Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Víc partnerů, větší štěstí v životě? Nová studie boří mýtus o nadřazenosti monogamie

Společnost dlouhodobě prosazuje představu, že ideální vztah je monogamní – jeden muž, jedna žena a k tomu celoživotní věrnost a láska, která nikdy nevyprchá. Tato norma je natolik zakořeněná, že jí vědci dali název: mýtus nadřazenosti monogamie. Nová studie publikovaná v The Journal of Sex Research ale naznačuje, že nic nemusí být tak černobílé – včetně samotného pojetí partnerských vztahů.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách

Spokojenost v nemonogamních vztazích

Výsledky nové rozsáhlé studie, publikované v The Journal of Sex Research v březnu 2025, přesvědčením o nadřazenosti monogamie otřásají v základech. Výzkum se podíval na zkušenosti téměř 25 tisíc lidí a přišel s překvapivým zjištěním: lidé v otevřených a nemonogamních vztazích jsou se svým partnerským i sexuálním životem spokojeni úplně stejně, někdy dokonce víc, než ti v klasických monogamních vztazích.

Mohlo by se vám líbit

Quiet quitting ve vztahu: Nenápadné signály, že vás partner pomalu opouští

Ne vždy je konec vztahu dramatický a plný vyhrocených emocí. Někdy skončí tak nenápadně, že si toho skoro ani nevšimnete. Máte pocit, že je vše tak, jak má být, jste zamilovaná – a najednou si uvědomíte, že mezi vámi a partnerem už neexistuje žádné skutečné propojení. V takových chvílích jste ráda, že si vás partner vůbec všimne. Pokud máte pocit, že vztah funguje už jen ze zvyku, ale ani jeden z vás jej oficiálně neukončil, pravděpodobně zažíváte tzv. quiet quitting.
marianne.cz

Připomeňme, že monogamie bývá obvykle chápána jako výlučný vztah dvou partnerů, kteří si jsou věrní jak po citové, tak sexuální stránce. A pro spoustu lidí je to pořád ta nejpřirozenější a nejbezpečnější volba – což potvrzuje i nedávný nedávný průzkum e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz. Většina Čechů se v něm svěřila, že považují za nevěru nejen klasické mimomanželské dobrodružství, ale třeba i líbání jazykem (86 %), flirtování přes seznamku (81 %) nebo dokonce platonické city k někomu jinému (přes 70 %).

Klíčové faktory spokojenosti – důvěra a hranice

Hranice máme různé a v každém vztahu si je nastavujeme trochu jinak. Právě proto může být zajímavé, že i lidé, kteří se na věrnost dívají o něco volněji než většina společnosti a žijí v otevřených vztazích, vykazují podle zmíněné studie podobnou – nebo dokonce vyšší – míru spokojenosti. Podle autorů je jedním z důležitých faktorů to, že spolu lidé v nemonogamních vztazích o pravidlech mluví opravdu otevřeně a všechno je postavené na dohodě, nikoliv na tajnostech.

Mohlo by se vám líbit

Paralelní vztah aneb Když se partneři od sebe pomalu vzdalují

Ve vztazích je vždy důležité, aby ti dva měli něco společného a zároveň své vlastní zájmy. Kde je ale ta hranice, kdy je to v pořádku a kdy už se sami sobě vzájemně vzdálíte natolik, že místo přítele máte spolubydlícího?
marianne.cz

Výzkumníci z Austrálie se ve své analýze dat za posledních 17 let zaměřili na různé typy vztahů: od polyamorie (více vztahů zároveň), přes otevřené vztahy až po tzv. monogamish uspořádání – tedy převážně monogamní vztahy s výjimkami, na kterých se partneři domluví. Stejnou celkovou spokojenost jako partneři v čistě monogamních vztazích vykazovali lidé napříč zmíněnými typy vztahů.

Sexuální spokojenost byla u některých forem, jako je polyamorie nebo swinging, dokonce vyšší. Možná nejzajímavější je ale jiné zjištění: lidé v nemonogamních vztazích často uváděli, že si ve vztahu víc důvěřují. Možná právě proto, že taková uspořádání fungují právě díky otevřené a upřímné komunikaci, která je jejich podmínkou.

Tolerování nevěry? Raději tolyamorie

V souvislosti s otevíráním se i jiným typům vztahů než ryze monogamním se v posledních letech začíná skloňovat také tzv. tolyamorie. Odborníci ji popisují jako formu vztahu, v němž jsou lidé ochotni přijmout nevěru svého partnera či partnerky a do určité míry se s ní smířit. Jistě, v tomto případě lze o skutečné míře spokojenosti dozajista polemizovat, ale bezesporu jde o jeden z klíčových jevů, který se ve společnosti objevuje mnohdy častěji, než si možná myslíme. A právě teď se o něm začíná mluvit víc než kdy dřív.

Mohlo by se vám líbit

Znáte svůj archetyp lásky? Zjistěte, co ovlivňuje váš výběr partnera a chování ve vztahu

V pátek 14. února se slaví svátek zamilovaných. Den svatého Valentýna oslavuje lásku, která je často nevyzpytatelná, nepředvídatelná a někdy i nelogická. Abychom alespoň trochu pochopili, jakým způsobem se zamilováváme, jak si vybíráme partnery a proč se v milostných vztazích chováme tak, jak se chováme, podíváme se na čtyři prvky, které ovlivňují náš milostný život i vnímání lásky. Zjistěte, zda právě vás nejvíce ovlivňuje dopamin, serotonin, testosteron, nebo estrogen.
marianne.cz

Podle amerického publicisty a mediálního odborníka Dana Savage, který‎ termín vytvořil, tolyamorismus znamená, že je člověk ochotný nad románkem svého partnera přimhouřit oči, protože jim vztah jinak funguje zcela bez problémů. „Příkladem jsou i vysoce postavené páry, jako je bývalý prezident Bill Clinton a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Ukázkovým příkladem tolyamorie jsou také‎ Cameron a Daphne, které hrají Theo James a Meghann Fahy v seriálu Bílý Lotos. Dvojice měla mimomanželské poměry s jinými partnery, a přestože o tom oba věděli, neměli žádné obavy,“ ilustruje příklady vztahová koučka a výzkumnice Marie Thouin. A dodává, že tolyamorní vztahy jsou čím dál častější.

Lidé v tolyamorním vztahu nechtějí otevřené partnerství, a zároveň ani nechtějí, aby jejich vztah skončil. Jsou proto ochotni se s nevěrou do určité míry smířit a tolerovat ji. Ať už jde o emocionální podvádění, občasný sex, flirtování nebo placen‎ý sex, tolyamorie vyžaduje, aby člověk přijal, že jeho partner či partnerka provozuje sexuální aktivity mimo jejich vztah. „Lidé v tolyamorním vztahu se proto soustředí na všechny způsoby, jak‎ jim partner projevuje svou lásku. V tomto typu vztahu často existuje oboustranný prospěch – ať už jde o vzájemnou péči, finanční zabezpečení nebo emocionální bezpečí,“ upřesňuje na závěr Veronika Kubíčková, sexpertka ze společnosti Růžový slon.

Mohlo by se vám líbit

Jak začít po padesátce znovu randit: 7 kroků k nabrání sebevědomí a nalezení skvělého parťáka

Lásku můžeme najít v jakémkoli věku. Randění po padesátce sice má svá specifika, ale i velké výhody, jako jsou životní zkušenosti, jasnější představy o tom, co hledáte, či schopnost otevřeně komunikovat. Podívejte se na sedm kroků, které vám pomohou pustit se do hledání partnera s klidem, sebevědomím a nadhledem. Ať už vás čekají seznamky, osobní setkání, nebo nevydařená rande, s těmito tipy získáte odvahu znovu otevřít své srdce.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit