Kamarádka, která se neptá aneb Proč někteří lidé mluví jenom o sobě?
Dokážete spolu mluvit hodiny, a přesto nepadne ani jedno slovo o vás. Píšete si každý den, a přesto se nedočkáte odpovědi na vaše otázky. Vypadá to, že žijete v blízkosti kamarádky, která se jednoduše „neptá“.
Snad každý z nás má ve svém okolí výřečnou kamarádku, která dokáže „vymluvit díru do hlavy“. Pokud ale při svém monologu nezapomíná na vaši přítomnost, sem tam se zeptá na názor, a především vám dokáže dát prostor k vyjádření, pak vám gratulujeme. Existují totiž i kamarádky, které neustále hovoří jenom o sobě, vaše problémy zcela přehlíží a vyžadují pouze dvě věci – vaši přítomnost a kývání hlavou. Všechno ostatní zvládnou bez problému samy.
Pokud se ale rozhodnete jejich sebestředné (samo)mluvě vzdorovat, netrpělivě vás vyslechnou a oslím můstek se zpátky dostanou ke svému tématu. Výsledkem je několikahodinový monolog, v jehož závěru vám hlava praská pod náporem nových informací a zpráv. Asi nikoho nepřekvapí, že takové přátelství nemusí mít dlouhého trvání.
Změňte pravidla hry
Na jednu stranu vám kamarády chování vadí, na druhou stranu ji máte ráda a nechcete o ni přít. I proto se vyplatí, když nad jejím chováním nezlomíte hůl, a naopak se budete snažit o změnu konverzačních pravidel. Nejde o to, abyste kamarádce skákala do řeči a dokazovala, že vaše problémy jsou stejně podstatné jako její. Bohatě postačí, když ji během konverzace upozorníte, že vám neodpověděla na otázku, případně jí na přímo řeknete, že k jejímu tématu také máte co říct. Je totiž velmi pravděpodobné, že si kamarádka své monology vůbec neuvědomuje, a tak je pro ni důležité, abyste jí dala zpětnou vazbu. Následně sama poznáte, jestli se z vaší poznámky ponaučila, nebo opět najela do starých sebestředných kolejí.
Moje kamarádka narcistka
Bohužel, některé kamarádky vaše upozornění přehlédnou a nadále budou hovořit jenom o sobě. Většinou je takové chování typické pro narcistní povahy, které si myslí, že jejich problémy jsou na světě nejdůležitější. I když to není jednoduché, zkuste k vašemu přátelství přistupovat jako k partnerském vztahu. Uvědomte si, zda o takové kamarádství vůbec stojíte. Zkuste se zamyslet, zda váš vztah s kamarádkou není pouze jednostranný. A především promyslete, jestli vám setkávání s kamarádkou vůbec dělá radost. Možná sama zjistíte, že v takovém přátelství už nechcete nadále pokračovat a raději svou energii budete věnovat kamarádkám, které vás bez okolků vyslechnou.
Situace, nad kterými musíte přimhouřit oko
Zároveň je důležité dodat, že existují situace, kdy se jednoduše jedna z kamarádek potřebuje „jenom vypovídat“. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že jde o momenty, kdy je vaše kamarádka čerstvě po rozchodu, řeší problémy s potomky, dostala vyhazov z práce nebo má zdravotní problémy. Tohle všechno jsou chvíle, kdy je dobré potlačit své ego a proměnit se ve vrbu. Věřte nebo ne, v takových chvílích po vás kamarádka nechce psychologický rozbor nebo odpovědi hodné filozofa. Jediné, co potřebuje, je vaše přítomnost a otevřená náruč.