Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Železné zásoby: 3 tipy proč a jak je doplnit

Info ikona
Doplňování a potřeba železa

Přisuzujete únavu blížícímu se jaru, bledost nedostatku sluníčka a horší koncentraci hektickému životnímu stylu? Ve skutečnosti možná právě vám chybí železo!

Promotion | 3. 03. 2022

Ženy potřebují více železa než muži

  Zhruba ve věku 15 až 50 let má ženské tělo až o třetinu větší nároky na množství železa, než je tomu u mužů. Jde o přibližně o 15 mg železa denně, přičemž v těhotenství tato hodnota stoupá až na dvojnásobek. Dalším důležitým ryze ženským faktorem je menstruace. Spolu s krví při ní totiž tělo přichází i o železo. Při běžném cyklu je schopno tuto ztrátu samo kompenzovat, problém však může nastat v případě silného, nepravidelného nebo prodlouženého krvácení.

  Doplnění železa je ryze v naší režii

  Zdravý organismus umí se železem velmi dobře hospodařit. Stejně jako ostatní stopové prvky ho však nedokáže vytvořit, a tak ho potřebuje pravidelně přijímat. Základním zdrojem by měla být pestrá a vyvážená strava. Z ní potraviny bohaté na železo nevědomky vynecháváme třeba při nevhodně zvolené redukční dietě.

  A co tedy v rámci doplnění železných zásob zařadit do jídelníčku? Ideální je v tomto případě maso. V něm se totiž vyskytuje takzvané hemové železo, které je pro naše tělo lépe vstřebatelné. Pokud jde o množství železa, vynikají například játra, ale skvělé je i červené maso, například libové hovězí. Z potravin rostlinného původu sáhněte třeba po luštěninách a ořeších.

  Projevy nedostatku železa snadno přehlédnete

   O železo se tělo hlásí poměrně nespecifickými signály, kterým často ani nevěnujeme pozornost. Patří k nim pocit únavy a vyčerpání nebo bledá pokožka, která bývá nápadná v oblasti sliznic zevnitř rtů, očních víček či dásní. Nedostatek železa může být i příčinou suchých a lámavých vlasů a nehtů nebo rozpraskaných koutků úst. Pokud je na sobě pozorujete, zkuste se zamyslet nad tím, zda svému tělu dopřáváte dostatek živit, a to včetně železa.

   Železo v každé kapce

   S doplněním železa vám pomůže přípravek Salus Floradix Železo+, který jej obsahuje v dobře vstřebatelné formě. Optimální využití železa naším organismem podporují i vitamíny B2 a C, které jsou součástí složení tohoto tekutého doplňku stravy. Nechybí v něm ani další vitamíny skupiny B a také výtažky z ovocných šťáv a bylin, které blahodárně působí například na správné trávení. Patří k nim fenykl, kopřiva dvoudomá nebo ibišek. Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.