Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Malá sobota aneb Proč si uprostřed týdne naordinovat volno?

Info ikona
Žena

Říká se, že středa je krizový den. Pracovních povinností máme nad hlavu, do víkendu je daleko a zajímavé akce jsou v nedohlednu. Přesto existuje národ, který si ze středy nedělá vrásky. Inspirujte se Švédy a naordinujte si uprostřed týdne tzv. lillördag, tedy malou sobotu.

Vzpomínáte si na lyžařský výcvik na střední škole, kdy jste třetí den odložili lyžařskou výzbroj a vydali se na pěší výlet po okolí? Učitelé totiž moc dobře věděli, že třetí den je „krizový“. Tělo je unavené, mysl nepozorná, a tak na sjezdovce hrozí riziko úrazu nebo nepříjemného karambolu. Jenže krizová středa není doménou pouze lyžařských výcviků. Naopak, i během pracovního týdne můžeme pocítit, že ve středu upadá morálka a růžky nenápadně vystrkuje prokrastinace či trudomyslnost. Tato kombinace zákonitě vede k tomu, že se nám nedaří plnit pracovní úkoly na jedničku, a navíc se cítíme demotivovaně a bez energie. Naštěstí se můžeme inspirovat Švédy, kteří nedají dopustit na lillördag.

Mohlo by se vám líbit

Malá sobota, velká oslava

Pandemie koronaviru otevřela diskuzi o tom, jak by měl vypadat ideální work-life balanc, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Některé státy začaly uvažovat o čtyřdenním pracovním týdnu, jiné prosazují flexibilní pracovní dobu včele s home office. Inspiraci ale můžeme čerpat také od Švédů, kteří dávno před koronavirem začali vyznávat lillördag, tedy malou sobotu uprostřed týdne. Podle Rickarda Grassmana, docenta na Stockholmské univerzitě, pochází výraz z doby, kdy služebné pracovali v sobotu, a tak měli pracovní volno ve středu. „I když se časy změnily, stále v naší kultuře lillördag funguje jako den uprostřed týdne, kdy lidé potřebují upustit páru,“ dodává docent.

Nutno dodat, že s malou sobotou se můžeme setkat také v Norsku, Dánsku nebo ve Finsku. Pro všechny zmíněné státy je typické, že malá sobota není svázána pravidly. Záleží na daném člověku, jak se k lillördagu postaví a zda ho začlení do svého pracovního života. Obecně ale platí, že se lidé během malé soboty setkávají s přáteli či blízkými lidmi v barech, restauracích nebo ve svých domovech. Dopřávají si dobré jídlo, pití a chovají se tak, jako kdyby kalendář skutečně ukazoval na sobotu. O lillördag by mohli vyprávět také vysokoškolští studenti, kteří se právě v tento den těší z drinků za výhodnou cenu, které se podávají ve studentských klubech.

Info ikona
Sobota

Lillördag jako lék

Mohlo by se zdát, že lillördag je pouhou zástěrkou pro „neřízenou“ konzumaci alkoholu nebo návštěvu oblíbeného baru. Psychologové se ale shodují v tom, že přestávka uprostřed týdne má přímo zázračné účinky na naši psychickou pohodu. Není divu, vždyť právě ve středu mnoho z nás upadá do nepříjemného stavu, během kterého máme pocit, že do víkendu zbývá ještě nejméně 48 dlouhých hodin. V takový okamžik je přímo žádoucí, abychom si na středeční podvečer naplánovali aktivitu, během které zapomeneme na všední starosti a odpočineme si od pracovního shonu. Středeční malá sobota jednoduše pomáhá rozbít jednotvárnost pracovního týdne a posiluje myšlenku, že bychom měli rozlišovat mezi pracovní dobou a všemi ostatními hodinami dne.

Jak na lillördag v českých podmínkách?

Nic nebrání tomu, abyste si malou sobotu dopřáli kdekoliv na světě, třeba i v české kotlině. Jak už bylo zmíněno, při lillördag se nemusíte stresovat žádnými pravidly. Bohatě postačí, když se ve středu vyhnete přesčasům, a naopak si na podvečer naplánujete aktivitu, která je vám příjemná. Chcete se vidět s kamarádkami a dopřát si skleničku šampaňského? Toužíte po rodinném večeru s deskovou hrou a kupou jídla z restaurace? Nebo máte na mysli sportovní aktivitu s partnerem, po které si dopřejete jedno pivo ve vaší oblíbené hospodě? Záleží jenom na vás, co považujete za aktivity hodné „malé soboty“. Podstatné je pouze to, že si na středu naplánujete činnost, na kterou se budete těšit už od pondělí.

Mohlo by se vám líbit