Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Chov morčat není složitý, ale jistá pravidla dodržovat musíte

Morčata jsou skvělými společníky, kteří se ozývají roztomilým pískáním. Jejich chov není příliš náročný, i když několik pravidel má. Díky jejich dodržení bude váš upovídaný společník spokojený a v dobré kondici.

Jana Bitalová | 18. 05. 2024

Morče je malý hlodavec původem z Jižní Ameriky, který je oblíbeným domácím mazlíčkem pro svou přítulnost, snadnou péči a mírnou povahu. Jde o zvíře, které si užívá společnost lidí i jiných morčat. A právě v tom tkví první z pravidel chovu – morčata nechtějí být sama, a tak je pro jejich psychickou pohodu lepší, když budou mít kamaráda stejného druhu. V Rakousku a Německu je dokonce chov jednoho morčete zákonem zakázaný.

Klidnější vztah mezi sebou mívají dvě samičky, zatímco dva samci se mohou prát. V případě páru samozřejmě musíte počítat s potomstvem, nebo včas zajistit kastraci samce, pro nějž je tento zákrok méně náročný než pro samici. Morčecí kluci však pohlavně dospívají už v prvním až druhém měsíci života, tak je nutné udělat opatření včas.

Mohlo by se vám líbit

Axolotl je netradiční domácí mazlíček, který se bude neustále usmívat. Pořídíte si ho?

Axolotl –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zní to jako slovní hříčka, že? Nicméně jde o zvíře, kterému se také říká vodní dráček. Znáte tohoto zvláštního tvora, jenž působí, jako by se usmíval?
marianne.cz

Pozor na průvan, slunce a hluk

Pro jedno až dvě morčata se doporučuje klec o minimálních rozměrech 100 x 50 cm, přičemž platí, že čím větší prostor, tím lepší. Umístěte ji do místnosti, kde trávíte hodně času. Vyhněte se ovšem místům s průvanem, přímým sluncem, velkými výkyvy teplot a přílišným hlukem, který by morče stresoval. Pravidelné možnosti na proběhnutí se po bytě nebo na zahradě (v ohrádce) bude pro vašeho mazlíka příjemným rozptýlením.

Na trhu je mnoho druhů podestýlek pro morčata. Patří mezi ně například buničitá podestýlka, která má vysokou savost a je měkká. Podestýlku je potřeba pravidelně měnit – minimálně dvakrát týdně odstranit výkaly a jednou týdně provést důkladné čištění klece.

Správná strava je základ

Morče musí mít neustálý přístup k čisté vodě, k čemuž jsou vhodné napáječky. Snadno je doplníte i vyčistíte, navíc se do vody nedostane podestýlka nebo výkaly. Misky na krmivo musí být stabilní, nejlépe keramické nebo kameninové, aby je morče nepřevrhlo. Kromě nich je dobré mít v kleci také jesličky na seno. Právě to je základní položkou v jídelníčku morčat, k níž se přidávají kvalitní granule, tráva a zelenina

Kromě krmení a čištění klece je důležité pravidelně kontrolovat drápky morčete. Stříhat byste je měli jednou za několik týdnů – podle potřeby. Pokud si na to netroufáte, zajděte k veterináři. Koupat morče se příliš nedoporučuje, obvykle se o svůj kožíšek postará samo.

Mohlo by se vám líbit

Pořiďte si mazlíka s bodlinami! Chovat se dá ale jen jeden druh

Ježek je netradičním domácím mazlíčkem, který vás bude těšit svou roztomilostí. Jeho úspěšný chov, díky němuž bude zvíře spokojené, ovšem má svoje pravidla. Poznejte je a třeba se bodlináč stane právě vaším společníkem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dobrý nápad
Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!