Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Životní styl

Porod na severu! Proč ženy opěvují skandinávské porodnice?

Info ikona
Miminko

Severské státy opět dokazují, že jsou v oblasti porodnictví o pár kroků před námi. Rodičky a čerstvé maminky se těší z nadstandardní péče, porodních domů připomínajících hotelový pokoj, a především z porodu, který je intimní a leckdy vedený pouze porodní asistentkou.

Promotion
Promotion
Alžběta Rybářová | 13. 05. 2021

Ruku na srdce, ideální porodnice ještě není zárukou bezproblémového porodu. Přesto si mnoho rodiček vybírá porodnici podle recenzí, zkušeností svých kamarádek nebo „pouhé“ intuice. Vypadá to ale, že Skandinávky si s výběrem vhodné porodnice nemusí dělat velké vrásky. Organizace Save the Children vydala před dvěma lety zprávu, ve které porovnala péči o nastávající maminky, poporodní rekonvalescenci a blahobyt novorozenců v jednotlivých zemích světa. Výsledek? Přední příčky žebříčku obsadilo Norsko, Finsko, Island, Dánsko a Švédsko. Náhoda?

Porod jako zážitek

V posledních letech je v České republice poměrně běžné, že nedílnou součástí porodu jsou porodní asistentky. Podobný přístup razí také severské státy, které věří, že přítomnost porodní asistentky pozitivně ovlivňuje psychiku nastávající maminky. „Snažíme se co nejvíce naslouchat matčiným přáním a požadavkům, co chce dělat,“ říká porodní asistentka Heidi Kytoeaho z Helsinki University Hospital pro CNBC. Studie zveřejněná American Pregnancy Association navíc ukázala, že přítomnost porodní asistentky vede k vyšší spokojenosti rodičky a kvalitnější péči. Dále severské státy běžně nabízí porod do vody, který opět vede porodní asistentka. V České republice sice porod do vody možný je, avšak pod dohledem porodníka. Nutno podotknout, že výše uvedené skutečnosti jsou platné pouze ve chvíli, kdy těhotenství probíhalo bez komplikací. V opačném případě platí, že je u porodu také gynekolog.

Info ikona
Porod

Hotel? Ne, porodní dům!

Máte panickou úzkost z nemocničního prostředí? Pak by vám pravděpodobně vyhovoval norský systém, který kromě klasických porodnic nabízí také tzv. porodní domy. Nečekejte žádné alternativní prostředí plné vonných tyčinek, afirmací nebo neodborného dohledu. Naopak, porodní domy vypadají jako do puntíku „vydezinfikovaný“ hotel, který se nachází poblíž nemocnice. „Pokoj, kde se syn narodil, byl vybaven dvojpostelí, velkou vanou přímo v pokoji, různými pomůckami k sezení a popocházení a vlastní koupelnou. Svíčky byly bohužel jen elektrické, normální prý nevyhovovaly požárním předpisům,“ popisuje porodní dům Anežka na svém blogu Světlo v noci. Opět platí, že porodní dům mohou využít pouze nastávající maminky, jejichž těhotenství bylo bez sebemenších komplikací. Porod sice probíhá výhradně s porodní asistentkou, avšak porodní domy myslí na všechno, a v případě zdravotního problému ihned přispěchá lékař. „Na našem porodním pokoji bylo v normálněvypadajících skříních sterilně uložené vybavení, které by porodní asistentky nebo přivolaný nemocniční personál mohl potřebovat. Na sál to odsud bylo přes mostek do druhé budovy v řádu jednotek minut,“ píše Anežka.

O pozornost si říká také následná poporodní péče. „Pár hodin po porodu/bondingu je přechod do 'hotelového pokoje', kde žena tráví začátek šetinedělí,“ popisuje Tereza na instagramovém profilu @sweet_melange. Zároveň vzpomíná na svou zkušenost, kdy ji a dceru na tomto pokoji navštívila pediatrička a také porodní asistentka, se kterou vedla uvolněný rozhovor o pocitech z porodu a kojení. „Je to spíše takový prostor pro sžívání se s miminkem v bezpečném prostředí,“ dodává Tereza žijící v Oslu. Zajímavý je také přístup ke stravování, neboť maminky s novorozenci navštěvují kantýnu, která doopravdy připomíná hotelovou restauraci. „Matka má pobyt i jídlo zdarma, otec (nebo jiný doprovod) si to platí, ale není to na místní poměry nijak zvlášť drahé. My jsme tam nakonec strávili tři noci. Standardně se tu po porodu zůstává dvě noci,“ dodává Anežka.

Velkorysý dárek na přivítanou

Pokud jste maminka, pak jistě víte, že v české porodnici dostane vaše děťátko několik dárkových předmětů. Povětšinou se jedná o vzorky dětské kosmetiky či plenek od značek, které s porodnicí spolupracují. Za opačný konec vzali dárky pro novorozence ve Finsku, kde každé miminko dostane dárkovou krabici naplněnou třiašedesáti položkami. V krabici nechybí zimní kombinéza, botičky, rukavice, spací pytel, přikrývka, lehký overal, vlněný overal, vlněná čepice, kalhoty či ponožky. Součástí „baby boxu“ je také zubní kartáček, teploměr, bryndák, přikrývka, ručník, dětská knížky nebo plyšová hračka. „Dárky jsou velmi pěkné. Rozhodně se nejedná o žádné nekvalitní charitativní položky nebo vzorečky od značek,“ řekla pro CNBC finská novinářka Anu Partanen a dodala, že rodiče si mohou vybrat mezi dárkovou krabicí a jednorázovým příspěvkem v hodnotě 185 dolarů. Až 95 % prvorodiček ale sahá právě po dárkové krabici, která je všeobecně vnímána jako „finská tradice“.

I když uvedené příklady zní lákavě a jistě usnadňují maminkám první dny po narození miminka, jistě se shodneme na tom, že žádná dárková krabice či snídaně hotelového typu nezaručí, že porod proběhne bez problému. Přesto není od věci vidět, jak v jiných státech k rodičkám přistupují, a jaké nové trendy v oblasti porodnictví ve Skandinávii fungují.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion