Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

7 frází, které podle psychologů mohou zlepšit komunikaci ve vztahu

Slovo má obrovskou váhu. Dokáže významně ovlivnit lidi. Proto na tom, co a jak říkáte, záleží. Zejména ve vztazích. V těch romantických je důležitých konkrétně 7 vět, na které partneři ale často zapomínají.

Tereza Čaladi | 21. 03. 2024

Dobrá komunikace je základ každého fungujícího vztahu. Chemie mezi partnery zkrátka nestačí, na vztazích je potřeba jednoduše pracovat. To potvrzuje i doktorka Kathy McCoy, která působí jako manželská a rodinná terapeutka a sepsala desítky knih o komunikaci ve vztazích. Nedávno se svěřila serveru Psychology Today s určitými frázemi, které vypozorovala za ta léta praxe ve vztazích jako nejzásadnější.

7 frází, které podle psychologů mohou zlepšit komunikaci ve vztahu

Ve výzvě udržet si láskyplný a oddaný vztah záleží na slovech. Existují fráze jako ‚vždycky...‘ a ‚nikdy...‘, které blokují komunikaci a eskalují konflikt. Jiné fráze vyjadřují lásku, pokoru, zvědavost a závazek, které pomáhají milostnému vztahu růst,“ tvrdí McCoy. Mezi ty druhé typy frází podle ní patří následovné:

Omlouvám se…“

Omluvy by měly být součástí vztahového života. Partner, který druhému ubližuje tím, co říká, dělá (nebo nedělá) a nikdy se neomluví, způsobuje rány, které se hojí pomalu. Stejně tak ten, kdo řekne stručné „promiň“ nebo se omluví sarkasticky jenom kvůli tomu, aby ukončil diskuzi. Důležitý je tón a záměr. Upřímná omluva spolu s cílem něco zlepšit může vést k posílení páru.

Chápu …“ nebo „Pomoz mi to pochopit…“

To ukazuje ochotu naslouchat. Empatie a porozumění budují spojení, které vede ke konstruktivnějším rozhovorům, ať už spolu souhlasíte, nebo ne. Empatie je v milostném vztahu síla, ne projev slabosti. Schopnost porozumět tomu, proč se váš partner cítí určitým způsobem, vám oběma může pomoci naučit se žít se svými rozdíly, v některých případech souhlasit s nesouhlasem a vždy mít na paměti vše, co sdílíte.

Cítím se…“

Když svému partnerovi řeknete, jak se cítíte, když něco udělá nebo řekne, místo abyste ho z něčeho osočily, získá možnost tomu porozumět a nebude mít potřebu se okamžitě bránit. Když řeknete například, „mám strach, když se vracíš pozdě domů a nezavolal jsi mi, abys mi dal vědět, že jsi v pořádku“, tak to spíše povede k pochopení, než když řeknete, „jsi tak bezohledný, že jsi mi nezavolal a nedal mi vědět, že budeš mít zpoždění!“.

Mohlo by se vám líbit

Pravidlo 80:20 zachraňuje vztahy. V čem tkví jeho kouzlo?

O pravidle 80:20 jste možná slyšeli v souvislosti s hubnutím, kde znamená, že 80 % z našeho energetického přijmu by měly být nutričně bohaté potraviny pro zdravý životní styl, zatímco do zbylých 20 % spadá zmrzlina, popcorn, víno a další podobné neřesti. Ve vztazích se aplikuje stejný princip pravidla, ale trochu jinak.
marianne.cz

Řekni mi víc…“

Zájem a zvědavost ohledně partnerského dne, názorů nebo životních zkušeností je obrovskou součástí budování láskyplného spojení. Může to být také akt lásky, když si chcete poslechnout příběh nebo vtip, který důvěrně znáte, jako známou píseň, místo abyste to viděli jako otravné opakování.

Miluji tě...“

Je snadné to říct ve chvílích blízkosti a vášně. Pro růst vztahu je ale důležité nejenom to umět říct i v náročných časech, ale dokázat to tomu druhému člověkuTato slova mohou znamenat tolik. Občas to přitom nemusí být vyloženě ta dvě slova, ale mohou mít třeba i podobu věty: „Spolu to zvládneme.“.

Vážím si…“

Vyjádření uznání za věci, které váš partner dělá nebo říká, může vést k budování lásky. Oba se cítíte vnímaní a cenění a jen zřídka, pokud vůbec někdy, považováni za samozřejmost.

Pamatuji si, když…“

Partneři občas prochází cyklickým obdobím emocionálního odstupu nebo upadnou do stereotypu každodenního života. Když v těchto chvílích vzpomenete nějaký váš společný legrační zážitek, hezký láskyplný čas nebo okamžik, kdy jste si uvědomili, že je váš partner výjimečný, můžete ty chvíle znovu prožít. A může vás to přenést přes spoustu výzev.

Mohlo by se vám líbit

„Někdy cítím tendence jedné strany přimět mediátora, aby to té druhé straně už konečně vysvětlil,“ říká párová mediátorka

Helena Theunissen je koučka a mediátorka. Ve své mediátorské praxi se zabývá řešením toho, co páry, které za ní chodí, trápí, zlepšováním komunikace a snahy posunout partnery k tomu, aby byli spokojenější. My se s ní bavili o tom, jak tyto sezení konkrétně vypadají a co přesně ona jako mediátorka dělá.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?