Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nemůžete se v noci na krátký moment pohnout? Možná trpíte spánkovou paralýzou

Snažíte se pohnout, ale váš mozek žádost ignoruje. Chcete promluvit, ale nedokážete otevřít ústa. Toužíte po klidu, ale místo něho jste ochromeni strachem a úzkostí. Vítejte ve světě všech, kteří trpí spánkovou paralýzou.

Pokud byste spánkovou paralýzou trpěli v 17. století, pak byste pravděpodobně skončili na hranici. Dnes už ale naštěstí víme, že nejste ovládnuti ďáblem, nýbrž zažíváte stav mezi spánkem a bděním.

Mohlo by se vám líbit

7 největších mýtů o spánku, které vám nedají spát

Počítáte před spaním ovečky, nebo usínáte jako Šípkové Růženky? Ať tak či onak, měli byste znát nejznámější mýty, které jsou se spánkem spojovány.
marianne.cz

Co se děje?

Zatímco vaše tělo si ještě v poklidu spí, mysl už je částečně vzhůru a vydává pokyny, které však spící tělo nemůže splnit. Konkrétními viníky jsou chemické látky v mozku, a to glycin a kyselina gama-aminomáselná, které znehybňují tělo při spánku a chrání nás před nočním vyskakováním z postele. A tak se během spánkové paralýzy děje, že zmiňované chemické látky ještě stále působí, zatímco naše mysl už je připravena na nový den. V takový moment se dotyčný nedokáže pohnout, není schopen říci ani půl slova, a aby toho nebylo málo, zmocňuje se ho příval paniky, tlaku na hrudi a v některých případech se dostaví i halucinace.

Většina lidí má zkušenost s nárazovou spánkovou paralýzou, která ovládne naši noc jenom párkrát za život. Větší problém nastává, když se o slovo hlásí chronická paralýza. S tou si není radno zahrávat, neboť vám může ukrást nejen klidné noci, ale i psychické zdraví. Odborníci se navíc shodují v tom, že může být symptomem narkolepsie. V případě, že vám spánková paralýza asistuje u každého usínání či probouzení, je vhodné, když vyhledáte lékařskou pomoc.

Info ikona
Spánek

Sbohem, paralýzo!

Zbavit se spánkové paralýzy není jednoduché, ale rozhodně to není nemožné. Ze všeho nejdůležitější je, abyste dodržovali několik zásadních pravidel. Eliminace nadměrného stresu spolu s pravidelným spánkem je hlavním klíčem k úspěchu. Zároveň vám může pomoci, když nebudete usínat na zádech, ale zvolíte si například polohu na boku. Někteří se také domnívají, že čím nižší polštář, tím menší riziko spánkové paralýzy. A v neposlední řadě vám alespoň po psychické stránce pomůže, když budete usínat vedle blízké osoby.

Zdroj: medicalnewstoday.com, sleepfoundation.com

Mohlo by se vám líbit

5 tipů, díky kterým se vyspíte do růžova

Jenom pět tipů vás dělí od noci, během které budete spát jako Šípková Růženka.
marianne.cz

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?