Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Na co myslet, když sdílíte fotky na sociálních sítích

Info ikona

Tu selfíčko na Instagram, tu rodinná fotografie na Facebook. Většina uživatelů sociálních sítí čas od času přidá na svůj profil fotku, která se na první pohled tváří nevinně…

Najít si o druhém člověku informace všeho druhu nikdy nebylo jednodušší. Jméno nové známosti si googlujeme automaticky, stejně tak „zčekneme“ kolegu nebo třeba dceřinu kamarádku. Vždyť stačí zadat jméno do vyhledávače, a nechat se oslnit nabídkou nejrůznějších odkazů či seznamem sociálních sítí, které daný člověk používá. I když by se na první pohled mohlo zdát, že doba internetová nám přináší skvělé možnosti, neměli bychom zapomínat na to, že i my se můžeme stát objektem, který je podroben přísnému googlování.

Umět si střežit osobní informace a vypouštět do světa pouze to, pod čím máme kontrolu, bychom se měli učit snad už na základní škole. Pokud je vám líto, že podobný předmět není ve školních osnovách, pak bohatě postačí, když si zapamatujete základní pravidla.

  1. Pozor na „párty fotky“

Rozjařená fotka ze sobotní párty sice vašemu okolí jasně řekne, že jste se o víkendu měli báječně, avšak v budoucnosti může nadělat více škody než užitku. Myslete na to, že „kamarádi“ na sociálních sítích nechtějí o vašem životu vědět každý detail. Zároveň ale tyto detaily hojně vyhledávají například HR oddělení firem, ve kterých se hlásíte o pracovní pozici. Pokud na vašem profilu najdou jednu párty fotku vedle druhé, pak vězte, že si rychle rozmyslí, zda vás pozvou na pohovor.

Co udělat jinak? Pokud víte, že na svých sociálních sítích podobné fotografie máte, pak je v ideálním případě vymažte. Případně zredukujte na menší počet, ze kterého personalistu netrefí šlak.

Foto
  1. Big brother vás vidí

Ráno si dopřáváte ovesnou kaši, kancelář máte v Pražské ulici, nedáte dopustit na cappuccino s tvarohovým dortem, čas od času si zacvičíte ve fitku u nádraží a momentálně čtete Tiché roky od Aleny Mornštajnové. I když se to může zdát naprosto šílené, střípky fotografií z profilu či stories o vás dokážou prozradit sebemenší detail. Pokud někoho z jakéhokoliv důvodu zajímáte, při bližším zkoumání vašich sociálních sítí si o vás může udělat vcelku slušný obrázek.

Co udělat jinak? Není nutné, abyste každý svůj krok mapovali na Instagramu nebo na Facebooku. Neoznačujte místa, kde se právě nacházíte a zbytečně nefoťte váš domov nebo pracovní prostory. 

  1. Nezapomínejte na děti

Sdílet fotku s vaším drobečkem se zdá být naprosto běžné a normální. Nezapomínejte ale na to, že sdílíte velmi citlivé informace, které může kdokoliv využít ve svůj prospěch. Pokud upustíme od černých myšlenek, pak také myslete na to, že váš potomek jednou vyroste a svůj obraz na sociálních sítích bude chtít držet pod vlastní kontrolou. Na toto téma se zabýval jeden z našich předchozích článků, který si můžete přečíst zde.

Instagram

Klíč k úspěchu?

Pokud nechcete, aby vám fotky v budoucnu pěkně zavařily, zkuste je sdílet s rozmyslem. Bude v pohodě, když danou fotku uvidí můj šéf? Není fotografie příliš intimního charakteru? Neobjevuje se na ní můj byt? Neublíží snímek mému dítěti? Otázek je nespočet, a tak je důležité, abyste přijali jednoduché pravidlo – čím méně, tím lépe.

Dále nepodceňujte správné nastavení sociálních sítí. Na Facebooku si lze poměrně snadno „zamknout“ obsah, a tak vaše fotografie, případně statusy, uvidí pouze lidé, kterým to dovolíte. Na Instagramu se zase vyplatí, když svůj profil přepnete do soukromého módu.

ČTĚTE TAKÉ: Víte, koho vaše děti sledují na internetu? Skrytou reklamu pozná jedno dítě z deseti