Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Poznejte svůj spánkový chronotyp a zatočte s nepříjemnou únavou

Už dávno neplatí, že se lidé dělí na ranní skřivany a noční sovy. Podle klinického psychologa Michaela Breuse totiž existují čtyři chronotypy, se kterými se můžeme setkat. Jste milovník brzkých rán jako lev či delfín, nebo dáváte přednost spánku jako medvěd a vlk?

V první řadě je důležité pochopit, co si pod slovem chronotyp můžeme představit. Klinický psycholog Michael Breus tvrdí, že každý člověk má v mozku tikající biologické hodiny, a zároveň desítky menších biologických hodin uvnitř celého těla. „Na rozdíl od běžných hodin neudržují biologické hodiny stejný čas či stejné tempo. Pokud vám tedy někdo řekl, že není ranní ptáče, má to své odůvodnění. Někteří lidé jsou jednoduše produktivnější ráno a někteří naopak v noci,“ vysvětluje Breus na svém webu The Power of When. Každé tělo je naprogramované na určitý čas, během kterého funguje lépe než v jinou denní dobu. Na základě obecných ranních a večerních preferencí spadají lidé do různých klasifikací nazývaných chronotypy, dodává Breus.

Patříte k lidem, kteří nevstanou dříve než v osm hodin ráno? A pokud vstanou, pak je jejich dopoledne plné zívání, nulové energie a hektolitrů kávy? Pak o sobě pravděpodobně tvrdíte, že jste noční sova. Vypadá to ale, že realita je mnohem složitější. Michael Breus, kterého mnozí přezdívají jako doktor spánku, odmítá dva klasické chronotypy – ranního skřivana a noční sovu, a naopak přichází se čtyřmi chronotypy lva, delfína, medvěda a vlka. Zmíněné chronotypy mají své specifické potřeby a „ideální časy“ na dané aktivity. Jakmile poznáte, jaký chronotyp vás vystihuje, můžete mu přizpůsobit svůj denní režim, a to od ranního budíčku, času na kávu, sportovní aktivity až po milování s partnerem nebo času, kdy jdete na kutě.

Mohlo by se vám líbit

7 největších mýtů o spánku, které vám nedají spát

Počítáte před spaním ovečky, nebo usínáte jako Šípkové Růženky? Ať tak či onak, měli byste znát nejznámější mýty, které jsou se spánkem spojovány.
marianne.cz

Jak poznáte svůj chronotyp?

Pokud dennodenně bojujete s únavou či vyčerpáním, pak pravděpodobně nerespektujete svůj chronotyp. Není proto nic jednoduššího, než zjistit, zda vás vystihuje charakteristika lva, delfína, medvěda či vlka. V případě, že si nejste jistí, můžete vyzkoušet test chronotypů, který sestavil přímo Michael Breus. Je v angličtině a najdete ho na jeho webových stránkách.

Lev

Budíček? Ten si většina lvů nemusí ani nastavovat! Pro tento chronotyp je typické, že ráno vyskočí z postele rychlostí blesku a bez problému se vrhne do plnění všech pracovních úkolů. Lví energie je na vrcholu zhruba před obědem, kdy mimochodem mají odškrtnutou většinu položek ze svého to-do listu. Bohužel, odpolední propad energie se lvů nevyhne, přičemž vysoká únava se dostavuje zhruba okolo 20. hodiny. I proto je lvům doporučováno, aby svou večerní rutinu započali okolo 21. až 22. hodiny, a následně ulehli do postele zhruba v deset večer. V ideálním případě by lvi měli naspat osm hodin.

Udává se, že až 15 % populace disponuje chronotypem lva. Lví lidé jsou první v kanceláři, v ranních hodinách je můžete potkat v tělocvičně, a především patří k lidem, kteří vám pracovní mailu posílají už okolo půl osmé ráno. Obecně se má za to, že lvi jsou rození vůdci, kteří oplývají charismatem.

Info ikona
Spánek

Delfín

Chronotyp delfína bojuje nejen s usínáním, ale také s lehkým spánkem. To odkazuje ke skutečným delfínům, kteří většinou pouze klimbají, a tudíž se dokážou vzbudit v momentě, kdy se blíží predátor. Pokud jste se v chronotypu delfína našli, pak víte, že vstávání není žádný med. Jakmile ale vystrčíte nohy z postele, poměrně rychle se rozkoukáte a pocítíte nával energie. Vaše produktivita vrcholí okolo poledne. Vzhledem k noční bdělosti je jasné, že po obědě přichází lehčí únava. Vyplatí se, když náročné úkoly zvládnete splnit před polednem a v odpoledních hodinách se budete věnovat lehčí práci. Doktor spánku doporučuje, aby delfíni ulehali do postele okolo půlnoci. Samozřejmě, nic nebrání tomu, aby šli spát dříve, avšak je pravděpodobné, že nedokážou usnout a zbytečně budou svou hlavu zaměstnávat myšlenkami.

Zhruba 10 % populace se vyznačuje chronotypem delfína. Povětšinou jde o velmi inteligentní a kreativní lidi. Na druhou stranu je důležité dodat, že delfíni jsou zmatkáři, kteří občas jednají pomateně.

Medvěd

Pro medvěda je typické, že nemá velké problémy s usínáním ani s ranním probuzením. Přesto platí, že je tento chronotyp nejproduktivnější ráno a okolo 14. až 16. hodiny zápasí s nepříjemnou únavou. Určitě se vyplatí, když si medvěd svou večerní rutinu odbude mezi 22. až 23. hodinou a následně ulehne do postele. Jedině tak naspí doporučených osm hodin, které jsou pro život medvěda klíčové. Pokud jste medvěd a spíte méně než osm hodin, pak pravděpodobně během dne cítíte únavu a letargii.

Vypadá to, že až 50 % populace můžeme nazvat delfíny. Michael Breus tvrdí, že jsou rozenými extroverty, kteří vás během konverzace zaplaví neutuchající energií. Mezi známé osobnosti s chronotypem delfína můžeme zařadit například moderátorku Oprah Winfrey.

Mohlo by se vám líbit

Spánková prokrastinace aneb Když pravidelně oddalujete večerku

Závěrečné titulky seriálu naznačují, že je nejvyšší čas ulehnout do peřin, ale tichý hlásek vám našeptává, abyste si dopřáli ještě jeden díl? Vítejte v době, kdy záměrně oddalujeme čas usínání a raději dáváme přednost seriálům, sociálním sítím nebo nočnímu čtení knih. Vítejte v době, kdy dennodenně bojujeme se spánkovou prokrastinací.
marianne.cz

Vlk

Pokud máte chronotyp vlka, pak je pro vás ranní vstávání hotový horor. Patříte totiž k lidem, kteří neradi vstávají a jejich dopoledne je plné zívání a nesoustředěnosti. Naopak první nával energie přichází okolo poledne, kdy se můžete zaměřit na složité pracovní úkoly. Během 14. až 17. hodiny vaše energie klesá, a následně se zvedá až mezi 17. a 19. hodinou večerní. Je jasné, že stejně jako skuteční vlci v noci ožíváte, a tak je pro vás nemyslitelné, že byste se převlékli do pyžama dříve než před dvanáctou hodinou. Jako vlky identifukujeme asi 15 % populace, přičemž povětšinou jde o zdrženlivé introverty. 

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?