Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Finanční nevěra může vztahu ublížit více než milostná aféra. Co si pod ní představit?

Když dojde na peníze, jedná se stále tak trochu o tabu téma. Mnohdy si stěžujeme, že jich máme málo a že věci stojí hodně, ale neříkáme konkrétní částku. Před přáteli je to ještě asi v pořádku, ale před partnerem by to tak být nemělo, zejména když jste spolu dlouhodobě. Tady finanční nevěra ale teprve začíná.

Tereza Čaladi | 22. 03. 2024

V partnerských vztazích a každodenním životě je velké množství věcí k řešení a finance jsou rozhodně jednou z nich. Může to začít v malém – kdo zaplatí večeři. Časem ale páry obvykle přecházejí k zavedení společného účtu, ze kterého se večeře zaplatí, či účtu, na němž spoří na nové bydlení. Když už máte společné finance, nebo nějaké společné závazky, poslední, co v tu chvíli chcete zjistit, je, že je vaše drahá polovička využila na něco, co neměla. Pro to existuje specifický termín.

Co přesně je finanční nevěra?

Jako každá jiná nevěra i ta finanční se pojí s lhaním a podváděním – akorát souvisí s penězi. Dá se sem zařadit například to, že partner od začátku vztahu tají svoji celkovou finanční situaci, utrácí peníze, které by měl šetřit pro nějaký ze společných cílů, nebo zkrátka jakkoliv o financích lže. Příkladů finanční nevěry je mnoho, od malých po velké. To, že si jednou koupíte šaty namísto toho, abyste právě tyto peníze dala stranou pro vaše budoucí děti, většina párů ustojí, horší zjištění nastává, když zjistíte, že má váš partner dluhy, o kterých jste neměla nejmenší tušení.

Trápí přitom nemalé množství vztahů. Podle průzkumu National Endowment for Financial Education se s ní někdy setkalo 41 % dospělých Američanů. Nejčastějším důvodem finanční nevěry přitom je, že lidé vnímají téma financí jako soukromé. Někteří dotazovaní přiznali, že se za své nakládání s financemi stydí. To vše je pochopitelné, ale řešitelné. V horších případech se báli reakce partnera.

Mohlo by se vám líbit

Pravidlo 80:20 zachraňuje vztahy. V čem tkví jeho kouzlo?

O pravidle 80:20 jste možná slyšeli v souvislosti s hubnutím, kde znamená, že 80 % z našeho energetického přijmu by měly být nutričně bohaté potraviny pro zdravý životní styl, zatímco do zbylých 20 % spadá zmrzlina, popcorn, víno a další podobné neřesti. Ve vztazích se aplikuje stejný princip pravidla, ale trochu jinak.
marianne.cz

Komunikace jako základ vztahu

Odborníci na vztahy neustále opakují, že základem každého pevného vztahu je dobrá komunikace. Ve vztazích je potřeba mluvit spolu otevřeně a důvěřovat tomu druhému, a to i když dojde na peníze. Ať totiž chceme, nebo ne, peníze jsou velkou součástí našich životů a prostředkem, díky kterému si můžeme dovolit jisté věci, mezi které patří i střecha nad hlavou nebo cestování. Pokud to chcete se svým partnerem sdílet, je potřeba i sdílet, kolik kdo z vás vydělává a jak s vašimi penězi budete nakládat dohromady i zvlášť.

Když se tajení financí zvrtne

Nakonec se za tajením peněz mohou skrývat i výrazně hlubší vztahové problémy. Jedním z nich je i ekonomické násilí, kdy své výdaje před partnerem tajíte, jelikož máte strach z toho, co vám na to řekne – jak je zmíněno výše. Nebo kvůli tomu, že jinak kontroluje každou vaši útratu. V takovém případě se můžete nacházet v toxickém vztahu a je načase vzít i s vašimi penězi nohy na ramena.

Mohlo by se vám líbit

Mikropodvádění: Fenomén, který dokáže zničit i dlouhodobé vztahy

Dříve podvádění znamenalo, že jeden z partnerů měl aféru. V dnešní době, která je protkaná sociálními sítěmi, existuje ale i šedá zóna podvádění, která se označuje za mikropodvádění. Zjistěte, zda se týká i vás a jak jej případně řešit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Zábava
Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města