Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Ivana Chřibková: Jak jsme spolu prošvihly všechny termíny porodu, protože je nejspíš individualista

Můj muž má se mnou po celou dobu našeho vztahu trpělivost. Trpělivost mám i já s ním, a to po celou dobu našeho vztahu. Význam slova trpělivost ale dostal naprosto jiný rozměr při našem společném čekání na porod. Anika prošvihla první i druhý termín. Několik humoristů z mého okolí poznamenalo, že je jako maminka, když píše novou knihu. Samozřejmě to není pravda, já termíny dodržuju. Tohle má po tatínkovi!

Ivana Chřibková | 23. 03. 2021

Druhá vlna pandemie koronaviru začala nabírat na síle a obě jsme na sobě cítily tlak okolí, že by bylo bezpečnější, abych už, ale doopravdy vážně, porodila. Dostala jsem několik bezpečně prověřených a funkčních rad, jak porodu pomoci:

1. Běhej do schodů

Schody máme tři a zazvonit vedle u sousedů, které jsme sotva znali, s otázkou: “Máte schody? A mohla bych si je vyběhnout?” mi nepřišlo vhodné.

2. Choď na dlouhé procházky. 

Přírodu máme za domem, ale bylo zapotřebí zdolat úvodní kopec. “Kdo dneska tlačí?” začínala obvyklá debata mého muže a mé mámy o tom, kdo dnes se mnou půjde na procházku. Častěji prohrávala máma, která nikdy nezapomněla zdůraznit, že je již v důchodu, a měl by se na to brát zřetel.

3. Uklízej

Uklidila jsem standardním způsobem celý dům. Uklidila jsem i všechno, co se nám standardním způsobem nikdy uklízet nechce. Skříňky v koupelně, botníky, kapsy, šuplík s kořením. Uklidila jsem i pytlík s celým pepřem. Zazvonit u sousedů s dotazem: “Máte doma binec? A mohla bych ho uklidit?” jsem si včas vyhodnotila jako nevhodné.

4. Sex

Nemůžu se k tomu vyjadřovat, neboť jsem pod přísahou.

5. Sklenka vína

Dostala jsem sklenku vína a zbytek si rozdělili ostatní obyvatelé domácnosti, že to potřebují víc. Večer byl plný naděje. Ráno plné výčitek směřovaných k vinařům z Moravy, že stáčejí vína, které nevyvolají ani blbý porod.

MÁMA: “Prosím tě, kde máte brufen?”

6. Čaj

Za nefunkční zmetek byl označen maliník, skořice, a dokonce i chudák lněné semínko.

7. Meditace a vyvolání porodu intenzivní myšlenkou

Po dvaceti minutách, ve kterých jsem dokázala intenzivně myslet jen na marinované vepřové, jsem to vzdala a šla si namarinovat to vepřové.

8. Jóga

Máma řekla, že na to nemá ani nervy ani ploténky, a on musel narychlo odjet něco zařídit do OBI.

9. Hypnóza

ON: “Jedu do OBI.”

MÁMA: “Jedu s tebou.”

10. Skákání panáka

OBA: “Na to potřebujeme křídu, třeba ji budou mít v OBI.”

Mohlo by se vám líbit

Ivana Chřibková: Jak už se neříká 'buď pozitivní', a proto musím zůstat optimistickou matkou

Sousloví "buď pozitivní" vzalo za své. A tak v době pandemie zůstávám optimistickou matkou. V situacích, kdy to jde, i v situacích, když už to zdá se nejde. Protože její život je zatím tak opravdově veselý a můj by mě s opačným přístupem strašně štval.
marianne.cz

Když na mě konečně přišly kontrakce, byl v Praze a kupoval v okénku vietnamské restaurace nudle. Náš rozhovor vypadal asi takto:

JÁ: “Mám kontrakce, jedeme!”

ON na VIETNAMKU: “Žena má kontrakce, za jak dlouho budou ty nudle?”

VIETNAMKA: “Plus mínus patnáct minut.”

ON: “Prosím tě, vydrží to ještě tak patnáct minut?”

Slíbila jsem mu, že hned jak porodím, tak se s ním rozejdu. Když jsem potom v porodnici vyšla z ordinace, kde mé kontrakce označili za falešné, seděl nervózně na chodbě a v ruce svíral dva boxy s jídlem.

“Vidíš, ještě, že jsem na ty nudle počkal!”

Rodit v čase, kdy covid zavírá jedno nemocniční oddělení za druhým, byla zajímavá zkušenost, kterou si už, doufám, nebudu muset nikdy zopakovat. O porodu příště. Ale trpělivost bych chtěla veřejně glorifikovat hned. Je to vzácná vlastnost, která mi nejednou zachránila zadek, a tak na ni spoléhám i dnes, kdy ji potřebuji daleko víc než obvykle.

O autorce:

Ivana Chřibková pracovala jako redaktorka, dramaturgyně či producentka. Na svém kontě má tři knihy Když to tam není, tak to tam nehledej, Suchý hadr na dně mořském a Kdoule. V současné době si užívá roli mateřskou, o které dvakrát do měsíce píše pro Marianne. 

Mohlo by se vám líbit

Proč je příchod dítěte do vztahu větší zkouška než jste si mysleli

Děti jsou řadou párů vnímány jako pomyslné naplnění či dokonce završení partnerství. Mnoho lidí je zároveň vnímá jako zkoušku vztahu. A jiní si je rovnou pořizují jen na jeho „opravu“.
marianne.cz

Související články

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Rodina a děti
Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Když přijde první velký úspěch šampiona: Jak zvládat mediální pozornost u mladých sportovců

Rodina a děti
Fotbalová vášeň

Fotbalová vášeň

Rodina a děti
Jak vychovat malého šampiona?

Jak vychovat malého šampiona?