Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč se nemá na svatbu chodit v červených šatech a proč se hází rýže? aneb Sezóna svateb je tu

Pověr za život zaslechneme spoustu. Každý zná nejspíš tu, že když vám černá kočka přeběhne přes cestu, nosí to smůlu. Nemají logické argumenty, člověk se nad nimi ale někdy i přesto pozastaví. A spoustu z nich je spojeno i se svatbou. My pro vás máme ty známé, ale především ty méně známé.

Tereza Čaladi | 18. 06. 2023

Sezóna svateb je tu! A kromě toho, že ženy, které jsou na svatbu pozvány, přemýšlí, jaký zvolí účes, řeší i volbu šatů. A to nejen jejich střihu, ale i barvy. Jistě, nemohou si vzít bílé, ale ani červené či černé. Proč vlastně?

Jakou barvu šatů si podle pověr na svatbu jako host nebrat?

Bílé šaty by si svatebčanky neměly brát, jelikož bílá barva je tradičně vyhrazena pro nevěstu jako symbol její čistoty a nevinnosti. Nošení bílých šatů může přitáhnout pozornost od nevěsty a být vnímáno jako nevhodné. Správnou volbu není ovšem ani červená barva, a to přesto že se jedná o barvu lásky. Jedním z důvodů je, že tato barva může odvést pozornost od nevěsty, jelikož je také spojená s vášní a pozorností, což je u někoho, o jehož svatbu se nejedná, poněkud nežádoucí. Jak jsem se na nedávné rozlučce se svobodou dozvěděla, říká se také, že ta žena, která má na svatbě červené šaty, je milenkou ženicha. V neposlední řadě se nedoporučuje ani černá. Její symbolikou je totiž smutek, a v den svatby se má slavit štěstí novomanželů. Tato barva šatů by mohla odrazovat od jejich radosti. A kromě toho podle pověry nošení černé na svatbě může přinést neštěstí a negativní vliv na manželství, jelikož tato barva je spojována se zlými silami nebo špatnými předzvěstmi.

Pověry spojené s oblečením nevěsty

Kromě barev jsou s oblečením nevěsty spojené další pověry. Jednou z těch nejznámějších je, že by nevěstu v bílých šatech neměl vidět ženich před svatbou, jelikož to potom přináší smůlu. Další je, že by nevěsta v den své svatby měla mít na sobě něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Každý prvek symbolizuje různé aspekty štěstí a tradičně se věří, že přináší štěstí do manželství. Něco starého symbolizuje zachování vztahů s původní rodinou; něco nového symbolizuje začátek něčeho nového, co je spojeno s nadějí; něco půjčeného znamená, že se bude moci spolehnout na své přátele a rodinu; a nakonec něco modrého, jelikož modrá symbolizuje lásku, čistotu a věrnost.

Mohlo by se vám líbit

Češi a svatba: V kolika letech se bereme? A jaké datum volíme?

Žít na psí knížku, nebo se vzít? Palčivá otázka, kterou řeší většina párů (a tchyní). Jenže zatímco před deseti lety se do chomoutu hnalo pouze 47 900 tisíc snoubenců, v uplynulém roce proběhlo 54 900 svateb. Vypadá to tedy, že Češi se už nebojí vyslovit své "ano".
marianne.cz

Méně známé svatební pověry a zvyky

Pověry spojené s různými svatebními zvyky nejspíš znáte. Mnoho lidí ví, že se na svatbách hází rýže, aby novomanželé měli štěstí; že se rozbíjí talíř, jehož střepy posléze musí novomanželé spolu zamést a symbolizuje to jejich spolupráci v manželství; či že ta žena, která chytne kytici, se do roka vdá. Co ale ty pověry spojeny s dalšími okolnostmi svatby?

Mnoho jich je o počasí – pokud v den svatby prší, padá štěstí, je-li ale bouřka, v manželství budou hádky, a slunečno značí slunečnou pohodu. Dále o termínu svatby – když se dva berou v září, tak se říká: Když se v září vdáš, bohatství a štěstí zaručeno máš. O svatbě v říjnu s říká, že láska kvete, ale blahobyt uteče. O listopadové je smýšleno tak, že přinese nešťastné manželství. A když se bere někdo na Nový rok, říká se: k věrnosti a lásce skok.

Pověry je dobré znát a je hezké dodržovat některé svatební tradice. Ale věříme, že svatbu si užijete v každém případě, i když nevěsta nebude trvat na výše zmíněném barevném dresscodu, a že manželství může být šťastné, i když nebudou všechny zvyky dodrženy.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: „Dočkej času jako husa klasu.” Znáte česka lidová rčení? Otestujte se

„Dočkej času jako husa klasu“, „pýcha předchází pád“, „měl k obědu vtipnou kaši“. To jsou některá ze známějších českých rčení, jejichž význam zná téměř každý. Ale dokážete určit správné sdělení těch méně známých? Nebo nějaké doplnit? Zjistěte to v našem kvízu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?