Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Ať jste ráno odpočatá a plná energie: 6 kroků pro kvalitní a dostatečný spánek

Spánek je základem dobrého zdraví a psychické pohody, zejména pokud čelíte každodennímu stresu, pracovním povinnostem a péči o rodinu. Nejde jen o kvantitu spánku, ale hlavně o kvalitu. Vyzkoušejte těchto 6 kroků, díky kterým se váš noční odpočinek mnohonásobně zlepší.

Veronika Zvonková | 18. 05. 2024

1. Dodržujte pravidelný spánkový režim

Jedním z nejdůležitějších faktorů kvalitního spánku je konzistence. Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den, i o víkendech. Tento režim pomáhá vašemu tělu nastavit si cirkadiánní hodiny, což zlepšuje kvalitu spánku.

Mohlo by se vám líbit

Podpořte spánek a získejte více energie pro každý den

Zaměstnávají vás kromě péče o rodinu a domácnost i pracovní povinnosti, takže se často cítíte přetížená? Je nutné, aby se ženy naučily cíleně odpočívat a měly tak odkud čerpat tolik potřebnou energii. Vidíte se v tom a podvědomě tušíte, že na sebe často zapomínáte? Inspirujte se v drogerii dm, kde věnují ženskému zdraví náležitou pozornost.
marianne.cz

2. Vytvořte si příjemné spánkové prostředí

Vaše ložnice by měla být oázou klidu a pohodlí. Zajistěte, aby byla tmavá, tichá a chladná. Investujte do kvalitní matrace a polštářů a vyhněte se nekvalitním, nebo příliš těžkým peřinám. Použijte zatemňovací závěsy, pokud vás ruší venkovní světlo. Pokud se vám špatně usíná kvůli ruchu okolního prostředí, zkuste špunty do uší nebo bílý šum. Ložnice by měla navíc být uklizená a měla byste se v ní cítit bezpečně, příjemně a klidně. 

3. Omezte kofein a alkohol

Kofein a alkohol mohou výrazně ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Kofein je stimulant, který může narušit váš spánkový cyklus, pokud ho konzumujete v odpoledních nebo večerních hodinách. Alkohol sice může pomoci usnout rychleji, ale snižuje kvalitu spánku během noci.

4. Zavádějte relaxační rituály před spaním

Relaxační rituály, jako je čtení knihy, horká koupel nebo meditace, mohou pomoci tělu a mysli se před spaním uklidnit. Vyhněte se používání elektronických zařízení, jako jsou telefony, tablety nebo počítače, alespoň hodinu předtím, než se chystáte do postele, protože vyzařované modré světlo může narušit produkci melatoninu, hormonu regulujícího spánek.

Mohlo by se vám líbit

Spánková kalkulačka: Zjistěte na základě spánkových cyklů, v kolik hodin máte jít spát, abyste byli ráno maximálně odpočatí

Každý z nás si přeje klidný a ničím nerušený spánek, jenže ne každému se takový luxus poštěstí. Nedostatek spánku je pro lidský organismus přímo kritický, zejména pokud jde o chronický problém. Proto je velmi důležité vědět, jak se co nejkvalitněji vyspat. Přestože se říká, že by člověk měla spát osm hodin, více záleží na tom, v kolik jdete spát a v kolik vstáváte. Pojďme si představit spánkovou kalkulačku, která nám přesně tohle vypočítá.
marianne.cz

5. Buďte aktivní, ale ne těsně před spaním

Pravidelná fyzická aktivita také může zlepšit kvalitu vašeho spánku, ale vyvarujte se intenzivního cvičení v posledních dvou hodinách před spaním. Cvičení zvyšuje tělesnou teplotu a uvolňuje endorfiny, což může ztížit usínání.

Info ikona
Špatný spánek

6. Řešte stres a úzkost

Stres a úzkost jsou častými příčinami nespavosti. Pokud trpíte chronickým stresem, zkuste začlenit do svého denního režimu techniky, které vám pomohou ho regulovat. Mezi nimi je například jóga, meditace nebo hluboké dýchání. Skvělá forma práce s vlastní hlavou je i autogenní trénink, který odpoutá vaši pozornost od veškerých myšlenek.

Tip: Pro lepší atmosféru a navození pocitu klidu zapalte v ložnici svíčky nebo aromalampu s levandulovým esenciálním olejem. Snažte se také na noc jíst menší porce a ideálně nic těžce stravitelného, abyste neusínala s plným a bolavým žaludkem.

Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály