Situace, nad kterými musíte přimhouřit oko

Zároveň je důležité dodat, že existují situace, kdy se jednoduše jedna z kamarádek potřebuje „jenom vypovídat“. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že jde o momenty, kdy je vaše kamarádka čerstvě po rozchodu, řeší problémy s potomky, dostala vyhazov z práce nebo má zdravotní problémy. Tohle všechno jsou chvíle, kdy je dobré potlačit své ego a proměnit se ve vrbu. Věřte nebo ne, v takových chvílích po vás kamarádka nechce psychologický rozbor nebo odpovědi hodné filozofa. Jediné, co potřebuje, je vaše přítomnost a otevřená náruč.

Mohlo by se vám líbit