Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Africké fialky pokvetou po celý rok. Nesmíte ale chybovat v péči

Africké fialky vám mohou po celý rok dělat radost svými květy. K tomu ovšem musí být ve skvělé kondici, kterou jim zajistíte vhodnou péčí. Pojďte se proto podívat, jak se o tyto rostliny starat, aby byly zdravé.

Jana Bitalová | 10. 04. 2024

Věděli jste, že krásou afrických fialek se můžeme kochat díky baronu Walterovi von Saint Paul-Illaireovi, který je objevil v Tanzanii v roce 1892. V současnosti jsou jednou z nejběžnějších pokojových květin v našich domácnostech a mají okolo dvou desítek tisíc odrůd…?

Africké fialky na parapet ano, ale pozor na průvan

Základem správné péče o africké fialky je jejich stanoviště. Pamatujte na to, že mají rády teplo a hodně světla. Nabízí se tedy okenní parapet. Volte ovšem takový, který není na přímém poledním slunci, protože jeho ostré paprsky by květině škodily. Stejně tak si dejte pozor na průvan, jenž fialky nenesou dobře, a suchý vzduch, který případně zvlhčíte pomocí odpařovačů nebo elektronických zvlhčovačů.

Květináč vyberte podle velikosti fialky, a to na základě tohoto pravidla: měl by být pouze o třetinu větší než celý kořenový bal. Myšlenka, že s velkou nádobou rostlině dopřejete více prostoru a živin, se u afrických fialek nevyplatí. Čím víc substrátu totiž bude, tím spíš bude mokrý, což fialce neprospěje. Ta navíc vyplýtvá energii na tvorbu dalších a dalších kořenů, což se projeví na menším množství květů.

Zalévejte do misky a hnojte droždím

U zalévání afrických fialek platí, že je lepší pořídit květináč se spodní miskou na vodu. Ještě je možností zalévat je pod listy, ale to není ideální. Fialky nesnášejí přelití a mokré spodní listy mají sklon k hnilobě. Naopak úplné vyschnutí substrátu také není v pořádku a květině jím škodíte.

Fialky přesazujte minimálně jednou za rok, a to do substrátu, který je pro ně určený. Případně lze použít i směs pro pokojové rostliny s lehce kyselejším (5,5) nebo neutrálním (7) pH. Samozřejmě také hnojivo koupíte již hotové, nicméně můžete zvolit domácí, které bude čistě přírodní a vyjde vás doslova na pár korun.

K jeho přípravě postačí 5 gramů sušeného droždí a 5 litrů vody. Droždí rozmíchejte ve vodě a nechte pár hodin stát, potom tento roztok nařeďte v poměru 1:5 a zalijte jím fialky. K hnojení přitom přistupujte podle doporučení na výrobku (u komerčních hnojiv) nebo ve chvíli, kdy fialce žloutnou nebo padají listy, případně po odkvětu. V zimních měsících, tedy v době vegetace, rostliny nehnojte nebo jen velmi málo.

Mohlo by se vám líbit

Na ovoce, zeleninu i květiny použijte hnojivo z droždí. Zajistí bohatou úrodu!

K hnojení zahrady nemusíte používat chemii. Zvlášť v případě ovoce a zeleniny je lepší sáhnout po přírodních možnostech, které jsou účinné, levné a pravděpodobně je máte doma. Například z droždí kromě dobrot vyrobíte také hnojivo k sazenicím i vzrostlým rostlinám.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Chov morčat není složitý, ale jistá pravidla dodržovat musíte

Chov morčat není složitý, ale jistá pravidla dodržovat musíte

Dobrý nápad
KVÍZ: Slunce, seno, jahody slaví 40 let! Vyzkoušejte kvíz, jak dobře komedii znáte

KVÍZ: Slunce, seno, jahody slaví 40 let! Vyzkoušejte kvíz, jak dobře komedii znáte

Dobrý nápad
Pořiďte si mazlíka s bodlinami! Chovat se dá ale jen jeden druh

Pořiďte si mazlíka s bodlinami! Chovat se dá ale jen jeden druh

Dobrý nápad
KVÍZ: Vyznáte se v plemenech koček? Vyzkoušejte zábavný kvíz plný roztomilosti

KVÍZ: Vyznáte se v plemenech koček? Vyzkoušejte zábavný kvíz plný roztomilosti