Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Mezinárodní den muzeí je tu! Jaká evropská města kultury byste měli navštívit?

Sobota 18. května patří muzeím. V tento den totiž oslavujeme vznik a existenci kulturních institucí, které nám poskytují náhled do světa umění a uměleckých děl. Dozvídáme se zde zajímavé historické informace, ale objevujeme i současné moderní umění ze všech koutů světa. Při této příležitosti jsme si pro vás připravili malý seznam evropských muzeí, která rozhodně stojí za návštěvu. Pokud do některých níže zmíněných měst zavítáte, určitě si v rámci výletu vymezte čas i na kulturu.

Aneta Akgül | 18. 05. 2024

Paříž láká na klasická umělecká díla, ale i muzea zasvěcená módě

Hlavní město Francie ročně navštíví miliony turistů. Dechberoucí atmosféra plná elegance, ulice provoněné čerstvými francouzskými bagetami nebo módní styl místních jsou jen zlomky toho, co Paříž nabízí. Kromě historických památek sem lidé jezdí také za uměním. Paříž totiž nabízí hned několik muzeí, která bychom měli alespoň jednou za život navštívit. Louvre asi není třeba nijak barvitě představovat. Patří k jednomu z nejnavštěvovanějších muzeí světa a není se čemu divit. Nabízí výstavu více než 35 tisíc exponátů ze sbírky, která čítá více než půl milionu děl nevyčíslitelné hodnoty. Kromě Louvru najdete v Paříži také Musée d'Orsay, Musée de l'Orangerie a další významné instituce.

Francouzské hlavní město je ale známé také jako město módy. Ne nadarmo jsou Pařížanky světovou inspirací pro všechny ženy, které milují stylové oblékání. Právě proto zde najdeme i několik muzeí věnovaných módnímu průmyslu. Mezi nejznámější rozhodně patří La Galerie Dior nebo Musée Yves Saint Laurent. Všichni milovníci módy si zde budou připadat jako v nebi.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte, kde se nachází slavná místa z oblíbených filmů?

Lokace je při natáčení filmů jednou z nejzásadnějších věcí. Ačkoliv ji divák mnohdy ani nevnímá, právě místo, kde se film odehrává, je jedním z faktorů, které jej vtáhnou do děje. Víte, kde se nachází místa, která znáte z filmů či seriálů? Nebo v jakém snímku se objevily? Otestujte své filmové znalosti v našem kvízu.
marianne.cz

Objevte tajemství Van Gogha a dalších umělců v Amsterdamu

Nizozemsko láká nejen svou specifickou atmosférou, tulipány a nevšedními zážitky, které si odtud odveze téměř každý turista, ale i pestrou nabídkou umění. V hlavním městě se nachází hned několik muzeí, které stojí za návštěvu. Největší z nich je Rijksmuseum, které ve více než 200 sálech nabízí přehled nizozemského umění a historie. O kousek dál narazíte na Van Goghovo muzeum, které je věnováno jednomu z nejvýznamnějších holandských umělců, Vincentu Van Goghovi. Návštěva této instituce vám pomůže porozumět životu této osobnosti zahaleného tajemstvím. Pro milovníky moderního umění se zde nachází jedno ze tří muzeí s názvem Moco, kde najdete sbírku těch nejvýznamnějších děl současné doby.

Vídeň jako centrum kultury a umění

V hlavním městě jednoho z našich sousedů naleznete hned několik překrásných muzeí, která rozhodně patří na seznam těch, která byste měli navštívit. Velkou část z nich naleznete ve městské části Museumsplatz, přímo v centru Vídně. Uměleckohistorické muzeum, přírodovědecké muzeum nebo Leopold museum jsou naprostým základem. Za návštěvu rozhodně stojí také Albertina museum, které nabízí dlouhodobou expozici s díly Moneta, Picassa a dalších světově významných umělců.

Mohlo by se vám líbit

Tipy na květnové kulturní akce pro celou rodinu

Květen je předzvěstí léta a všichni se už jistě nemůžeme dočkat, až zase začneme kulturně žít a budeme s celou rodinou obrážet zábavné venkovní akce, na kterých se budou bavit rodiče i jejich ratolesti. Přinášíme vám pětici tipů na ty nejlepší květnové události – na své si přijdou milovníci folklóru, muzeí, dřevěných staveb, turistiky, ale i vojenské historie.
marianne.cz

Nechte se unést uměním v Madridu

Španělsko je oblíbenou destinací nejen kvůli skvělému jídlu, dostupným plážím a živelné kultuře, ale také pro své umělecké sbírky. V Madridu se nachází hned několik muzeí, která všem kulturním nadšencům vyrazí dech. Národní muzeum Prado vlastní jednu z největších sbírek evropského umění, včetně děl od nejvýznamnějších španělských umělců: El Greca, Diega Velázqueze či Francisca Goyi a dalších. Minout byste rozhodně neměli ani muzeum Reina Sofia, které láká především na kolekce děl dvou nejvýznamnějších španělských umělců – Pabla Picassa a Salvadora Dalího. Tzv. Zlatý trojúhelník umění v Madridu uzavírá Museo Thyssen-Bornemisza, pojmenovaném po svém zakladateli a mecenáši umění. Exponáty zde pokrývají obrazy od rané italské renesance až po pop art 20. století.

V Londýně nebudete vědět, kam dřív

Anglická metropole nabízí desítky různých muzeí, galerií a výstav. Na své si tak přijde téměř každý návštěvník. Od Britského muzea, kde najdete více než 7 milionů předmětů ze všech koutů světa dokumentující historii lidstva přes Přírodopisné muzeum, které svou sbírkou okouzlí děti i dospělé, až po Národní galerii, kde najdete více než 2300 obrazů z období mezi lety 1250 a 1900. Pro milovníky moderního umění je zde muzeum Tate Modern spadající pod síť galerií Tate Britain. V Londýně také najdete druhé ze tří muzeí Moco (třetí se nachází v Barceloně), kde se opět setkáte s dechberoucí sbírkou moderního umění současné doby.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy