Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 věcí, kterých lidé po rozvodu podle studie nejčastěji litují

Pokud se váš vztah nachází ve fázi, kdy uvažujete o rozvodu, přečtěte si nejprve, čeho rozvedení lidé litují. Možná vám to pomůže partnerství ještě zachránit.

Tereza Čaladi | 10. 04. 2024

Zhruba polovina manželství v České republice končí rozvodem. Podobná rozvodovost je přitom i v USA a právě tam před pár lety uskutečnila sociální psycholožka z Oaklandské univerzity Dr. Terri Orbuch svůj výzkum. V jeho rámci pozorovala 373 manželských párů v průběhu tří desetiletí a kontrolovala je v 1., 3., 7. a 16. roce jejich manželství. Do konce této doby se rozvedlo 49 % z nich. Při zkoumání důvodů, proč některá manželství vydržela ve zkoušce časem a jiná ne, zjistila, že většina rozvedených lidí lituje po rozvodu stejných věcí.

Čeho lidé po rozvodu nejčastěji litují?

Nejedná se přitom o právnické záležitosti či majetek, ale o věci, které jim mohly zachránit vztah. Pokud vy o rozvodu uvažujete, zkuste se na ně zaměřit předtím, než začnete schánět rozvodové papíry.

1. Málo vyjadřovali tomu druhému svou lásku

Drobná gesta, jako je milý kompliment, vyslovení „miluji tě“ nebo držení se za ruce, mohou v manželství občas vymizet. Jsou přitom snadným způsobem, jak projevit svou náklonnost, lásku, podporu a zajistit, aby se váš partner cítil dobře.

2. Neřešili peníze

Peníze jsou ve většině manželství zdrojem konfliktů číslo jedna, finanční nevěra je velice běžná. Měly by přitom být něčím, o čem spolu partneři mohou bez problému mluvit a znát svůj stav účtu, ne něčím, co se vytáhne pouze, když přijde období daní, dorazí účty či dluhy.

Mohlo by se vám líbit

Recept na šťastný vztah existuje. Stačí dodržovat pouze pravidlo 2-2-2 a nikdy se nepřestanete milovat

S vědomím, jak vztahy v dnešním světě fungují, by jeden řekl, že to musí být pěkná fuška. Přitom existuje jedno snadné osvědčené pravidlo, díky kterému z vašeho vztahu nikdy nevyprchá jiskra. Pojďme se společně podívat, jak pravidlo 2-2-2 funguje a jak ho nejlépe praktikovat. Věřte, že recept na celoživotně šťastný vztah existuje.
marianne.cz

3. Nepřekonali svou minulost

Lidé se nejčastěji berou okolo 30 a v tu dobu za sebou obvykle již mají nějaké vztahové zkušenosti. Dr. Orbuch přitom věří, že je potřeba nechat minulost minulostí, abyste mohli být angažovaní v daném manželství naplno. Pokud ale nějaké věci z minulosti stále řešíte, doporučuje sepsat si je a probrat s partnerem. Pokud spolu nedojdete k řešení, tak následně s odborníkem.

4. Často obviňovali svého partnera

Obvinit toho druhého je snadné. Na každý problém i situaci ale existuje více úhlů pohledu. Zde přitom stačí zeptat se toho druhého, jak to vidí, a až potom diskutovat. „Tím, že získáte perspektivu svého partnera a spojíte to se svou perspektivou, získáte perspektivu vztahu,“ píše ve své studii její autorka.

5. Nekomunikovali efektivně

41 % respondentů uvedlo komunikaci jako nejsilnější faktor, který vedl k rozvodu, a jako věc, kterou by chtěli ve svých budoucích vztazích jednoznačně zlepšit. Více odborníků potvrzuje, že komunikace je ve vztazích zásadní a že je potřeba umět ve vztahu tomu druhému aktivně naslouchat.

Mohlo by se vám líbit

Kolikrát za život se zamilujete a jak se to liší u mužů a žen

Z romantických filmů téměř vždy vyplývá, že to jsou ženy, kdo touží po lásce a že se zamilovávají daleko snadněji a častěji. Realita je ovšem jiná. Potvrzují to studie.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?