1. Maso a uzeniny
Syrové maso je velmi rizikové co se množení mikroorganismů týče. Může se tak snadno stát, že se zkazí a bude se muset vyhazovat. Tomu předejdeme především dodržením správných teplot při uskladnění. To by měly být minimálně 4 °C. U mletého masa a ryb by teplota neměla překročit 2 °C. Ideální je maso umístit na nejchladnější místo v lednici a zabalit ho tak, aby nemohlo kontaminovat ostatní potraviny. Uzené masné výrobky snesou teplotu nanejvýš 5 °C. Je třeba je spotřebovat do dvou dní po otevření, pokud není na obalu uvedeno jinak.
2. Mléko a mléčné výrobky
Čerstvé mléko v lednici vydrží při teplotách 2 až 8 °C. A to až třicet dní. Zkažené mléko lze poznat podle zápachu, kyselé chuti a hrudek, které se v něm tvoří. I jogurty je třeba skladovat v chladu. Pokud se zkazí, lze to bezpečně poznat podle nafouknutého víčka. Sýry je dobré uchovávat pod krytím, ve folií podlehnou zkáze rychleji. Pokud sýr ztvrdne, ale nezplesniví, lze ho využít při dalším vaření.
3. Ovoce a zelenina
I ovoci se zeleninou svědčí chlad, je ale dobré je skladovat buď ve spodní přihrádce lednice, nebo ve studenějších částech domu, jako je například sklep, kde je vyšší relativní vlhkost vzduchu. Jablka je dobré uchovávat oddělně od ostatního ovoce. Ethylen, který uvolňují totiž může urychlit jeho zrání. Rajčata a papriky lépe snáší teplejší podmínky. Ideální teplotní rozmezí je 8 až 15 °C.
4. Další metody konzervace
Zbytečnému vyhazování jídla lze zabránit také dalšími způsoby jejich uchovávání. Jednou z efektivních technik, kterou můžete při domácí konzervaci využít, je vakuové balení. Jedná se o proces, při kterém se potraviny umístí do speciálních vakuovacích sáčků a následně se z nich odstraní veškerý vzduch. Tento proces prodlužuje trvanlivost omezením množení mikroorganismů. Zabalené jídlo si navíc díky zamezení oxidaci lépe uchová chuť a vzhled. Na trhu je k mání velké množství vakuových baliček a sáčků vhodných do domácnosti.