Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Znáte životní příběh moderátorky Oprah Winfrey?

Hollywoodští scenáristé nemusí pro zajímavý příběh chodit daleko. Život moderátorky Oprah Winfrey totiž v lecčem připomíná scénář amerického filmu, ve kterém nechybí chudoba, sexuální obtěžování, ztráta dítěte ani zasloužený happy end.

Když se řekne Oprah Winfrey, většině Američanů poskočí srdce. Milovaná a obdivovaná moderátorka totiž dokázala, že s nepřízní osudu se lze nejen poprat, ale dokonce nad ní i vyhrát. Pojďme si u příležitosti jejích sedmašedesátých narozenin, které slaví 29. ledna, připomenout, jaká byla životní cesta této moderátorské legendy.

Šaty z pytle od brambor

V rodném listě byste našli, že se 29. ledna 1954 nenarodila Oprah Winfrey, nýbrž Orpah Winfrey. I když pravé jméno odkazovalo k biblické postavě, její matka Vernita Lee ho neustále komolila, a následně poupravila na Oprah. Bohužel, jméno nebylo to jediné, s čím Vernita Lee bojovala. Těsně po porodu se mladá a svobodná matka odstěhovala s Oprah k babičce Hattie Mae, kde společně žily šest let. Během této doby rodina natolik finančně strádala, že Oprah musela namísto šatů nosit pytel od brambor. Za oděv sice od dětí schytala nepříjemné narážky, avšak její zbraní byly vědomosti. Už ve třech letech ji babička naučila číst a pravidelně s ní navštěvovala kostel, kde mnozí označovali Oprah za „kazatelku“. Tuto přezdívku si vysloužila tím, jak procítěně recitovala biblické verše.

Zájem o učení u Oprah opadl v době, kdy se s matkou přestěhovala do Milwaukee. Vernita Lee pracovala jako služebná a na dceru neměla příliš času. Situace se nezlepšila ani v momentě, kdy Lee přivedla na svět druhou holčičku Patricii. Vernita Lee se nedokázala o obě dcery postarat, a tak rozhodla, že pošle Oprah k jejímu biologickému otci Vernonovi Winfreymu do Nashvillu.

Mohlo by se vám líbit

Z hloubi duše brutálně upřímná Michelle Obamová

marianne.cz

Trauma, o kterém promluvila až v dospělosti

O životě v Nashvillu se Oprah detailně rozpovídala ve své televizní show v roce 1986, kdy veřejně řekla, že ji v devíti letech sexuálně zneužíval její bratranec, strýc a rodinný přítel. Až ve třinácti letech sebrala Oprah odvahu a utekla z domu. Štěstí ji bohužel nečekalo ani daleko za hranicemi města. Ve čtrnácti letech Oprah otěhotněla, ale předčasně narozený syn Canaan zemřel krátce po porodu. Následně se Oprah znovu vrátila k otci, kde začala studovat na střední škole East Nashville. Nejvíce ze všeho ji bavila recitace a dramatický výklad, se kterým dokonce zabodovala v celonárodní soutěži. Nutno dodat, že díky tomuto úspěchu získala stipendium na Tennessee State University.

Info ikona
Oprah Winfrey

Z regionálního rádia do vlastní show

Během studia na univerzitě začala Oprah Winfrey pokukovat po brigádě. Nejprve pracovala jako prodavačka v obchodě s potravinami, následně ale získala práci rozhlasové hlasatelky na stanici WVOL. Jejího talentu, pohotovosti i empatie si následně začaly všímat i televizní stanice. WTFT-TV, WJZ-TV nebo WLS-TV – to všechno jsou americké televizní stanice, ve kterých Oprah Winrey dostala pracovní příležitost.

Největší kariérní zlom přišel v roce 1984, kdy Oprah začala moderovat půlhodinovou ranní talk show na WLS-TV AM Chicago. Pořad se rychlostí blesku stal nejoblíbenější talk show v Chicagu, a tak nikoho nepřekvapilo, když byla po roce přejmenovaná na The Oprah Winfrey Show a prodloužena na celou hodinu. V té době časopis TIME napsal: „To, co jí chybí v novinářské tvrdosti, si vynahradí prostou zvídavostí, robustním humorem, a především empatií. Hosté se smutnými příběhy, kteří mají co vyprávět, vzbudí u Oprah slzu v oku. Naopak oni zase po čase zjišťují, že odhalují věci, které by za normálních okolností neřekli ani svým blízkým, natož celému národu u televizní obrazovky. Jedná se o talk show, která funguje jako skupinové terapeutické sezení.“ 

I když legendární talk show The Oprah Winfrey Show už televize deset let nevysílá, Oprah Winfrey rozhodně nezahálí. Kromě toho, že vydává dva časopisy, tak moderuje, věnuje se herectví a vede svou akademii The Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls. Zároveň Oprah podepsala smlouvu se streamovací společností Apple TV+, pro kterou vytváří originální show, jako je Oprah's Book Club, Oprah Talks COVID-19 nebo nejnovější The  Oprah Conversation.

Mohlo by se vám líbit

Kamala Harrisová: Příběh ženy, o které mluví celý svět

marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě