Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč neodkládat preventivní prohlídku na gynekologii?

Mnoho žen gynekologickou prohlídku zcela ignoruje. Přitom jde o důležité vyšetření, které vám může doslova zachránit život. Proč se preventivním prohlídkám nevyhýbat? A jaká vyšetření vás v daném věku čekají?

Pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa jsou nedílnou součástí života každé ženy. Přesto data neziskové organizace Loono ukazují, že na pravidelnou preventivní prohlídku ke gynekologovi chodí zhruba jenom 50 % žen. Nezapomínejme ale na to, že řada gynekologických nemocí a obtíží je zprvu bezpříznaková. Pokud jste ještě na preventivní prohlídce letos nebyly, nejvyšší čas zvednout telefon a objednat se!

Mohlo by se vám líbit

Poznejte, jak funguje ženské tělo! Pomohou vám gynekologické profily

Už dávno neplatí, že bychom se při zmínce o gynekologických tématech měly červenat. Naopak, znát své tělo a umět mu naslouchat, nikdy nebylo důležitější.
marianne.cz

V hlavní roli cytologie

Nedílnou součástí návštěvy u gynekologa je odběr cytologie, tedy stěr z děložního čípku. „Cytologické vyšetření slouží zejména k odhalování buněčných abnormalit, které mohou představovat různě závažné stavy od reakcí na zánět či podráždění až po přednádorové a nádorové změny,“ vysvětluje MUDr. Markéta Trnková, ředitelka laboratoří AeskuLab pro oblast patologie, a dodává, že kromě změn povrchových buněk děložního čípku a hrdla odhalí cytologie i přítomnost některých původců nemocí, jako jsou například trichomonády, chlamydie či plísňová onemocnění. „Dále může zachytit například i buňky z nádorů těla děložního, které se dostanou do stěru. Samozřejmě v cytologii poznáme buňky, změněné infekcí virem HPV,“ dodává Trnková.

Nutno ale dodat, že cytologie má své limity. „Především je to poměrně vysoká falešná negativita. Asi čtvrtina pacientek, u kterých je zjištěn zhoubný nádor čípku, poctivě docházela na preventivní prohlídky a odběr cytologie podstupovala,“ uvádí prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze. Dobrou zprávou je, že cytologii může výrazně zpřesnit HPV DNA test, který v těle odhalí rizikové typy lidských papilomavirů (HPV) způsobujících rakovinu děložního čípku. Výsledky testu zvyšují přesnost vyšetření a dokonce mohou ukázat na možné riziko ještě dříve, než začne k jakýmkoliv změnám v buňkách docházet.

Info ikona
Gynekologie

Proč podstoupit HPV DNA test?

HPV DNA testem a cytologickým stěrem se zabývala také česká studie Libuše, která prokázala, že tato dvojkombinace má o čtvrtinu vyšší schopnost odhalit závažné přednádorové změny děložního čípku ve srovnání s pouhým cytologickým stěrem. Navíc pokud vyjdou oba výsledky negativní, má žena téměř absolutní jistotu, že v nadcházejících třech letech rakovinou děložního čípku neonemocní.

Od loňského roku mají ženy ve věku 35 let a 45 let HPV DNA test hrazen zdravotní pojišťovnou. Pokud nespadáte do uvedených věkových kategorií, pak si můžete test zaplatit (cena se pohybuje okolo 1000 Kč). „Je velmi vhodné, aby všechny ženy nad 30 let absolvovaly HPV DNA test jako samostatně hrazenou službu a aby tímto testem doplnily standardní gynekologické vyšetření ideálně jednou za 3 až 5 let,“ doplňuje MUDr. Sláma.

A co ultrazvuk?

Součástí preventivního gynekologického vyšetření bývá u většiny gynekologů také vaginální ultrazvuk. „U žen kolem 40. roku má minimálně třetina z nich nějaký myom na děloze, což je nezhoubný nádor, který ovšem může růst, a proto je třeba, aby byl sledován. Časté jsou rovněž cysty na vaječnících, většinou nezhoubné, ale je vhodné právě toto vyloučit. Ultrazvuk by měl být prováděn u žen na hormonální substituci v období kolem přechodu, při poruchách menstruačního cyklu, ale indikací k ultrazvukovému vyšetření je celá řada,“ vyjmenovává MUDr. Aleš Skřivánek, Ph.D., vedoucí lékař olomoucké gynekologické kliniky G-centrum, a dodává, že podle jeho názoru by měl být vaginální ultrazvuk po přechodu standardem. „Může odhalit například nádor na vaječníku dříve, než se objeví příznaky,“ dodává Skřivánek.

Prevence rakoviny prsu i tlustého střeva

Pokud je vám 45 let a více, pak vám gynekolog vystaví žádanku na mamografický screening, který byste měla podstoupit jednou za dva roky. Rozhodně to ale neznamená, že mladší ženy by své poprsí měly přehlížet. V ideálním případě nezanedbávejte samovyšetření prsu, díky kterému můžete včas rozeznat sebemenší změny. Méně častými projevy rakoviny jsou pak bolesti prsu, vtažení kůže či bradavky a výtok z bradavky. 

Už pár let jsme také zapojeni do distribuce testů na skryté krvácení ve stolici, které se provádí od 50 let. Díky tomu lze včas odhalit adenomový polyp ve střevu, který je v mnoha případech předchůdcem budoucího kolorektálního karcinomu,“ vysvětluje MUDr. Skřivánek. Test okultního krvácení ve stolici se provádí od 50 let věku každý rok a od 55 let jednou za dva roky.

Zdroj: loono.cz, MUDr. Markéta Trnková, prof. MUDr. Jiří Sláma, MUDr. Aleš Skřivánek, hospitalin.cz

Mohlo by se vám líbit

Jednoduché kroky, jak se chránit před rakovinou děložního čípku

V průměru každý den zemře v České republice jedna žena na rakovinu děložního čípků. Často zbytečně, protože nemoci lze díky pokrokům medicíny ve většině případů předejít. Jak se tedy před rakovinou děložního čípku můžeme chránit?
marianne.cz

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?